معاون دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی: سیاست های كلی جمعیت تك بعدی نیست

یاسوج- ایرنا- معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر اینكه سیاست های كلی و ابلاغی جمعیت مورد نظر رهبر معظم انقلاب تك بعدی نیست، گفت: تحقق و اجرای دقیق این مهم نیازمند عزم راسخ عمومی و همت جدی نهادها و متولیان امور است.

به گزارش ایرنا، محمد اسحاقی روز دوشنبه در همایش تبیین سیاست های كلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و كودك در راستای ارتقای نرخ باروری در یاسوج افزود: همه صاحبنظران، دانشگاهیان ، نخبگان جامعه و دستگاه های متولی باید در این راستا با برنامه ریزی، نیازسنجی درست و با ظرافت وارد میدان شوند.
وی با بیان اینكه متولیان امر و مجریان سیاست های كلی جمعیت با نگاه علمی و كارشناسانه نخبگان و عموم جامعه را نسبت به این مهم اقناع منطقی كنند، گفت: یكی از راهكارهای مهم در شتاب بخشی به اجرای این سیاست های مهم كلی جمعیت بومی سازی و برش های استانی متناسب با نیازهای منطقه ای در هر استان است.
اسحاقی تاكید كرد: در بیش از دو سال گذشته از ابلاغ این سیاست های كلی از نظر تبلیغات میدانی، فرهنگ سازی و رسانه ای شدن آن اقدام ها و گام های مثبتی انجام شده اما در نگاه كلی و در حوزه عمل و اجرا چندان رضایت بخش نیست.
وی با تشریح و تبیین سیاست های كلی نظام در مورد نرخ جمیعت و نرخ باروری ایران بر اساس اسناد بالادستی ، گفت: در یك برهه زمانی و از سال 68 با توجه به افزایش نرخ جمعیتی سیاست و راهبرد كشور مبنی بر كاهش میزان جمعیت بود.
وی ابراز داشت: در همان برنامه اول توسعه یكی از سیاست ها و راهبردها این بود كه نرخ باروری كلی زنان(15 تا 49 سال) در كشور از 6.4 درصد در سال 68 به حدود 4 درصد تا سال 90 برسد.
اسحاقی یادآور شد: بر اساس این سیاست در برنامه اول توسعه نرخ رشد جمعیت كه در آن زمان 3.2 بود باید تا سال 90 نیز به 2.3 كاهش پیدا می كرد.
وی بیان كرد: برنامه ها و عوامل دخیل در این راستا نیز به فراخور سیاست ها و ابلاغ كلی آن در دستور كار دولت ها قرار گرفت.
اسحاقی افزود: این در حالی است كه این سیاست و برنامه طراحی شده تنها ظرف چند سال پس از آن یعنی در سال 1371 تحقق پیدا كرد و نرخ رشد جمعیت كشور به حدود 2.1 درصد رسید.
وی گفت: حتی در آن زمان نیز قانون تنظیم خانواده با رویكرد كاهش جمعیتی نیز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برنامه های متعددی از جمله ساخت سریال ها، تبلیغات جهت دار شامل دو تا بچه كافیه و برخی راهبردهای لازم كه به طور عمده غیركارشناسی و توجیه ناپذیر بودند، نیز در دستور كار برنامه ریزان قرار گرفت.
وی ابراز داشت: با تلاش شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های اخیر سه سند مهم راهبردی از جمله نقشه مهندسی فرهنگی، نقشه جامع علمی كشور و سند تحول بنیادی تهیه شد كه از جمله اولویت های نقشه مهندسی فرهنگی 'هویت اسلامی، ایرانی و انقلابی'، 'نهاد خانواده و جمعیت' و 'سبك زندگی اسلامی - ایرانی' می باشد.
وی برخی چالش‌های كاهش نرخ باروری و جمعیت را شامل فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و حتی امنیتی دانست و گفت: پیر شدن جامعه، بحران میزان باروری و تجدید نسل، كاهش جمعیت ، كاهش نیروی موجود كار، افزایش مهاجرت‌های بین‌المللی و تغییرات هویتی و فرهنگی در ساختار كلی نظام اعلام كرد.
اسحاقی افزایش سن ازدواج، تمایل كمتر به تشكیل خانواده، افزایش ناسازگاری‌های زوجین، افزایش طلاق، كاهش نرخ ازدواج، افزایش نرخ تجرد قطعی و تمایل كمتر برای داشتن فرزند را از عوامل كاهش رشد جمعیت ذكر كرد.
وی ابراز داشت: بر اساس بررسی های انجام شده امكانات ، منابع و ظرفیت های اقتصادی و جغرافیایی لازم برای افزایش میزان جمعیت در كشور حداقل تا 50 سال آینده وجود دارد.
3016/6162/1772