با سامانه مانيتورينگ ايستگاه هاي تقليل فشار توزيع و مصرف گاز مديريت مي شود

زنجان - ايرنا - معاون امور مهندسي و بهره برداري شركت ملي گاز ايران گفت: سامانه مانيتورينگ ايستگاه هاي تقليل فشار گاز از راه دور، مديريتي دقيق تر بر نحوه توزيع و مصرف گاز طبيعي است.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومي شركت گاز استان زنجان، مجتبي شيخ بهايي در جمع شماري از رئيسان امور ستادي، كارشناسان و مسئولان اندازه گيري و توزيع شركت هاي گاز استاني در زنجان افزود: سامانه مانيتورينگ ايستگاههاي تقليل فشار گاز از راه دور، نويد بخش اجراي گسترده و بومي سازي شده اين فناوري در كشور است كه علاوه بر افزايش دقت و نظارت در اندازه گيري گاز طبيعي، مديريتي دقيق تر بر نحوه توزيع و مصرف گاز طبيعي انجام مي شود.
وي يادآوري كرد: اجراي عدالت و ارائه هر چه بهتر خدمات به مشتركين گاز طبيعي از جمله افتخارات اين شركت است.
مدير عامل شركت گاز استان زنجان نيز در ادامه با بيان اينكه سامانه مانيتورينگ منطبق با آخرين دستورالعمل شركت ملي گاز ايران و به طور كامل منطبق بر خصوصيات ايستگاه هاي تقليل فشار گاز طراحي و اجرا شده است، گفت: ارتقاي توان مديريتي و اجرايي شركت گاز زنجان در نظارت دقيق تر بر نحوه توزيع و مصرف گاز طبيعي از ويژگي هاي بارز و برجسته اين سامانه است.
سعيد عسگريان با اشاره به اينكه در راستاي رسيدن به هدف اندازه گيري صحيح گاز طبيعي و همچنين بروز رساني زير ساخت هاي شبكه گازرساني، اين طرح با همت مهندسان ايراني در ايستگاه هاي تقليل فشار گاز طبيعي (CGS) و ايستگاههاي TBS راه اندازي شده است گفت: با كمك اين سامانه داده هاي 85 ايستگاه تقليل فشار به ساختمان مركزي شركت گاز استان زنجان منتقل شده و از طريق سرور در اختيار واحدهاي مختلف از جمله واحدهاي اندازه گيري، بهـره برداري، مهندسي، امداد و مديريت عامل قرار مي گيرد.
وي ابراز كرد: هم اكنون 52 ايستگاه به صورت 100 درصد مانيتورينگ مي شود كه بهره برداري كامل 33 ايستگاه ديگر به سامانه مانيتورينگ و اندازه گيري گاز طبيعي تا پايان آذر امسال انجام مي گيرد.
عسگريان با بيان اينكه در اين پروژه، داده هاي مهم ايستگاهها به وسيله بستري مناسب به مركز كنترل واقع در شركت گاز استان زنجان ارسال مي شوند، افزود: با اجراي اين سامانه و توليد يك بانك اطلاعات مستقل و قابل اطمينان از داده هاي اندازه گيري شده در ايستگاههاي گاز، مي توان رفتار شبكه گازرساني را در شرايط مختلف مورد مطالعه و بررسي قرار داد كه اين موضوع از لحاظ آماري و مديريتي ازاهميت بسيار بالايي برخوردار است.
مديرعامل شركت گاز استان زنجان ادامه داد: اين سامانه اولين سامانه ارائه كننده آنلاين اطلاعات به مديريت ديسپاچينگ شركت ملي گاز ايران تحت پروتكل IEC 104 است.
وي همچنين از بومي سازي ساخت و مونتاژ ايستگاه هاي تقليل فشار شركت گاز استان زنجان خبر داد و گفت: با توانمندي دست اندركاران و مهندسين اجرايي و به كارگيري اجناس راكد و مازاد انبار شركت و انبار شهيد طاهري شركت ملي گاز، علاوه بر گذر از سد تحريم، كاهش 35 درصدي هزينه ها در ساخت ايستگاهها به وقوع پيوسته است.
عسگريان خاطرنشان كرد: با ساخت 200 ايستگاه تقليل فشار در استان علاوه بر پاسخگويي به نياز صنايع استان،30 ميليارد ريال صرفه جويي و چهار ميليارد تومان درآمدزايي براي شركت گاز استان زنجان فراهم شده است.
به گفته اين مسئول هم اكنون 99.4 درصد خانوار شهري و 58.1 درصد خانوار روستايي استان زنجان از نعمت گاز طبيعي بهره مند هستند.
6085/7320

سرخط اخبار استان‌ها