۲۶ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۲۴
کد خبر: 81841982
۰ نفر
پرواز پهپاد هدهد 3 در آسمان ایران

تهران - ایرنا- پهپاد عمود پرواز هدهد 3 مجهز به دیده بان 1، با قابلیت برخاست و فرود عمودی، بدون نیاز به باند و با كاربردهای متعدد از جمله، شناسایی و دیده بانی، امداد و نجات ونقشه برداری به همت محققان ایرانی طراحی و تولید شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا مراسم رونمایی از پهپاد عمود پرواز هدهد 3 و دیده بان 1 روز سه شنبه با حضور دكتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
سخنگوی شركت دانش بنیان فاتح آسمان شریف درباره ویژگی های این پهپاد به خبرنگار علمی ایرنا گفت: طراحی و تولید این پهپاد از اواخر سال 93 كلید خورد و در مدت هشت ماه به نتیجه رسید.
مصطفی حسن پناه افزود: هدهد 3 یك مولتی روتور بدون سرنشین الكتریكی است كه قابلیت حمل بار تا سه كیلوگرم را دارا است كه این محموله می تواند انواع دوربین مرئی و حرارتی و یا بارهای مختلف باشد.
وی افزود: بعنوان مثال این پهپاد می تواند محموله های دارو و سرم مار و عقرب گزیدگی را در مناطق صعب العبور به مقصد برساند.
وی صدای كم و مداومت پرواز بالا را از جمله مزایای هدهد 3 ذكر كرد و گفت: این پهپاد هشت روتوره در هر بازو، سه ملخ دارد و حداكثر سرعت آن 70 كیلومتر بر ساعت است و می تواند حداكثر 53 دقیقه پرواز كند.
حسن پناه، تعویض آسان باتری در كمتر از یك دقیقه، كاهش حجم پرنده با جمع شدن بازوها، حمل و نقل راحت توسط یك نفر، امكان پرواز در محیط های متنوع، قدرت پرواز در گرد و غبار و باران سبك، اعلام میزان انرژی باقی مانده باتری را به عنوان دیگر قابلیت های این پهپاد عمود پرواز عنوان كرد.
وی افزود: هدهد 3 علاوه بر ارسال همزمان اطلاعات پرواز به ایستگاه زمینی و بازگشت به خانه در شرایط اضطراری، دارای قابلیت فرود تمام اتوماتیك و پرواز تمام اتوماتیك خارج از دید خلبان است.
این دانشجوی جوان درباره ویژگی های محموله اپتیكی دیدبان 1 كه می تواند بر روی هدهد 3 یا دیگر پهپادهای مشابه نصب و استفاده شود نیز توضیح داد: سامانه مراقبت و شناسایی دیدبان 1 قادر است حركات پرنده را حول هر سه محول پن، رول و پیچ پایدار كرده و تصاویر بدون لرزش از مناطق مورد نظر برداشت كند.
وی افزود: دیدبان 1 می تواند اهداف مورد نظر را به صورت خودكار دنبال كند و به تجهیزاتی همچون دوربین دید در شب، اشاره گر لیزری، سیستم قفل كردن روی مختصات داده شده (GPS Lock) است و امكان ذخیره سازی فیلم ها و عكس ها روی كارت حافظه آن پیش بینی شده است.
به گفته حسن پناه، این سامانه همچنین قابلیت نصب بر روی انواع هواپیما، بالگرد و جایروپلن های با سرنشین و انواع پهپادها را دارد و با سیستم جاذب ارتعاشات، لرزش های ناشی از حركت پرنده را حذف كرده و با سیستم جایرواسكپی از انتقال حركت ها و تكان های پرنده جلوگیری می كند.
اشاره گر لیزری این سامانه را قادر می سازد با نشان گذاری اهداف مورد نظر، موشك ها و مهمات هوشمند هدایت لیزری را به سمت اهداف هدایت كند.
دیدبان 1 برای عملیات های شناسایی و دیده بانی، امداد و نجات، پایش ترافیك، پایش فنی، نقشه برداری مناطق عملیاتی، مرزبانی و مبارزه با قاچاق، پاسداری از محیط زیست و پایش گسترش حریق كاربرد دارد.
علمی ** 1055 ** 9314**1440