۲۳ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۵۹
کد خبر: 81837688
۰ نفر
تشخيص هپاتيت B و ناباروري مردان با استفاده از نانو مواد

تهران- ايرنا- پژوهشگران نانو ابزار كاغذي براي آناليز DNA ابداع كردند كه قادر به تشخيص سريع و ارزان بيماري‌هايي همچون هپاتيت B و ناباروري در مردان است.

به گزارش گروه علمي ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، اگرچه آناليز DNA يك فناوري با ارزش در پزشكي قانوني، ژنتيك و تشخيص بيماري‌ها است، اما انجام چنين آناليزهايي نيازمند تجهيزات آزمايشگاهي گران‌ قيمت است.
اين موضوع باعث شده تا فرايند آناليز DNA براي بسياري از مردم به ويژه افرادي كه در مناطق محروم زندگي مي‌كنند در دسترس نباشد، از اين رو براي رفع اين مشكل، محققان دانشگاه تورنتو و مك‌گيل از نانو موادي استفاده كردند كه با هزينه بسيار كم و بدون نياز به امكانات خاص، با فناوري بالا مي‌تواند مواد ژنتيكي را مورد بررسي قرار دهد.
پژوهشگران كانادايي، اميدوار هستند با استفاده از اين روش جديد كه نتايج آن در نشريه American Chemical Society چاپ شده است، قادر به تشخيص بيماري‌ها به ويژه در مناطق محروم باشند.
اين محققان يك آزمايش تشخيصي، كاغذي ( paper-based) ابداع كردند كه مواد به كاررفته در آن كمتر از يك دلار آمريكا به ازاي هر ابزار هزينه دارد و با استفاده از اين ابزارها محققان اين پروژه موفق شدند تا تنها پس از 10 دقيقه از شروع آزمايش، ويروس هپاتيت B را در خون شناسايي و تشخيص دهند.
اين روش تشخيصي قادر است ويروس‌ها را در غلظت‌هاي بسيار پايين شناسايي كند؛ از اين رو مي‌توان از گسترش بيماري جلوگيري كرد. علاوه بر اين، اين ابزار قادر به تعيين صحت و سلامت DNA اسپرم با دقتي مشابه با روش‌هاي باليني متداول است.
همچنين در ماه گذشته دانشمندان روسي موفق به ساخت حسگري شدند كه توانايي شناسايي سلول‌هاي سرطاني و تشخيص بيماري‌هايي همچون هپاتيت‌ها، ايدز و تبخال را دارا است؛ اكنون آزمايش‌هاي باليني درحال انجام است و پژوهشگران اميدوارند كه به زودي اين امكان فراهم شود تا اين حسگرها در تلفن‌هاي هوشمند نصب شوند و تغييرات بدن افراد را بررسي كنند.
بر اساس آمارهاي سازمان بهداشت جهاني (WHO)، تقريبا 240 ميليون نفر در جهان با ويروس هپاتيت B آلوده هستند. هپاتيت B يك عفونت ويروسي است كه به كبد حمله مي‌كند و باعث بيماري‌هاي مزمن و حاد مي‌شود، اين ويروس از طريق تماس خون يا ديگر مايعات بدن فرد آلوده به ديگر افراد سرايت مي‌كند و عامل سرطان كبد است.
بر اساس گزارش هاي سازمان جهاني بهداشت بيش از 780 هزار نفر هر ساله در جهان بر اثر هپاتيت B جان خود را از دست مي‌دهند.
علمي (1) ** 9340**1834