۲۳ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۴۹
کد خبر: 81837673
۰ نفر
ستاري: استخدام هاي دولتي خيانت به جوانان است

تبريز-ايرنا- معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري گفت: سرمايه كشور فقط نفت و گاز نيست و استخدام نيروهاي انساني جوان به عنوان بزرگ ترين سرمايه علمي كشور در ادارات دولتي، خيانت به اين قشر است.

به گزارش ايرنا، سورنا ستاري روز شنبه درمحل اتاق بازرگاني تبريز افزود: بهره مندي از دانش و فن نسل جوان جهت توسعه علم و فناوري اجتناب ناپذير است.
وي گفت: استخدام هاي دولتي از دوران اقتصاد نفتي كه مشكل مالي در كشور وجود نداشت، به يادگار مانده است اما در زمان حاضر نبايد ذهن هاي خلاق و نوآور را در ادارات دولتي از بين برد.
وي با بيان اينكه مشكل اصلي ما فقر فرهنگي در زمينه بهره مندي از ايده هاي فناورانه است، گفت: جوانان داراي ذهن خلاق هستند و با جسارتي كه در آنها وجود دارد، مي توانند ايده و دانش خود را به محصول تبديل كرده و تجاري سازي كنند.
وي افزود: تا زماني كه سرمايه گذاران سرمايه هاي خود را در اين بخش سرمايه گذاري نكنند، اقتصاد كشور درست نمي شود.
وي با تاكيد بر حمايت هاي دولت تدبير و اميد از شركت هاي دانش بنيان افزود: حمايت هاي دولت از اين شركت ها شامل معافيت هاي مالياتي و گمركي، ارايه تسهيلات كم بهره و معافيت هاي سربازي در زمان حاضر به شرط تبديل دانش به محصول جديد اجرا مي شود.
وي به فعال سازي واحد تحقيق و توسعه در صنايع كشور تاكيد كرد و گفت: كشور نيازمند ايجاد زيرساخت هاي فرهنگي براي ورود جريان دانش به صنعت است.
وي افزود: شرايط اقتصادي كشور مناسب نيست ولي آنچه كه در شرايط تحريم و ركود تجربه كردايم و اكنون به آن افتخار مي كنيم، كاهش وابستگي اقتصاد به نفت از 80 درصد به 18 درصد است و اين كاهش وابستگي بزرگ ترين شانس براي رشد بخش خصوصي است.
وي گفت: توجه و حمايت جدي استاندار آذربايجان شرقي از شركت هاي دانش بنيان و فناورانه موجب شده است تا تعداد اين شركت ها در اين استان افزايش چشم گير يابد.
وي با بيان اينكه نيروهاي مجرب ايراني در تمام شركت هاي بزرگ دنيا حضور دارند، گفت: دولت تدبير و اميد به دنبال جذب سرمايه هاي انساني بوده و تا كنون 60 نفراز سرمايه هاي علمي كشور را جذب و به كشور بازگردانده است.
ستاري با ابراز اميدواري نسبت به ترويج فرهنگ سرمايه گذاري بر روي ايده و دانش دركشور گفت: نيازمند صنايعي هستيم كه دانش و نوآوري در آن نهادينه شود.
استان آذربايجان شرقي با برخورداري از دانشگاه هاي معتبر كشور از جمله استان هاي پيش تاز درعرصه ايجاد شركت هاي دانش بنيان به شمار مي رود. در اين استان طي سال جاري حدود 23 شركت دانش بنيان راه اندازي شده است.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري با هدف بازديد از چند شركت دانش بنيان، ديدار با صاحبان صنايع، حضور در جلسه ستاد اقتصاد دانش بنيان استان و بازديد از مركز نوآوري دانشگاه تبريز و همچنين سومين نمايشگاه فناوري هاي پيشرفته تبريز به آذربايجان شرقي سفركرده است.
سومين نمايشگاه فناوري هاي پيشرفته تبريز با 927 طرح و ايده فناورانه 21 تا 24 آبان ماه در تبريز درحال برگزاري است.
3072/ 6120/ 1495/1352