كامرون: از اقدامات قاطع  فرانسه علیه داعش حمایت می‌كنیم

لندن - ایرنا- دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه پس از دیدار با فرانسوا اولاند در كاخ الیزه، ضمن استقبال از گفت‌وگوهای وین برای یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه گفت: ما از اقدامات قاطع فرانسه علیه تروریسم و گروه تروریستی داعش حمایت می‌كنیم.

به گزارش ایرنا، كامرون در جریان یك كنفرانس خبری مشترك با رییس‌جمهور فرانسه گفت: من قویا از اقدامات فرانسوا اولاند در حمله به اهداف گروه تروریستی داعش در سوریه حمایت می‌كنم و براین باورم كه انگلیس نیز باید همین كار را بكند.
دیوید كامرون در این راستا گفت كه انگلیس به منظور كمك به حملات فرانسه علیه گروه تروریستی داعش در سوریه، پایگاه نیروی هوایی اش را در قبرس در اختیار این كشور قرار خواهد داد.
وی گفت: 'امروز رئیس جمهوری فرانسه خواستار استفاده از پایگاه هوایی اكروتیری برای هواپیماهای فرانسوی در بمباران داعش و همچنین كمك در سوختگیری هوایی هواپیماهای خود شد.'
وی با اشاره به قطعنامه اخیر ضد داعشی شورای امنیت سازمان ملل گفت : تا چند روز دیگر من به پارلمان انگلیس راهبرد جامع خود را برای مقابله با داعش ارائه می‌كنم. البته در نهایت این پارلمان است كه باید در این خصوص تصمیم‌گیری كند.
كامرون گفت: انگلیس هم‌اكنون نیز به‌عنوان عضوی از ائتلاف ضد داعش نقش خود را ایفا و اهدافی را در عراق می‌زند و اطلاعات را از فراز سوریه جمع‌آوری و در اختیار ائتلاف بین المللی قرار می‌دهد و به متحدانش در زمینهٔ سوخت‌گیری هوایی نیز كمك می‌كند.
نخست‌وزیر انگلیس افزود: من امروز پیشنهاد كمك‌های نظامی از جمله سوخت‌گیری هوایی را به اولاند دادم. ما همچنین درباره تلاش‌ها برای پیدا كردن راه‌حلی سیاسی برای جنگ سوریه گفت وگو كردیم.
كامرون تصریح كرد: ما از گفت وگوهای اخیر در وین در مورد سوریه استقبال می‌كنیم و هر كاری كه بتوانیم برای حفظ این تلاش‌ها و آوردن همه طرف‌ها دور میز مذاكره انجام می‌دهیم تا آنها بتوانند درباره راه برون‌رفت از بحران كنونی و پایان دادن به خونریزی‌ها و قرار دادن این كشور در مسیری دموكراتیك‌تر، فراگیرتر و باثبات در آینده توافق كنند.
وی گفت: فرانسوا اولاند قرار است در روزهای آینده با باراك اوباما رییس جمهور آمریكا و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و آنگلا مركل صدراعظم آلمان گفت‌وگو كند. روشن است كه جهان برای مقابله با این تهدید شیطانی و تروریستی متحد شده است.
نخست‌وزیر انگلیس افزود: یك هفته پس از حملات تروریستی پاریس كه تروریست‌ها با بی‌رحمی مردم را به قتل رساندند و تلاش كردند میان ما تفرقه بیندازند ، جهان در نیویورك ( نشست شورای امنیت ) متحد شد و عزم راسخ ما را نشان داد كه با همكاری یكدیگر این تهدید شیطانی را شكست خواهیم داد.
كامرون با حمایت از اقدامات قاطع و كوبنده علیه تروریست ها، اضافه كرد: انگلیس از همه توان خود برای حمایت از فرانسه به‌عنوان دوست و متحد خود استفاده می‌كند تا این ایدئولوژی و فرقه شیطانی و مرگ ( داعش ) را شكست دهد.
وی گفت: من و فرانسوا اولاند درباره نحوه تقویت همكاری‌های ضد تروریسم با یكدیگر گفت‌وگو كردیم تا بتوانیم برای شكست داعش در عراق و سوریه همكاری بیشتری داشته باشیم. ما با تهدید مشتركی روبرو هستیم و برای این منظور همكاری اطلاعاتی برای دفاع بهتر از كشورهایمان در برابر این تروریست‌های بی‌رحم داریم.
كامرون اضافه كرد: انگلیس و فرانسه نیز هم‌اكنون در این زمینه همكاری دارند اما توافق كردیم این همكاری‌ها را ارتقا دهیم و همكاری نزدیك‌تری با همسایگان اروپایی خود داشته باشیم. به‌ویژه باید با خطر بازگشت جنگجویان خارجی به كشورهایمان مقابله كنیم. این مسئله به تلاش مشترك همه كشورهای اروپا نیاز دارد.
نخست وزیر انگلیس تصریح كرد: ما به مرزهای مستحكم‌تری برای اروپا نیاز داریم تا بتوانیم از امنیت كشورهایمان به شكلی موثر تر دفاع كنیم. همچنین باید فورا درمورد مقررات به اشتراك گذاشتن سوابق مسافران بین همه كشورهای اروپایی توافق كنیم و همچنین باید با تجارت غیرقانونی اسلحه مقابله كنیم تا به دست تروریست‌ها نیفتد.
وی تصریح كرد: ما نمی‌توانیم بیش از این برای تصویب و اجرای این قوانین صبر كنیم. علاوه بر كارهایی كه برای مقابله با تروریسم در اروپا انجام می‌دهیم باید برای شكست داعش در كانون اصلی آنها یعنی سوریه و عراق تلاش بیشتری كنیم.
نخست وزیر انگلیس همچنین گفت: مردم پاریس با ادامه زندگی عادی خود پس از حملات تروریستی اخیر این پیام را به تروریست‌ها دادندكه آنها هرگز پیروز نمی‌شوند و هرگز نمی‌توانند مردم فرانسه را شكست دهند.
نخست‌وزیر انگلیس افزود: بیش از یك هفته از آن حملات تروریستی می‌گذرد اما همچنان دل ما با كسانی هست كه عزیزان خود را در این حملات از دست دادند یا كسانی كه زخمی شدند. من از اقدامات سریع و قاطع مقامات فرانسه در پاسخ به این حملات و جلوگیری از وقوع حملات بیشتر تشكر می‌كنم.
فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه نیز در نشست خبری مشترك گفت: هدف ما وارد آوردن بیشترین آسیب به (گروه تكفیری صهیونیستی) داعش است و انگلیس نیز باید در حملات به مواضع داعش در سوریه مشاركت كند.
وی با بیان این‌كه حملات فرانسه در سوریه شدت خواهد گرفت افزود: ناو هواپیمابر « شارل دو گل » كه به منطقه گسیل شده این امكان را فراهم می‌آورد كه حملات سختی علیه گروه تروریستی داعش ( در سوریه ) صورت گیرد.
رییس جمهور فرانسه تصریح كرد : « ما تعهدات مشتركی با لندن داریم و هدف از این حملات، واردكردن بیشترین خسارات ممكن به داعش است.»
وی همچنین گفت: باید در سوریه به راهكار سیاسی دست یابیم و یك دولت اتحاد ملی تشكیل شود اما بشار اسد نباید بخشی از آینده سوریه باشد.»
اولاند ادامه داد: «باید اطمینان یابیم كه همه طرف‌ها در سوریه به دنبال راهكار سیاسی هستند و با اطمینان از همراهی همه طرف‌ها با پیشبرد راهكار سیاسی، همزمان به گروه تروریستی داعش حمله كرده و با آن مبارزه كنیم.»
اظهارات كامرون در پاریس در حالی صورت می گیرد كه منابع انگلیسی پیش از این از تصمیم قاطع وی برای گسترش حملات هوایی انگلیس علیه داعش در سوریه سخن گفته اند.
ساندی تایمز روز یكشنبه نوشت: نخست وزیر انگلیس خواهان شروع حملات هوایی این كشور علیه گروه تروریستی داعش در سوریه ظرف دو هفته آینده است.
این روزنامه افزود: كامرون در حال انجام آخرین تلاش های خود را برای جلب حمایت نمایندگان پارلمان است و انتظار می رود نمایندگان مجلس عوام ظرف دو هفته آینده رأی خود را در این خصوص بدهند.
ساندی تایمز نوشت: اولین بمباران های هوایی جنگنده های انگلیسی علیه مواضع داعش در سوریه، ساعاتی بعد از رأی مثبت نمایندگان مجلس عوام شروع خواهد شد.
اروپام**4**1552