راز عمان؛ واسطه ای برای تمام فصول

تهران-ایرنا- پایگاه خبری تحلیلی گلوبال ریسك اینسایتس آمریكا نوشت: در طول هفته آخر اكتبر (هفته اول آبان) یك كنفرانس و نمایشگاه بین المللی تجاری از سوی یك شركت عمانی در مركز نمایشگاه های بین المللی خوزستان واقع در جنوب غربی ایران برگزار شد.

به گزارش ایرنا از این پایگاه خبری، كنفرانس یادشده توسط شركت عمان اكسپو برگزار شد و میزبانی آن را به همراه شركت نمایشگاه های بین المللی خوزستان به طور مشترك برعهده داشتند.
بیش از 6 هزار نفر در این كنفرانس شركت كردند و 65 شركت از هفت كشور شامل، امارات متحده عربی، اردن، برزیل، بلغارستان، ایتالیا و هند شركت كردند.
به اندازه كافی عجیب و سخت بود اگر عمان در این رویداد حضور نداشته باشد؛ علاوه بر اینكه، میزبانی آن با یك شركت عمانی و تقریبا نصف 65 شركت حاضر در آن نیز عمانی نباشند.

** قرارداد خط لوله عمان با ایران
این پایگاه خبری در ادامه نوشت: این كنفرانس تنها یكی از مشخصه های بسیاری است كه نشان می دهد روابط میان ایران و عمان بیشتر شده است.
علیرضا كاملی مدیر شركت ملی صادرات گاز ایران 28 اكتبر (ششم آبان) اعلام كرد: مذاكره با عمان در مورد تبدیل گاز طبیعی ایران در كارخانه های تولیدی شركت گاز طبیعی مایع عمان به پایان رسیده است.
كارخانه های یاد شده هم اكنون 25 درصد كمتر از ظرفیت كامل كار می كنند، بنابراین این ظرفیت استفاده نشده به شركت گاز ایران اختصاص داده شده است. ایران نیز با پرداخت هزینه راه اندازی تولید اضافی این كارخانه ها كه ظرفیت تولید شركت گاز طبیعی مایع عمان را به بیش از 1.5 میلیون تن در سال می رساند، موافقت كرده است.
علاوه بر این، قرارداد یاد شده به پروژه احداث خط لوله گاز طبیعی از طریق دریا كه میدان گازی كیش واقع در خلیج فارس را به كشور عمان وصل می كند و مذاكرات آن با عمان از سال 2012 آغاز شده است، وابسته است.
انتظار می رود ظرفیت این خط لوله به سه میلیارد فوت مكعب در روز برسد.
در تاریخ دوم نوامبر (11 آبان)، تنها پنج روز پس از پایان مذاكرات گاز طبیعی، اعلام شد كه شركت ساختمانی ساروج عمان در مناقصه پروژه احداث بیش از 400 كیلومتر خط لوله آب در جنوب ایران شركت خواهد كرد.
پروژه یاد شده، دومین فاز یك پروژه بزرگ با شركت سرمایه گذاری و توسعه گل گهر است؛ شركت مادری كه چندین شركت معدنی، استخراج و صنایع توسعه زیرساخت در زیر مجموعه آن قرار دارد.
مدیر شركت ساروج گفت: این شركت با شركت های ایرانی همتای خود در تماس بوده است و انتظار برنده شدن در مناقصه می رود.
با وجود اینكه تصویب برنامه جامع اقدام مشترك (جی.سی.پی.او.ای یا برجام) توسط گروه 1+5 و پایان تحریم ها، اجازه فعالیت های اقتصادی اخیر را داده است اما روابط نزدیك اقتصادی و سیاسی ایران و عمان در 10 سال گذشته افزایش یافته است.
در طول تحریم ها كه هنوز هم ادامه دارد، شبه جزیره مسندم عمان كه توسط امارات متحده عربی از بقیه عمان جدا شده است و در تنگه هرمز قرار دارد (با قایق موتوری فقط یك ساعت با ایران فاصله دارد)، با تقریبا 200 شركت، پل ارتباطی با ایران بود.

** مسقط ، یك میانجی
این پایگاه خبری تحلیلی در ادامه نوشت: در سطح سیاست دولتی، حفظ روابط با همسایگان منطقه توسط عمان و روابط نزدیك آن با بریتانیا و آمریكا، این كشور را به سرعت به بازیگر اصلی در روابط دیپلماتیك با خاورمیانه تبدیل كرده است.
نقش عمان به ویژه در مورد ایران بسیار مهم بوده و تاثیر تهران و مسقط بر یكدیگر در چند ماه گذشته افزایش پیدا كرده است.
در سال 2011 این كشور توانست پیشنهاد میزبانی نشست های محرمانه ای را بدهد كه منجر به شروع مذاكرات هسته ای شد.
سیاست خارجی عمان نشان می دهد كه این كشور با سوریه نیز روابط خود را حفظ كرده است بنابراین مسقط در موقعیت خاصی قراردارد كه آن را قادر به تعامل با غرب، بشار اسد و ایران می سازد.
وزیر خارجه عمان به تازگی به دمشق سفر كرد تا پیش از گفت وگوهای جداگانه با عربستان سعودی و ایران در مورد بحران سوریه، با بشار اسد دیدار كند. در هر یك از این نزاع ها كه عمان نقشی ساكت اما محوری را بازی كرده، ایران از طرف های اصلی بوده است.
بنابراین، روشن است كه نفوذ رو به رشد عمان وابسته به رابطه نزدیك آن با ایران است كه این روابط احتمالا در دستكم 10 سال آینده در هر دو زمینه اقتصادی و دیپلماتیك ادامه خواهد داشت.
از نگاه ایران، رابطه با عمان به این كشور امكان مشاركت در سیاست های منطقه ای و تاثیرگذاری بیشتر در منطقه را می دهد.
از آنجا كه كشورهای دیگر به سرمایه گذاری در ایران می اندیشند، سودمند است به عمان نگاه كنند كه چطور با ایرانی ها مذاكره می كند و روابط خود را هم با ایران و با آمریكا متعادل نگه می دارد.
اقتصام(6)1063 ** 2023

سرخط اخبار اقتصاد