۲۴ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۳۰
کد خبر: 81839093
۰ نفر
ابداع آزمایش یك مرحله ای برای عفونت ویروس هپاتیت سی

تهران-ایرنا- محققان آزمایش یك مرحله ای مقرون به صرفه ای ابداع كرده اند كه به غربالگری و درمان سریع تر عفونت های ویروس هپاتیت سی كمك می كند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیكال اكسپرس، در حال حاضر آزمایش ویروس هپاتیت سی دو مرحله ای، گران و ناخوشایند است، به طور گسترده در دسترس نیست و یا به طور كلی در سطح جهان صرفه اقتصادی ندارد.

اما سیستم جدید آزمایش آنتی ژن ویروس هپاتیت سی كه توسط محققان دانشگاه ارواین امریكا ابداع شده است، نسبت به آزمایش های فعلی از حساسیت و ویژگی بهبود یافته قابل توجهی برخوردار است.

هو، استاد گوارش و كبد دانشكده پزشكی دانشگاه ارواین گفت: نكته مهم آزمایش این است كه برای اولین بار می توان از نمونه های ادرار برای غربالگری و تشخیص یك مرحله ای عفونت ویروس هپاتیت سی استفاده كرد.

گرچه آزمایشی كه در حال حاضر برای غربالگری ویروس هپاتیت سی انجام می شود، خاص و حساس است اما نمی تواند عفونت فعال را از یك عفونت پیشین تشخیص دهد و برای این منظور به نمونه گیری خون در قالب آزمایش دو مرحله ای نیاز است، به طوری كه در مرحله اول آنتی بادی های خاص ویروس باید در خون تشخیص داده شود و در مرحله بعد آزمایش حساس HCV RNA PCR انجام می شود تا فعال بودن و یا نبودن عفونت تایید شود.

سیستم جدید آزمایش آنتی ژن ویروس هپاتیت C هزینه های درمانی و زمان مورد نیاز برای دریافت نتایج آزمایش را به اندازه قابل توجهی كاهش می دهد.
به گفته محققان، توانایی این آزمایش برای تشخیص عفونت با استفاده از نمونه گیری ادرار به جای خون باعث اجتناب از استفاده از سرنگ و جمع آوری نمونه خون می شود كه به اندازه زیادی هزینه و ساختار بالینی لازم برای غربالگری و تشخیص را كاهش می دهد و به ترویج استفاده گسترده از این آزمایش در یك مقیاس جهانی كمك می كند.

طبق اعلام مراكز كنترل و پیشگیری از بیماری تقریبا 150 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس هپاتیت C آلوده هستند. غربالگری موثر و روش های تشخیصی سریع برای درمان و كنترل انتقال این نوع هپاتیت، حیاتی هستند.

محققان با اشاره به این كه با آزمایش جدید می توان افراد مبتلا به ویروس هپاتیت سی را قبل از وارد شدن آسیب بیشتر به كبد آنها و توسعه عوارض این بیماری درمان كرد، می گویند: این كار تنها در صورتی میسر است كه افراد آلوده به ویروس تشخیص داده شوند.
به طور معمول، افراد مبتلا به هپاتیت سی تا زمانی كه این بیماری آسیب بیشتری مانند فیبروز و یا سرطان كبد را وارد نكرده باشد، متوجه علائم بیماری نمی شوند.
یافته های این مطالعه در نشست سالانه انجمن مطالعه بیماری های كبد آمریكا ارائه می شود.
علمی**2038**2017