اولويت دانشگاه ها توجه ويژه به فضاي مجازي براي كاهش آسيب ها باشد

تهران- ايرنا- رئيس دانشگاه شهيد بهشتي تاكيد كرد: اولويت دانشگاه ها بايد علاوه بر پرداختن به امورغيرمجازي، توجه ويژه به فضاي مجازي باشد تا آسيب هاي ناشي از اين فضاي جديد به شدت كاهش يابد.

به گزارش خبرنگار ايرنا محمدمهدي طهرانچي روز يكشنبه در مراسم امضاي تفاهمنامه همكاري توسعه خدمات ارزش افزوده بر بستر باند پهن بين دانشگاه شهيد بهشتي و شركت ارتباطات سيار ايران در محل اين دانشگاه افزود: چه بخواهيم و چه نخواهيم فضاي مجازي توسعه خواهد يافت و مردم از آن بهره مند خواهند شد.
وي تاكيد كرد: شايسته آن است كه دانشگاه ها با ورود به اين فضاي جديد و توليد محتواهاي مناسب، آسيب هاي ناشي از اين فضا را كاهش داده و تنها مصرف كننده نباشند.
طهرانچي با تاكيد بر عمل به سياست هاي كلي نظام در سند علم و فناوري كشور و برنامه ششم توسعه اظهار داشت: فناوري اطلاعات سرآمد فناوريهاي تحولي قرن 21 است و براين اساس دانشگاه ها بايد با پرداختن به امور مرتبط با اين فناوري، نيازهاي جدي اين بخش را تامين كنند.
رئيس دانشگاه شهيد بهشتي گفت: پژوهشكده فضاي مجازي با هدف شناخت دقيق اين حوزه و ارائه راهكارهاي لازم در اين دانشگاه راه اندازي و برنامه كلان فضاي مجازي نيز تدوين شده است.
وي افزود: دانشكده هاي علوم انساني اين دانشگاه نيز مسائل مربوط به علوم اجتماعي را در فضاي مجازي به جديت دنبال مي كنند.
طهرانچي خبر داد: مركز نوآوري دانشگاه شهيد بهشتي با حمايت معاونت علمي رئيس جمهوري كليدخورده و سال آينده افتتاح خواهد شد.
وي با تاكيد بر حركت همه جانبه دانشگاه در فضاي مجازي خاطرنشان كرد: براين اساس راه اندازي مجموعه دانش بنيان در اين دانشگاه در دستور كار قرار گرفته است.
رئيس دانشگاه شهيد بهشتي افزود: در اين مجموعه كه متشكل از مركز نوآوري، مركز شتابدهي استارتاپ و توليدكننده محتواست از ايده هاي دانشگاهي مرتبط با اين بخش، حمايت خواهد شد
وي ادامه داد: در فاز نخست، يك مجموعه دانش بنيان به عنوان نسل دوم مراكز رشد با بهره گيري از الگوهاي موفق دانشگاهي در دنيا راه اندازي شده است كه اين مركز حلقه اتصال مركز نوآوري، استارتاپها و پارك علم و فناوري دانشگاه خواهد بود.
طهرانچي گفت: در اين تفاهمنامه راهكارهاي قانوني اجراي اين طرح ديده شده است و قرار است تا 2 ماه آينده اقدامات اجرايي آن انجام شود.
وي از حمايت از پايان نامه هاي كارشناسي ارشد و دكترا مرتبط با فناوريهاي ارتباطي در اين تفاهمنامه خبرداد و گفت: پروژه هاي مدنظر دانشگاه در مركز رشد از ايده تا محصول مورد حمايت واقع مي شوند.
رئيس دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به پروژه هاي در دست اقدام اين دانشگاه در زمينه فضاي مجازي گفت: در بخش سلامت الكترونيك تفاهمنامه همكاري با مركز ملي فضاي مجازي نيز به امضا رسانديم كه براساس آن، موضوع سلامت الكترونيكي در بعد فني، علوم انساني و پزشكي به عهده اين دانشگاه گذاشته شد و هم اكنون نيز كار طراحي اين پروژه و تقسيم كار ملي براي آن در حال انجام است.
وي افزود: همچنين در زمينه تاثير استفاده از ابزارهاي ارتباطي و فناوري بر سلامت روان، گروه هاي پژوهشي در دانشگاه تشكيل شده است تا كودكان، نوجوانان و خانواده ها كه در معرض ابزارهاي ارتباطي قرار دارند آسيب شناسي شوند.
طهرانچي گفت: اين موضوع در نهايت منتج به تدوين پيوست فرهنگي در چارچوب گسترش اخلاق و معرفت اجتماعي در جامعه مي شود كه البته هنوزيك كار پژوهشي است.
مراسم امضاي تفاهم نامه همكاري توسعه خدمات ارزش افزوده بر بستر باند پهن بين دانشگاه شهيد بهشتي و شركت ارتباطات سيار ايران همراه اول در محل دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد.
اقتصام(3)2078** 2023