۲۴ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۱۴
کد خبر: 81839063
۰ نفر
ستاري: حمايت از نخبگان و سرآمدان كشور ضروري است

تهران- ايرنا- معاون علمي و فناوري رياست جمهوري با بيان اينكه برگزيدگان جايزه علامه طباطبايي، الگويي مناسب و ارزشمند براي جوانان كشور هستند، بر ضرورت حمايت هاي ويژه از نخبگان و سرآمدان كشور تاكيد كرد.

به گزارش گروه علمي ايرنا از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، دكتر سورنا ستاري در مراسم چهارمين جايزه ملي علامه طباطبايي گفت: جايزه علامه طباطبايي تبلور و نماد اصلي نخبگي و سرآمدي در كشور و از ارزش بالايي برخوردار است.
وي افزود: كشور ما تاكنون دچار نقطه ضعفي در ساختار پژوهش بوده است و در حمايت از افراد خاص مشكلاتي داشته‏ايم اما در اين مدت در دولت بسيار تلاش كرده‌ايم كه اين نقطه ضعف را اصلاح كنيم.
ستاري تصريح كرد: مراكز گوناگوني براي پرورش محققان، دانشمندان و اساتيد ايجاد شده‌ است اما در ايجاد و تخصصي سازي مراكز نخبه‌ پروري كه از اساتيد و سرآمدان به طور خاص حمايت كند، كمتر توفيق داشته‌ايم.
رييس بنياد ملي نخبگان با اشاره به حمايت ويژه اين بنياد از محققان، پژوهشگران و اساتيد نخبه و برجسته در قالب طرح هاي گوناگون عنوان كرد: از خرداد ماه سال جاري برنامه ويژه‌اي براي حمايت از اساتيد برجسته و سرآمد در قالب «باشگاه سرآمدان علمي ايران» پياده‌سازي شده است و در قالب اين طرح، 100 نفر از اساتيد و محققان كه صاحب مقالات و ثبت پتنت بر اساس معيارهاي تعريف شده بودند به طور خاص مورد حمايت معاونت علمي قرار گرفتند.
ستاري، با بيان اينكه طرح حمايت از اساتيد سرآمد در راستاي گسترش و ترويج فرهنگ نخبه پروري به عنوان يكي از مجموعه برنامه‌هاي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري انجام مي‌گيرد، ابراز اميدواري كرد: اجراي برنامه جايزه علامه طباطبايي و ديگر برنامه‌هاي در دست انجام ضمن حل بخشي از مشكلات موجود جامعه نخبگي كشور، به ترويج و توسعه فرهنگ نخبه‌پروري و ارج نهادن به افراد برجسته كشور كمك كند.
نايب رييس هيات امناي صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران كشور، با اشاره به اينكه برگزيدگان جايزه علامه طباطبايي مصداق عيني رسيدن به مرحله نخبگي و مثال حقيقي افراد برجسته يك كشور هستند، عنوان كرد: تمام اساتيد برجسته و نخبگان برگزيده اين جايزه مايه مباهات و افتخار كشور هستند و تمام ظرفيت‌هاي حمايت از دستاوردها و تحقيقات علمي اين افراد از جمله بنياد ملي نخبگان در اختيار آنها قرار خواهد گرفت.
در ادامه اين مراسم با حضور دكتر اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري، محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري و سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري از اساتيد برگزيده جايزه علمي علامه طباطبايي تقدير شد.
علمي(1)**1023**1834