۲۵ آبان ۱۳۹۴،‏ ۷:۵۴
کد خبر: 81840097
۰ نفر
كمپین نه به مصرف نابجای آنتی بیوتیك

تهران - ایرنا - مقاوت در برابر آنتی بیوتیك به یك معضل و نگرانی جهانی تبدیل شده و همین امر كارشناسان سازمان جهانی بهداشت را به ایجاد كمپینی برای مقابله با این معضل واداشته است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، 16تا 22 نوامبر با هدف افزایش آگاهی از میكروارگانیسم های مقاوم به آنتی بیوتیك و تشویق برای اتخاذ بهترین شیوه مقابله با این معضل در میان عموم مردم، كاركنان حوزه بهداشت و سیاست گذاران، هفته جهانی آنتی بیوتیك نامیده شده است.
این اولین بار است كه چنین مناسبتی برای مقابله با رشد میكروارگانیسم های مقاوم در برابر آنتی بیوتیك و داروهای ضد میكروبی دیگر شكل می گیرد و شروع آن با تایید در شصت و هشتمین مجمع جهانی بهداشت در ماه می سال 2015 بوده است.
مقاومت ضد میكروبی (Antimicrobial resistance) به مقاومت یك میكروارگانیسم (شامل باكتری، قارچ، ویروس و انگل) در برابر داروهای ضد میكروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می شود. زمانی كه این میكروارگانیسم ها نسبت به داروهای ضد باكتری، ضد قارچ و ضد ویروس مقاوم شوند، داروهای استاندارد بی اثر می شوند، عفونت در بدن باقی می ماند و به راحتی منتقل می شود.
تكامل گونه های مقاوم یك پدیده طبیعی است و زمانی رخ می دهد كه میكروارگانیسم به اشتباه تكثیر شود یا صفات مقاوم بین چند میكروارگانیسم رد و بدل شود.
آنتی بیوتیك یك منبع با ارزش دارویی است كه برای درمان عفونت های باكتریایی مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن تنها با تجویز پزشك و در یك دوره درمانی كامل موثر است.
استفاده مكرر و نابجا از آنتی بیوتیك، یكی از مهمترین دلایل افزایش باكتری های مقاوم به دارو هستند.
باید درنظر داشت كه آنتی بیوتیك فقط قادر به درمان عفونت های باكتریایی است و به هیچ عنوان در برابر عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی، گلودرد و آنفلوآنزا موثر نیست.
***چرا مقاومت در برابر درمان های ضد میكروبی به یك نگرانی جهانی بدل شده است
مقاوت در برابر آنتی بیوتیك به یك معضل جهانی بدل شده و همین امر كارشناسان سازمان جهانی بهداشت را به ایجاد كمپینی برای مقابله با این معضل واداشته است.
در سال 2012 میلادی، سازمان جهانی بهداشت گزارشی را مبنی بر افزایش مقاومت به داروهای ایدز ارایه كرد. این گزارش پیام آور این مطالب بود كه كنترل این بیماری مهلك با داروهای رایج، اثربخشی كمتری دارد و باید به سمت داروهای پرهزینه تر حركت كرد.
در سال 2013 میلادی، 480 هزار مورد جدید بیماری سل مقاوم به دارو در 100 كشور گزارش شد كه به معنی دوره های درمان طولانی تر و اثر بخشی كمتر داروهای فعلی بود.
در بخش هایی از مكونگ در ویتنام، مقاومت به بهترین داروی تركیبی درمان مالاریا گزارش شد كه بزرگترین دستاورد درمان مالاریا را به مخاطره كشاند.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باكتری های مقاوم به آنتی بیوتیك كه سبب عفونت های شایعی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت های خون می شوند، وجود دارند.
ناكارا بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه های هنگفت در حوزه بهداشت است.
*** مهمترین راهكارهای مقابله با معضل باكتری های مقاوم به آنتی بیوتیك كدام است
-افزایش اطلاعات در زمینه بیماری ها، درمان های رایج و اثر بخشی داروها
برای اولین قدم باید اطلاعات دقیقی در مورد درمان های رایج و اثر بخشی آن به دست آورد تا بتوان مواد نابجای استفاده از آنتی بیوتیك را تشخیص داد؛ زیرا همانطور كه گفته شد، مصرف نابجا یا خود سرانه آنتی بیوتیك، مهمترین علت مقاومت نسبت به آنتی بیوتیك است.
-توقف استفاده از آنتی بیوتیك در مزارع و دامداری ها
استفاده از آنتی بیوتیك در مزارع و دامداری ها، یكی از مهمترین روش های انتقال به انسان است. در بسیاری از كشورها راهكارهایی برای جلوگیری از آنتی بیوتیك در مزارع، دامداری ها و حوضچه های پرورش ماهی صورت گرفته است.
-عدم تجویز آنتی بیوتیك در بیماری های انگلی، قارچی و ویروسی
-استفاده از دوره كامل آنتی بیوتیك
-توسعه داروهای مختلف
-رعایت بهداشت شخصی و شستن مداوم دست
16 تا 22 نوامبر به منظور افزایش آگاهی عمومی در زمینه باكتری های مقاوم به آنتی بیوتیك، هفته جهانی آنتی بیوتیك نام گرفته است.
علمی (6) ** 9259**1440