صالحی :جمع آوری سانتریفیوژها یك ماه زمان می برد/هیچ مقام رسمی تذكری نداد

تهران- ایرنا- رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینكه جمع آوری سانتریفیوژها یك ماه زمان می برد، گفت : برخی تذكرها در روزنامه ها به ما داده می شود ولی هیچ مقام رسمی تذكری به صورت كتبی درباره جمع آوری سانتریفیوژها نداده است.

به گزارش ایرنا، علی اكبر صالحی با حضور در برنامه 'متن و حاشیه' شبكه سوم سیما، افزود : سانتریفیوژهایی كه ما جمع می كنیم فقط نصب شده بود اما كار نمی كرد و غنی سازی اورانیوم را انجام نمی داد. این تصمیم در دولت دهم گرفته شده و سیاسی بود و این تصمیم سیاسی ادامه یافت و در نهایت این سانتریفیوژها غنی سازی انجام نمی داد.
وی یادآور شد: ما حدود یك ماه طول می كشد كه سانتریفیوژها را جمع كنیم و یك تا دو ماه نیز نصب آن طول می كشد.
رییس سازمان انرژی اتمی تاكید كرد: در جمع آوری، سانتریفیوژها آسیب می بیند و تلاش ما بر این است این آسیب ها حداقل باشد.
وی با بیان اینكه سانتریفیوژها مشكل طراحی ذاتی دارد و مطلوب ما نیست،افزود: در فردو جمع آوری سانتریفیوژها آهسته تر انجام می شود. برخی تذكرات در روزنامه به ما داده می شود ولی كسی به ما تذكر نداده است.
صالحی ادامه داد: تذكر را مقام رسمی می تواند بدهد. تذكر باید كتبی باشد و آقای شمخانی نیز آنچه به نقل از ایشان ارائه شده بود، تكذیب كرد.
صالحی ادامه داد: راجع به سازمان انرژی اتمی هیچوقت متناقض حرف نزدم و ما امروز در حال جمع آوری سانتریفیوژها هستیم.
وی تاكید كرد: ممكن است دوستان در سازمانی اقدامی انجام دهند و من صحبتی كنم كه در راستای واقعیت آن اتفاق نباشد درست نیست . درباره صحبت آقای عراقچی من صحبت ایشان را نشنیدم و شاید درجریان نبودند و در این باره اظهار نظری كردند.
رییس سازمان انرژی اتمی تاكید كرد: اعتبار برای ما مهم است مردم وقتی حرفی را از مسوولی در سازمانی می شنوند آن حرف اعتبار داشته باشد در غیر اینصورت سنگ روی سنگ بند نمی شود.
صالحی افزود: حدود دو هفته پیش جمع آوری سانتریفیوژها آغاز شده بود و ما در این باره دستورالعمل و زمانبندی داریم و باید به گونه ای عمل كنیم كه حداقل لطمه به سانتریفیوژها وارد شود.
وی گفت: اطمینان داشته باشید طبق دستورالعمل ارائه شده از سوی رییس جمهوری در جمع آوری سانتریفیوژها عمل می كنیم.
رییس سازمان انرژی اتمی عنوان كرد: فردو تعداد سانتریفیوژها بسیار كم است و در فردو دو هزار سانتریفیوژ داریم كه یك هزار سانتریفیوژ در لحظات آخر جمع آوری می شود. ما در فردو جمع آوری نداشتیم بلكه مقدمات لازم را برای این امر انجام دادیم و برچیدن سانتریفیوژها را تنها در نطنز داریم و تنها سانتریفیوژهای غیر فعال جمع آوری می شود.
صالحی یادآور شد: زمانی كه آژانس در 15 دسامبر (25 آذر) نظر خود را اعلام می كند و چنانچه نظر مطلوب جمهوری اسلامی باشد در این لحظه ما سریعا كارهای باقی مانده خود را انجام می دهیم.
وی ادامه داد: سانتریفیوژهای فعال بعد از نظر مطلوب آژانس انرژی اتمی جمع آوری می شود. اگر مرجع مورد نظر نسبت به نظر آژانس راضی باشد ما اقدامات خود را آغاز می كنیم.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به ورود ایران به عنوان یكی از فروشنده های اورانیوم غنی شده اظهار كرد: در فشاری كه در مذاكره به طرف مقابل آوردیم مقرر شد كه اورانیوم غنی شده را با كیك زرد عوض كنیم. ما 9 تن اورانیم غنی شده داریم كه باید تكلیف آن را روشن كنیم. طبق برجام باید این اورانیوم یا باید رقیق شود كه ما با این امر مخالفت كردیم.
صالحی افزود: ما نپذیرفتیم كه این اورانیوم غنی سازی شده رقیق شود از اینرو تصمیم گرفتیم این اورانیوم را می فروشیم و این اتفاق ما را به عنوان فروشنده اورانیوم در دنیا مطرح می شویم. اتحادیه اروپا، آمریكا و روسیه تنها اورانیوم غنی سازی شده می فروشند. ما بابت اورانیوم غنی سازی شده 140 تن اورانیوم طبیعی دریافت می كنیم.
وی درباره بازطراحی راكتور اراك تاكید كرد: باید سند رسمی دیگری داشته باشیم كه به امضای 1+5 رسیده باشد و تعهدات این كشورها در باره بازطراحی راكتور اراك آمده باشد. ما برای انجام این امر سه مرحله را طی كردیم. نخست حضورم در چین و دیدار با همتای آمریكایی و چینی در وین بود و اولین سند بیانیه نیت ها بود كه در شش بند منتشر شد.
رییس سازمان انرژی اتمی در این باره توضیح داد: سند دوم تفاهمنامه اولیه بود كه این تفاهم نامه بین 1+5 بود كه به رویت ما رسید و نظراتمان را اعلام كردیم.
صالحی ادامه داد: یك سند رسمی باقی مانده و روی آن كار كردیم و محتوای آن مورد تایید است و تنها شش كشور باید آن را امضاء كنند. امیدواریم در این هفته و یا هفته آینده این سند رسمی امضاء شود.
وی گفت: رهبر انقلاب فرمودند كه با دانشمندان از سوی طرف مقابل صحبتی نشود و نمونه برداری از پایگاه های نظامی نداشته باشیم. نقشه راهی كه با آمانو امضاء كردیم یكی از دستاوردهای بزرگ نظام است و جای تقدیر از آقای آمانو دارد كه این نقشه راه حفظ شد. نمونه گیری از سوی بچه های ایرانی انجام شد و با هیچكدام از دانشمندان ایرانی صحبتی نشد.
رییس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: اینكه دوستان اعلام كردند كه بازدید آمانو تشریفاتی بوده كاملا درست است و بیشتر از این جزییات را نمی شكافم و آمانو اعلام كرد كه چیز غیر عادی در پارچین مشاهده نكردیم و امیدواریم این پرونده در تاریخ 15 دسامبر بسته شود.
صالحی گفت: حدس من این است كه گزارش آقای آمانو در تاریخ مورد نظر مثبت باشد.
شبك**1983 ** 1064