۳۰ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۵۸
کد خبر: 81847150
۰ نفر
تهران، دوشنبه میزبان سران 9 كشور صادر كننده گاز

تهران - ایرنا - سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز روز دوشنبه جاری (دوم آذرماه 94) با حضور سران 9 كشور به ریاست دكتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، تاكنون حضور رییسان جمهوری روسیه، ونزوئلا، عراق، بولیوی، گینه استوایی، نیجریه و همچنین نخست وزیر الجزایر در این اجلاس قطعی شده است.
رییس جمهوری تركمنستان نیز به عنوان میهمان ویژه اجلاس حضور می یابد.
برگزاری سومین اجلاس سران سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) در تهران دارای ویژگی هایی است كه آن را از اجلاس های پیشین متمایز می كند.
استقبال بی سابقه سران كشورهای عضو، شرایط ویژه بازار گاز و وقوع تحولات بزرگ در این بازار و نزدیك شدن به موعد لغو تحریم های ایران از ویژگی های این اجلاس است.
در این اجلاس شماری از رییسان نهادهای مهم بین المللی نیز شركت می كنند.
ایران در هفته پیش رو میزبان سه اجلاس مهم گازی است. هفدهمین اجلاس عادی وزیران مجمع كشورهای صادر كننده گاز (Gas Exporting Countries Forum) صبح امروز شنبه گشایش یافت و اجلاس فوق العاده وزیران نیز عصر امروز كار خود را آغاز می كند.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات متحده عربی، ١٢عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز هستند.
سیام**9012** 1336