ساخت قطعات نیروگاهی درمسجدسلیمان بومی‌سازی شد

تهران - ایرنا - سرپرست سد و نیروگاه مسجدسلیمان از دستیابی به فناوری ساخت قطعات نیروگاهی در این سد خبر داد.

به‌گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سیدحمید صالحی گفت: با بومی شدن ساخت قطعات و تجهیزات حساس و بسیار مهم در سد و نیروگاه مسجدسلیمان، علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، ضریب اطمینان و پایداری این نیروگاه نیز افزایش یافته است.
وی افزود: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از دانش بومی، هم‌اكنون در سد و نیروگاه مسجدسلیمان تعداد بسیار زیادی از تجهیزات مهم و اساسی در كارگاه تراشكاری آن ساخته می‌شود كه علاوه بر كاهش هزینه ها و صرفه‌جویی اقتصادی سالانه سه میلیارد ریالی، مدت زمان ساخت و تعمیر این قطعات را نیز كاهش داده است.
سرپرست سد و نیروگاه مسجدسلیمان اضافه كرد: با ساخت این قطعات و تجهیزات، علاوه بر افزایش ضریب آمادگی واحدها، مدت زمان توقف واحد در تعمیرات سالیانه نیز كاهش یافته است.
معاون فنی و مهندسی سد و نیروگاه مسجدسلیمان نیز گفت: فیلتر هیدروسیلیكونی كه در محدوده كاری فشار بالا، مانع ورود رسوبات به شفت سیل توربین می شود، برای نخستین بار در كشور در كارگاه تراشكاری این نیروگاه ساخته و نصب شده است.
فرزاد جونعلی‌وند خاطرنشان كرد: برای ساخت این فیلتر علاوه بر استفاده از تكنولوژی پیشرفته‌، از ابزار و قالب مخصوصی نیز استفاده شده است.
وی، ساخت قطعات و اصلاح تجهیزات مربوط به یاتاقان توربین، تجهیزات مربوط به كوپلینگ‌های گاورنر، تجهیزات مربوط به فلپ گیت، ساپورت مربوط به ایرشیلد ژنراتور، تجهیزات مربوط به سامانه كولینگ، تجهیزات مربوط به مبدل های حرارتی و كوپلینگ اگزوز فن‌های نیروگاه را از جمله فعالیت‌های كارگاه تراشكاری نیروگاه مسجدسلیمان بیان كرد.
معاون فنی و مهندسی سد و نیروگاه مسجدسلیمان همچنین از ساخت ابزار مخصوص و قالب‌های ویژه جهت ساخت قطعات موردنیاز تجهیزات مختلف خبر داد و افزود: این ابزار به منظور ساخت ساپورت‌های یاتاقان ژنراتور، خروج بوش ترونیون دیسك شیر پروانه، ساخت راك اوت بریكر و اصلاح و تعمیر ولوهای سامانه CO2 به‌كار گرفته شده است.
جونعلی‌وند تاكید كرد: برای ساخت هرگونه تجهیز نیروگاهی علاوه بر زمان ساخت، هزینه حمل و نقل و مدت زمان توقف واحد را نیز باید در نظر گرفت.
سد مسجد سلیمان در 25 كیلومتری شهرستان مسجد سلیمان قرار دارد . نوع سد جریانی سنگ ریزه ای با هسته رسی و نیروگاه آن دارای چهار واحد 250 مگاواتی در فاز نخست و چهار واحد 250 مگاواتی در فاز دوم است كه در مجموع دو هزار مگاوات تولید برق نیروگاه سد است.
اقتصام (1) 3065 ** 2023