سرمایه گذاری یك شركت خارجی برای كنترل بیماری  ویروسی قزل آلا در ایران

تهران- یرنا- معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: برای كنترل بیماری سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی(VHS) قزل آلای رنگین كمان، تلاش داریم تخم چشم زده قزل آلا را با سرمایه گذاری یك شركت خارجی در داخل كشور تولید كنیم.

«حسین علی عبدالحی» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: در این زمینه با چند شركت خارجی مذاكراتی داشته ایم و آنها می خواهند با سرمایه گذاری در ایران تخم چشم زده قزل آلا را تولید كنند.
وی تاكید كرد كه تحقق این برنامه می تواند بخش عمده این بیماری را در كشور كنترل كند تا تولیدكنندگان ماهی قزل آلا كمتر دچار ضرر و زیان شوند.
به گفته وی، كنترل بیماری «وی اچ اس» در ایران، بخشی به دستگاه های ذیربط و بخشی به رعایت ضوابط بهداشتی از سوی تولیدكنندگان مربوط می شود.
این مقام سازمان شیلات ادامه داد: در راستای كاهش خسارات ناشی از بروز این بیماری، سال گذشته با همكاری سازمان دامپزشكی كشور توانستیم دستورالعمل هایی را تهیه و به استان ها ابلاغ كنیم تا پرورش دهندگان در رعایت نكات بهداشتی بیشتر دقت كنند.
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران افزود: سال گذشته حدود 120 هزارتن ماهی قزل آلا در كشور تولید شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، كاهش 10 درصد را نشان می دهد.
عبدالحی ادامه داد: با توجه به اقدامات صورت گرفته برای كنترل این بیماری، درحال حاضر برآوردی از میزان تولید ماهی قزل آلا در سال جاری نداشته ایم.
به گزارش ایرنا، بیماری سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی(VHS) قزل آلای رنگین كمان، بین سال های 1385 تا 1386 به كشور وارد شد اما از آبان ماه 1392 گزارش های مبنی بر تلفات مشكوك ماهیان قزل آلای رنگین كمان به این بیماری در مزارع پرورشی ماهیان استان كهكیلویه و بویراحمد اعلام شد.
انجام آزمایش های تكمیلی سرولوژیكی (الایزا)، ملكولی هیستوپاتولوژیكی و كشت ویروسی، وقوع این بیماری را تائید كرد و موجب درگیری بخش زیادی از مزارع پرورش ماهی قزل آلا در كشور شد.

** تولید 380 هزارتن آبزی پروری در سال گذشته
این مقام سازمان شیلات در ادامه وضعیت آبزی پروری در كشور را نسبت به گذشته مطلوب دانست و گفت: در سال های اخیر در این بخش به رشد و بلوغ قابل توجهی رسیده ایم به طوری كه سال گذشته حدود 380 هزارتن انواع آبزی پروری در كشور تولید شد كه بخش عمده آن مربوط به قزل آلا، كپور و میگو بود.

** توسعه پرورش ماهیان خاویاری از طریق ماهی در قفس
به گفته معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران، سیاست اصلی دولت و سازمان شیلات ایران توسعه ماهیان خاویاری از طریق پرورش ماهی در قفس است و طبق برنامه تدوین شده، باید توسعه آبزی پروری در آب شور نیز رشد بیشتری یابد.
وی افزود: خوشبختانه امسال حدود 30 شركت ایرانی در نمایشگاه نروژ شركت كردند و توانستند توافق های خوبی برای توسعه پرورش ماهی در قفس انجام دهند.
وی اضافه كرد: همچنین در سفر حسن صالحی رئیس سازمان شیلات ایران به نروژ و ملاقات با تعدادی از شركت های فعال در حوزه تولیدات آبزی، قرار شد ایران و نروژ در توسعه پرورش ماهی در قفس همكاری كنند و هم اكنون هماهنگی هایی در حال انجام است.
عبدالحی ادامه داد: سال گذشته در راستای گسترش پرورش ماهی در قفس در استان های شمالی گیلان و مازندران و در استان های جنوبی همچون هرمزگان، اقداماتی خوبی صورت گرفت به طوری كه در هرمزگان ماهی سیبس تولید و به بازار عرضه شد.
وی افزود: اكنون تعدادی قفس مورد نیاز پرورش ماهی توسط چند شركت خریداری و به كشور وارد شده و درحال نصب این قفس ها هستند و این روند در حال افزایش است.
وی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در كشور، این روش می تواند كمك شایانی به افزایش تولید و صرفه جویی در مصرف آب باشد.
این مقام مسئول در سازمان شیلات، یكی از دغدغه های توسعه پرورش ماهی در قفس را تامین بچه ماهی برشمرد و افزود: خوشبختانه دو مركز تكثیر و تامین بچه ماهی را در منطقه قشم و بوشهر داریم كه این نیز در توسعه پرورش ماهی در قفس تاثیرگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: برای پرورش ماهیان خاویاری مجموعه ای در جویبار ساری در وسعت 2 هزار تن ظرفیت موجود است كه یكی از بزرگترین پرورش ماهیان خاویاری در جهان به شمار می رود.
به گفته وی، تاكنون سرمایه گذاری خوبی در این زمینه انجام شده به نحوی كه قطعه زمینی در منطقه لارین به این بخش واگذار شد و هم اكنون با هماهنگی وزارت جهاد كشاورزی و موسسه جهاد نصر، مراحل طراحی و اجرا را طی می كند.
عبدالحی با بیان اینكه سال گذشته حدود یك تن خاویار پرورشی در كشور تولید شد، افزود: در نشستی با مسئولان استان مركزی قرار شد توسعه پرورش ماهیان خاویاری در قفس نیز در این استان نیز عملیاتی شود.

** احتمال افت تولید 20 تا 30 درصدی میگو در سال جاری
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: تولید میگو در سال 93 نسبت به سال 92 مقدار كمی افزایش داشت اما امسال به دلیل بروز بیماری لكه سفید در استان بوشهر كه یكی از قطب های تولید میگو كشور است، احتمال كاهش بین 20 تا 30 درصد تولید میگو برآورد می شود.
وی افزود: طبق برآوردها، در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان، به طور محدود با مشكل بیماری لكه سفید مواجه بودیم اما وضعیت تولید و برداشت میگوی پرورشی در گمیشان مطلوب بوده است.
عبدالحی اضافه كرد: امسال اتفاق خوبی در زمینه صادرات میگو رخ داد به طوری كه میگوی پرورشی سیستان و بلوچستان به طور مستقیم از منطقه چابهار صادر شد.
وی افزود: در گذشته صادرات میگو به چین با واسطه انجام می شد اما امسال قرار است صادرات این محصول بدون هیچ واسطه ای و به شكل مستقیم باشد؛ همچنین صادرات میگو به روسیه نیز از امسال انجام می شود.
وی به حضور تعدادی از صادراكنندگان ایرانی در نمایشگاه دائمی صادرات آبزیان در روسیه در سال جاری اشاره كرد و گفت: اگر بتوانیم درهای بازار صادراتی روسیه را روی محصولات ایرانی باز كنیم، آبزی پروری در كشور توسعه خواهد یافت.
وی گفت: سال گذشته بیش از 300 میلیون دلار محصولات آبزی پروری صادر شد كه بیش از 50 میلیون دلار آن صادرات میگو بود.
اقتصام(4)9186 ** 2023