۲۸ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۲۵
کد خبر: 81845224
۰ نفر
شعاع تهدید خطرخشكی دریاچه ارومیه

مراغه – ایرنا – مدیر مشاركت های مردمی شركت امور آب آذربایجان شرقی گفت: خطر خشكیدن دریاچه ارومیه تا شعاع 500 كیلومتری این دریاچه را تهدید می كند.

فرهاد پاك نیا، روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی به منظور تبیین برنامه های مرتبط با احیای دریاچه ارومیه و طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی، افزود: در این راستا مشاركت مردم در اجرای طرح احیای این دریاچه مهم و تاثیر گذار بوده و رسانه ها نیز نقش راهبردی در این زمینه ایفا می كنند.
وی اظهار كرد: برای مقابله با بحران آب و احیای دریاچه ارومیه كه دو چالش بزرگ زیست محیطی كشور محسوب می شود، ستاد احیای دریاچه ارومیه طرحی در راستای شفاف سازی مخاطرات این موضوع با همكاری خبرنگاران استان اجرا می كند.
وی یادآوری كرد: نقش اصحاب رسانه در آگاه سازی و حساس سازی هر موضوعی بر كسی پوشیده نبوده و در زمینه فرهنگ سازی در جامعه و موفقیت در اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه پررنگ و مهم است.
مدیر مشاركت های مردمی شركت امور آب آذربایجان شرقی اظهار كرد: ایران جزو پنج كشور اول جهان در ارتباط با تنش های بحران آب بوده و در این طرح تلاش می شود با كمك رسانه ها علاوه بر مقابله با این بحران ها در كل كشور، استان های همجوار دریاچه ارومیه نیز در راستای احیای این دریاچه گام برداشته شود.
پاك نیا، تشكیل شركت های تعاونی آبران را برای اجرای طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی ضروری خواند و ادامه داد: در این طرح تلاش می شود نقش مدیریتی این طرح به مردم و بهره برداران منابع آبی واگذار شود.
وی گفت: در این طرح در راستای كاهش مصرف آب كشاورزان و استفاده از روش های نوین آبیاری به جای روش های سنتی كه هدر رفت بیشتری دارد، اقدام های لازم انجام می شود.
مدیر روابط عمومی شركت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: هم اكنون مردم بحران آب و خشكی دریاچه ارومیه را به خوبی احساس و لمس نمی كنند كه در این ارتباط و آگاه سازی مردم، رسانه ها می توانند نقش اساسی ایفا كنند.
محمدرضا عزیزپور، با اشاره به نظام مند كردن تمام اطلاع رسانی های طرح احیای دریاچه ارومیه و بحران آب در استان، افزود: این شركت برخی از محورهای رسانه ای را در بیش از 50 موضوع گردآوری و در اختیار رسانه ها قرار می دهد تا رسانه ها با توجه به این موضوع ها اطلاع رسانی و شفاف سازی كنند.
مدیر امور منابع آب مراغه نیز در این جلسه گفت: مراغه از شهرهایی است كه به صورت غیر مستقیم در طرح احیای دریاچه ارومیه نقش آفرینی می كند و هم اكنون تمامی طرح های این مدیریت در راستای تعادل بخشی مصرف آب های زیر زمینی انجام می شود.
عبدالله فرمانی، افزود: تعادل بخش آب های زیر زمینی طرحی ملی بوده كه هم اكنون تمام كشور درگیر اجرای آن بوده تا بتوان در سال های آینده راهكارهای بلند مدتی در راستای عبور از این بحران اتخاذ و انجام داد.
وی اظهار كرد: تعیین تكلیف چاه های حفر شده غیرمجاز قبل از سال 85، انسداد چاه های غیرمجاز حفر شده بعد از سال 85، حریم گشایی رودخانه های مراغه و سوق دادن كشاورزان به سمت استفاده از روش های نوین آبیاری از جمله طرح های اجرایی این مدیریت است.
پارك ملی دریاچه ارومیه، از زیستگاه‌های طبیعی جانوران با وسعت ۴۶۲۶۰۰ هكتار در شمال غرب ایران بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی واقع شده و یكی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌كره در ایران است.
بدنبال خشكیدن این دریاچه مساحت آن در تابستان امسال به حدود ۶هزار كیلومتر مربع رسید. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب‌شور دنیاست و به طور عمده از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.
دریاچه ارومیه زیستگاه ۲۱۲ گونه از پرندگان٬ ۴۱ گونه خزنده٬ ۷ گونه دوزیست و ۲۷ گونه از پستانداران شامل گوزن زرد ایرانی است.
این زیست بوم به صورت بین‌المللی توسط یونسكو به عنوان منطقه تحت حفاظت به ثبت رسیده ‌است.
سازمان محیط زیست ایران اكثر نقاط این دریاچه را به عنوان پارك ملی شناسایی كرده ‌است.
این دریاچه با داشتن بیش از 102 جزیره بزرگ و كوچك محل توقف پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو٬ پلیكان٬ كفچه‌نوك٬ اكراس٬ لك‌لك٬ اردك پیسه٬ نوك‌خنجری٬ چوب‌پا٬ و مرغ نوروزی می‌باشد.
به خاطر شوری بیش از حد دریاچه هیچ نوع ماهی در این دریاچه زندگی نمی‌كند، با این‌حال دریاچه ارومیه یكی از زیستگاه‌های مهم سخت‌پوست آرتمیا شناخته‌ می‌شود.
این سخت پوست یكی از منابع اصلی تغذیه پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو به شمار می‌آید.
3034/8023/6183/1042