تولید دستگاه جداكننده سلولی در ایران گام مهمی در جهت درمان سرطان

تهران - ایرنا - پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران با طراحی و ساخت 'ستون جدا كننده سلولی' گام مهمی در توسعه تحقیقات سلولهای بنیادی و سرطان شناسی در كشور برداشتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'ستون جدا كننده سلولی' یكی از طرح های توسعه یافته در دفتر برنامه توسعه و انتقال فناوری دانشگاه صنعتی شریف است كه روز گذشته، 26 آبان ماه به همراه 9 طرح فناورانه دیگر با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.
مسوول دفتر برنامه توسعه و انتقال فناوری دانشگاه صنعتی شریف درباره تكنولوژی این دستگاه به خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: امروزه در پژوهشگاه ها و مراكز درمانی كه جداسازی یا مرتب سازی سلول ها جزء فعالیت های آنها است، از دستگاه های جداكننده سلول مبتنی بر فناوری مغناطیس (MACS) به كرات استفاده می شود.
سینا حسنعلی زاده افزود: این ستون جداكننده سلولی قبلا با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با همكاری پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران طراحی و ساخته شده بود، الان به مرحله تجاری سازی رسیده و در آزمایشگاه استفاده می شود.
به گفته ابعاد و مشخصات این ستون به گونه ای است كه به راحتی با دیگر دستگاه های خارجی موجود در كشور منطبق و قابل استفاده است.
كارشناس ارشد انتقال فناوری دفتر توسعه و انتقال فناوری شریف خاطرنشان كرد: یك نمونه آلمانی ستون جداكننده سلولی كه در آزمایشگاه ها استفاده می شود با ستون های میلتینی كار می كند كه ما با استفاده از روش مهندسی معكوس، موفق شدیم ستون های خود را توسعه داده و عملكرد آن را بهبود ببخشیم.
به گفته وی از این ستون ها برای جداسازی هر نوع سلول اعم از انسانی یا حیوانی كه با میكروبیدهای مغناطیس نشانه گذاری شده اند، می توان استفاده كرد.
این فعال عرصه فناوری ادامه داد: این دستگاه، ستون هایی دارد كه سلول های مارك شده را داخل آن می گذارند و میكروبیدهای فلزی موجود در ستون به سلول می چسبد و وقتی ستون ها داخل دستگاه قرار می گیرد سلول های هدف جدا می شوند.
وی یادآور شد: با استفاده از خاصیت میدان مغناطیسی، این دستگاه می تواند جداسازی هر سلولی كه موردنظر كاربر است را انجام دهد كه این ویژگی در تحقیقات و فعالیت های مربوط به سلول های بنیادی و سرطان شناسی كاربردهای اساسی دارد.
حسنعلی زاده درباره دیگر ویژگی ستون های جداكننده سلولی نیز گفت: همچنین این قابلیت در دستگاه وجود دارد كه سلول های نشانه گذاری شده و دیگر سلول ها را جمع آوری و در آزمایش های آتی مورد استفاده قرار داد.
وی نیاز مراكز تحقیقاتی و درمانی ایران به دستگاه جداكننده سلولی را 50 هزار مورد و گردش مالی آن را حدود دو و نیم میلیارد تومان ذكر كرد.
مسوول دفتر برنامه توسعه و انتقال فناوری دانشگاه صنعتی شریف همچنین از تلاش پژوهشگران این طرح برای ساخت مدل پیشرفته تری از دستگاه جدا كننده سلولی خبر داد و گفت كه دستگاه جدید برای درمان ناباروری به كار گرفته خواهد شد.
علمی**1055**1440