۲۶ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۱۶
کد خبر: 81841844
۰ نفر
درمان هپاتیت C با یك رژیم دارویی 12 هفته ای

تهران - ایرنا - محققان موفق به درمان هپاتیت C، با یك رژیم دارویی تركیبی 12 هفته ای شدند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، مطالعات محققان بیمارستان TWH تورنتو نشان می دهد كه یك رژیم دارویی ساده 12 هفته ای قادر به درمان عفونت هپاتیت C است. نتایج اولیه این آزمایش روی 99 درصد بیماران موفقیت آمیز بوده است. این رژیم، تركیب دو داروی sofosbuvir و velpatasvir است و روزی یك بار به بدن تزریق می شود.
محققان بر این باورند كه این رژیم دارویی جدید، نحوه درمان هپاتیت C را متحول می كند و می توان با اطمینان گفت كه بیماری در تمام موارد قابل درمان است؛ درمان های فعلی هپاتیت C‌ از كارایی لازم برخوردار نیستند.
به التهاب كبد هپاتیت گفته می شود. التهاب كبد می تواند به فیبروز، سیروز یا سرطان كبد منجر شود. ویروس هپاتیت مهمترین عامل بروز این بیماری است ولی عفونت های دیگری مانند مواد سمی (مصرف الكل و مواد مخدر) و بیماری های خود ایمنی نیز جزء دلایل هپاتیت محسوب می شوند.
تاكنون پنج ویروس اصلی هپاتیت شناخته شده است كه به عنوان هپاتیت نوع A، B، C، D و E شناخته می شوند. احتمال سیروز كبدی و سرطان در دو نوع B و C بیشتر است. هپاتیت نوع A و E معمولا بر اثر مصرف آب و غذای آلوده ایجاد می شوند. هپاتیت نوع B، C و D معمولا نتیجه تماس با مایعات آلوده بدن هستند.
دریافت خون آلوده، تماس با تجهیزات آلوده، انتقال از مادر به نوزاد و تماس جنسی كنترل نشده مهمترین روش های انتقال این ویروس كشنده هستند. این بیماری می تواند با علایمی چون یرقان (زردی پوست و چشم)، تیرگی ادرار، خستگی مزمن، تهوع، درد و استفراغ همراه باشد یا بدون هیچ علامت اولیه ای بروز كند.

**** جدیدترین روش تشخیص هپاتیت C با استفاده از یك آزمایش ساده ادرار
تشخیص هپاتیت C با استفاده از آزمایش خون و توسط دو تست آزمایشگاهی انجام می شود و هزینه آن در آمریكا حدود 200 دلار است؛ بنابراین در همه كشورها، به ویژه كشورهای كم درآمد به راحتی قابل استفاده نیست.
محققان دانشگاه كالیفرنیا برای حل این مشكل روشی توسعه داده اند كه با استفاده از تشخیص آنتی ژن ویروس هپاتیت در نمونه ادرار، بیماری در یك مرحله تشخیص داده می شود. این روش علاوه بر قابل دسترس بودن، در مدت زمان كمتری انجام می شود و از نظر هزینه نسبت به تشخیص هپاتیت با آزمایش خون، مقرون به صرفه تر است.
سالانه حدود 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر این عفونت، به ویژه نوع B و C از دست می دهند. علاوه بر این اكنون 180 میلیون نفر در جهان مبتلا به هپاتیت C هستند. نتایج این تحقیقات در نشریه New England Journal of Medicine منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440