وجود يك كتاب به ازاي هر چهار نفر در كتابخانه هاي عمومي مهاباد

مهاباد- ايرنا- مسوول نهاد كتابخانه هاي عمومي مهاباد گفت: سرانه كتاب در اين شهرستان كمتر از ميانگين استاني و كشوري بوده و به ازاي هر چهار نفر تنها يك جلد كتاب در كتابخانه هاي عمومي اين شهرستان وجود دارد.

چيا قادري روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در مهاباد سه باب كتابخانه عمومي با بيش از 55 هزار جلد كتاب وجود دارد كه ميانگين سرانه كتاب در اين شهرستان به ازاي هر 100 نفر جمعيت 25 جلد است.
وي اضافه كرد: بر اساس آمارها ميانگين سرانه كشوري كتاب 40.7 نسخه و ميانگين استاني آن نيز 39 كتاب براي هر يكصد نفر جمعيت است كه با استناد به ارقام موجود شهرستان مهاباد از سرانه هاي استاني و كشوري پايين تر است.
قادري با اشاره به وجود دو هزار و 55 مترمربع فضاي كتابخانه اي در مهاباد گفت: ميانگين سرانه فضاي كتابخانه اي در اين شهرستان 1.2 مترمربع به ازاي هر 100 نفر جمعيت است كه در اين زمينه نيز مهاباد از ميانگين سرانه كشوري و استاني عقب مانده تر است.
مسئول نهاد كتابخانه هاي عمومي مهاباد، ميانگين سرانه فضاي كتابخانه اي در كشور را 1.35 مترمربع و ميانگين استاني را نيز 1.45 مترمربع به ازاي هر 100 نفر جمعيت عنوان كرد.
وي اضافه كرد: بيش از چهار هزار و 500 نفر از مردم مهاباد در كتابخانه هاي عمومي عضو هستند و ميانگين سرانه عضويت در اين شهرستان 2.2 نفر به ازاي هر 100 نفر جمعيت است.
قادري گفت: در مهاباد علاوه بر يك باب كتابخانه هاي عمومي، پنج كتابخانه مشاركتي نيز با 10 هزار جلد كتاب فعال هستند كه چهار كتابخانه در مناطق شهري و يك كتابخانه در روستاي گوك تپه واقع شده است.
وي افزود: براي نخستين بار اين شهرستان ميزبان نشست نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور بود كه در اين نشست 10 نفر به معرفي 10 كتاب كه در گذشته مطالعه كرده بودند، پرداختند.
قادري با اشاره به ديگر برنامه هاي هفته كتاب و كتابخواني در مهاباد نيز گفت: بحث و گفت و گوي جوان با موضوع كتاب، جلسه نقد و بررسي كتاب، تقدير از فعالان عرصه كتاب و كتابخواني، بازديد دانش آموزان از كتابخانه هاي عمومي شهرستان و تخفيف ويژه در هزينه هاي عضوگيري و ساير خدمات ارائه شده در كتابخانه ها از برنامه هاي اين هفته در مهاباد است.
از 24 آبان تا اول آذر در تقويم رسمي كشورمان به نام هفته كتاب و كتابخواني نامگذاري شده است كه شعار امسال اين هفته 'ايران با كتاب، ايران پر اميد' است.
شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است.
3020/6185/2093

سرخط اخبار استان‌ها