۳۰ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۲۵
کد خبر: 81847484
۰ نفر
چین برای پهپادهای نظامی خود به دنبال مشتری است

پكن - ایرنا - چین با هدف جلب مشتریان بیشتر برای فروش تولیدات نظامی خود بویژه هواپیمای بدون سرنشین مدل «رنگین كمان 5»، فعالیت های جدیدی را آغاز كرده است.

به گزارش ایرنا، بزرگترین پهپاد نظامی چین در جریان برگزاری «اكسپوی صنعت» در شهر «شن جن» واقع در استان «گواندونگ» در جنوب این كشور به پرواز در آمد كه براساس گزارش رسانه های چینی، بزرگترین و جدیدترین مدل پهپاد ساخت این كشور محسوب می شود.
پرواز آزمایشی این مدل هواپیمای بدون سرنشین برای اولین بار در آستانه روز سوم سپتامبر (12شهریور) زمان برگزاری رژه بزرگ ارتش چین به مناسبت پیروزی بر جنگ ضد فاشیستی صورت گرفته بود.
چاینا دیلی در گزارشی نوشت: نمایش دوباره این هواپیما در نمایشگاه شهر «شن جن» با هدف جلب بیشتر مشتریان به بازار هواپیماهای بدون سرنشین رزمی ساخت این كشور صورت گرفته است.
پهپادهای رزمی موسوم به «سی.اچ 5» یا «رنگین كمان 5» كه همزمان دو كاركرد شناسایی و تهاجمی دارد، مدل توسعه یافته پهپادهای چینی محسوب می شوند كه توسط آكادمی آیرودینامیك علوم هوا فضا ساخته شده است.
«شی ون» از اعضای ارشد هیات طراحی و ساخت این پهپاد نظامی با اشاره به تعاملات نظامی كشورش با برخی از كشورها، گفت: چین در حال حاضر پهپاد كلاس «سی.اچ 3» را به چند كشور خارجی می فروشد و ما در حال حاضر مشغول برنامه ریزی برای ورود مدل «رنگین كمان پنج» به بازارهای بین المللی هستیم.
وی گفت كه مدل «رنگین كمان پنج» می تواند به طور همزمان سه كاركرد تهاجم هوا به زمین، شناسایی و با توجه به حجم آن عملیات ترابری را نیز انجام دهد.
هر چند كه «شی ون» اشاره ای به نام كشورهای خریدار پهپاد از چین نكرد اما برخی گزارشات حاكی از آن است كه چین پیشتر مدل «سی.اچ 3» را به كشورهای مصر، عربستان سعودی و عراق صادر كرده است.
به گفته سازندگان این هواپیما؛ «سی.اچ 5» بدنه ای از جنس كامپوزیت دارد و بالهای آن به طول 20 متر است.
این هواپیما دو برابر وسایل پروازی بدون سرنشینی است كه قبلا چین ساخته و پرواز آزمایشی آن 20 دقیقه به طول انجامیده است.
این هواپیما همچنین می تواند با 900 كیلوگرم بار در ارتفاع نه چندان بالا به مدت حدود 40 ساعت پرواز كند.
«او جونگ مینگ» مسئول پروژه هواپیماهای بدون سرنشین در آكادمی آیرودینامیك علوم هوا فضای چین نیز درباره قابلیت ویژه این پرنده بدون سرنشین می گوید: «سی.اچ 5» با توجه به اندازه بزرگ و قابلیت نصب رادارهای پیشرفته، ظرفیت كافی برای نفوذ به مخفیگاه های تروریست ها از جمله اماكنی چون غارها را داراست.
او همچنین گفت كه یكی از ویژگی های این هواپیمای بدون سرنشین مبارزه با تروریسم، عملیات شناسایی، گشت های مرزی، نظارت و حمله به اهداف تعیین شده است.
آساق*231*1597

سرخط اخبار جهان