۲ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۰۱
کد خبر: 81850641
۰ نفر
طرح جدید چین برای پایان ناكامی ها در فوتبال

پكن - ایرنا - مسوولان ورزش چین می گویند، طرحی برای اجرا به آنان پیشنهاد شده كه می تواند به بخش قابل توجهی از ناكامی های تیم ملی فوتبال این كشور پایان داده و دوستداران این ورزش پرطرفدار را به داشتن تیمی مقتدر امیدوارتر سازد.

به گزارش ایرنا، فوتبال چین به دلیل كسب نتایج ضعیف در میادین بین المللی مدتهاست از سوی كارشناسان این كشور در معرض انتقادهای شدید قرار دارد و این موضوع حتی باعث شده «شی جین پینگ» رییس جمهور این كشور نیز درخصوص این رشته ورزشی پرطرفدار دستورات ویژه ای صادر كند.
بر اساس تحقیقاتی كه از سوی وزارت آموزش و پرورش كشور چین صورت گرفته، اعلام شده كه میان ناكامی های تیم ملی فوتبال و زمین های ورزشی موجود در كشور رابطه مستقیمی وجود دارد.
مسوولان این نهاد فرهنگی معتقدند كه تحقیقات صورت گرفته، به خوبی این موضوع را تایید می كند و به همین خاطر آنان تلاش دارند با افزایش زمین های فوتبال در سراسر كشور به نوعی این مشكل را مرتفع سازند.
نتایج تحقیقات وزارت آموزش و پرورش چین همچنین به این نكته اشاره دارد كه كافی نبودن میادین ورزشی و زمین های فوتبال باعث شده است تا آنان با كمبودهای اساسی در یافتن فوتبالیست ها خوب در كشور روبرو شوند كه نتیجه آن داشتن تیمی نه چندان قوی در میادین بین المللی است.
بسیاری بر این باورند كه چین فاصله زیادی با كشورهای دیگر در زمینه ورزش فوتبال دارد و این مساله موجب شده است تا این كشور نتواند به ریشه دار شدن رشته فوتبال خود كمك كند.
آمارها حاكی است كه تا دو سال دیگر 100 هزار نفر وارد رشته ورزشی فوتبال در چین خواهند شد و چین قصد دارد تا آن زمان 20 هزار زمین فوتبال برایشان مهیا كند.
قرار است برای تحقق این هدف چندین نهاد از جمله وزارت آموزش و پرورش، شركت تفریحات ورزشی و سازمان تربیت بدنی چین با یكدیگر همكاری تنگاتنگ داشته باشند.
همچنین در طرح یاد شده قرار است تعدادی از زمین های ورزشی و میادین تمرینی فوتبال در اختیار دانشگاه ها، مدارس ابتدایی و متوسطه و دبیرستان ها قرار گیرد تا این طرح بتواند كار استعدادیابی در كشور را تسهیل كند.
تلاش دست اندركاران ورزش چین برای اجرای این طرح در حالی صورت می گیرد كه این كشور بیش از یك میلیون و 700 هزار مكان ورزشی، زمین های تمرینی و سالن های ورزشی دارد كه در بیش از یك دهه گذشته دو برابر شده است اما باز هم گفته می شود در این زمینه، فاصله زیادی با كشورهایی نظیر آمریكا و آلمان دارد.
سرانه مكان های ورزشی در چین اكنون 1.46 متر مربع است كه بر اساس دستور دولت چین باید تا سال 2025 میلادی به 2 متر افزایش یابد.
ناكامی های چین در فوتبال حتی باعث شد فدراسیون فوتبال این كشور اواخر مرداد ماه سالجاری از نظارت مستقیم سازمان تربیت بدنی و ورزش این كشور جدا شود تا شاید این تغییر و تحولات بتواند فوتبال پهناورترین كشور آسیایی را در شرایط بهتری قرار دهد.
«آلكس فرگوسن» سرمربی سابق تیم فوتبال منچستریونایتد انگلیس نیز چندی پیش نسخه ای برای چینی ها پیچید و به آنان توصیه كرد كه برای قوی شدن در فوتبال و حضور مقتدرانه در صحنه های بین المللی باید 20 سال صبر همراه با تلاش داشته باشند.
او گفت كه اگر قرار است چین در فوتبال جهان حرفی برای گفتن داشته باشد و بخواهد به سطح قابل قبولی در این ورزش برسد، دستكم باید این مدت زمان را برای تلاش، كوشش و برنامه ریزی در نظر بگیرد.
فوتبال چین البته طی سالیان اخیر دستخوش مسائل دیگری هم بود كه به نوعی با ناكامی های آن بی ارتباط نیست.
یكی از این مشكلات به ماجرای فساد و تبانی در فوتبال چین مربوط می شود كه دولت را مجبور به پاكسازی در سطحی گسترده كرد.
دولت جهت مقابله با فساد در فوتبال مجبور شد نزدیك به 57 نفر از مسوولان ارشد و داوران این رشته ورزشی را به جرم دریافت رشوه، اختلاس و تبانی بازداشت و روانه زندان كند.
با اینكه روزنامه چاینا دیلی چین پیشتر در گزارشی اعلام كرده بود كه مشكلات متعدد پیش رو سبب شده تا در كشوری كه یك میلیارد و 400 میلیون نفر جمعیت دارد نتوان 11 بازیكن برجسته را برای تیم ملی كشور انتخاب كرد، مسوولان فوتبالی این كشور اما امیدوارند با اجرای طرح «افزایش زمین های ورزشی» به آرزوی دیرینه خود كه همانا داشتن تیمی قدرتمند در میادین بین المللی است، دست یابند.
آساق*1597** 1701