سفیر پاكستان دركابل به وزارت خارجه افغانستان فراخوانده شد

كابل - ایرنا - سفیر پاكستان در كابل به وزارت امورخارجه افغانستان احضار و مراتب اعتراض دولت این كشور نسبت به پرتاب موشك از خاك اسلام آباد به وی ابلاغ شد.

به گزارش ایرنا، وزارت امورخارجه افغانستان روز سه شنبه با انتشار اطلاعیه ای اعلام كرد سفیر پاكستان در«كابل» عصر دیروز«دوشنبه» به این وزارت خانه احضار و مراتب اعتراض دولت افغانستان نسبت به پرتاب موشك از خاك«اسلام آباد» به استان «پكتیا»ی افغانستان ، به وی ابلاغ شد.
بر اساس این اطلاعیه، پرتاب موشك از خاك پاكستان به مناطق مرزی در افغانستان، سبب كشته شدن یك غیرنظامی و انهدام یك خودروی نظامیان در استان پكتیا شد.
سفیر پاكستان در كابل پس از احضار به وزارت امور خارجه افغانستان، گفته است كه مراتب اعتراض این كشور را به اسلام آباد منتقل خواهد كرد.
دیروز«دوشنبه» منابع خبری در افغانستان، از تبادل آتش بین نیروهای مرزی افغانستان و پاكستان خبر دادند و نوشتند كه این تبادل آتش، پس از آن صورت گرفت كه پاكستان اقدام به ایجاد تاسیسات در خاك افغانستان كرد.
اختلاف های مرزی میان افغانستان و پاكستان، از زمان استقلال پاكستان در سال 1947 میلادی تاكنون ادامه دارد.
«اسلام آباد» تمایل دارد كابل، خط مرزی میان دو كشور موسوم به «دیورند» را به رسمیت بشناسد، اما افغانستان معتقد است كه مهلت قرارداد این خط مرزی به پایان رسیده است.
قرارداد موسوم به دیورند یكصد سال قبل در زمان سلطه استعماری انگلیس بر هند و قبل از جدایی پاكستان از این كشور به امضاء رسیده بود.
آساق ** 1610 **1488 **1446

سرخط اخبار جهان