كتابداران بايد مسلط به كتابخواني باشند

زاهدان- ايرنا- مديركل امور استان ها و انجمن هاي نهاد كتابخانه هاي عمومي گفت: كتابداران بايد مسلط به كتابخواني باشند تا بتوانند با ارائه اطلاعات كافي به مراجعه كنندگان آمار علاقه مندي به فرهنگ مطالعه را در كشور ارتقا دهند.

به گزارش ايرنا اسماعيل شفاهي روز شنبه در مراسم تجليل از خادمان كتاب و كتابخواني سيستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: با توجه به انتخاب شعار خواندن براي اين نهاد در سال 95، حدود شش هزار و 500 كتابدار فعال در كشور بايد با افزايش سطح مطالعه خود و ارائه توضيحات تخصصي در رابطه با هر كتاب زمينه حضور بيشتر مراجعه كنندگان به كتابخانه ها را فراهم كنند.
وي گفت: نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور سياست هايي از جمله برگزاري دوره مشاوره كتابدار و مدرسه كتابخواني را در استان هاي مختلف با هدف ارتقا توان علمي كتابداران تدارك ديده است.
وي با اشاره به اينكه 24 تا 30 آبان به مناسبت ارتحال مفسر بزرگ قرآن آيت الله طباطبايي به عنوان هفته كتاب و كتابخواني نامگذاري شده است افزود: دبيركل اين نهاد دستور پيگيري و بررسي مشكلات كتابداران در سراسر كشور را صادر كرده است.
مديركل امور استان هاي نهاد كتابخانه هاي عمومي خاطرنشان كرد: متاسفانه زماني به شغل كتابداري به عنوان حرفه علمي نگاه نمي شد اما با تلاش هاي صورت گرفته توسط اين نهاد امروز كتابداري به عنوان يكي از شئون اجتماعي تلقي مي شود و اقداماتي در زمينه كاهش ساعت كاري و افزايش حقوق فعالان اين حوزه در دستوركار قرار گرفته است.
شفاهي گفت: با توجه به تصويب قانون اختصاص نيم درصد از درآمدهاي شهرداري ها به نهاد كتابخانه هاي عمومي در صورت تمكين شهرداري ها بسياري از مشكلات اين نهاد برطرف مي شود.
شماري از فعالان و خادمان كتاب و كتابخواني سيستان و بلوچستان در پايان اين مراسم با اهداي لوح و هدايايي مورد تقدير قرار گرفتند.
3042/6081/ 6075