سورنا3، ربات انسان نمای برتر جهان رونمایی شد

تهران- ایرنا- ربات انسان نمای ' سورنا 3 ' كه نخستین و پیشرفته ترین ربات انسان نمای كشور و یكی از هفت ربات برتر انسان نمای جهان است، امروز دوشنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رونمایی شد.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، این ربات كه محصول دانشگاه تهران و یكی ازهفت ربات انسان نمای برترجهان است با قدی برابر 190 سانتیمتر و وزنی حدود 98 كیلوگرم در زمره ربات های انسان نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار دارد.
محمود نیلی احمد آبادی رییس دانشگاه تهران، محمود كمره ای رئیس پردیس دانشكده های فنی این دانشگاه و جمعی از استادان در مراسم رونمایی سورنا 3شركت داشتند.
این ربات در مقایسه با نسل دوم آن از 31 درجه آزادی برخوردار است و سرعت گام‌برداری در سورنای 3 به 7 دهم كیلومتر بر ساعت افزایش یافته است. این ربات توانایی شناسایی اشیا از پیش تعیین شده، تشخیص وتعقیب صورت افراد در تصویر و تشخیص وضعیت بدن افراد را دارد. از 31 درجه آزادی سورنا 3 ، 12 درجه آزادی در پاها، 16 درجه آزادی در دست ها، دو درجه آزادی در گردن و یك درجه آزادی در كمر قرار دارد.
هر پای ربات دارای 6 درجه آزادی است ، 3درجه آزادی در ران ، یك درجه آزادی در زانو و دو درجه آزادی در مچ، و سرعت گام برداری این ربات در مقایسه با نسل قبلی این ربات افزایش هفت برابری داشته است.
با ارتقاء سطح هوشمندی ، اكنون سورنا 3 می تواند اشیاء را تشحیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم كنترلی قرار دهد، همچنین شناسایی و تعقیب صورت افراد در حال حركت از دیگر قابلیت های سورنا 3 است.
همچنین این ربات قابلیت بینایی وشنیدن مجموعا 200 كلمه (فارسی )را دارد.ربات سورنا 2 از قابلیت بینایی وشنوایی برخوردار نبود.این ربات همچنین دارای توانمندی های حركتی در روی سطوح ناصاف، حركت برروی سطح شیب دار، پله، دور زدن، حركت رو به عقب و كنار، شوت زدن و برداشتن و تحویل اشیا را دارد.
علمی **9340**1440