۲۲ آبان ۱۳۹۴،‏ ۸:۰۹
کد خبر: 81836409
۰ نفر
این كاغذ هوشمند تغییر شكل می دهد

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه دانگوای چین توانستند نوعی كاغذ هوشمند تولید كنند كه قادر است به طور خودكار تغییر شكل دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این كاغد هوشمند از جنس گرافین بوده و در وزن برابر، استحكام آن حدود 200 برابر فولاد است.
محققان در یك آزمایش نشان دادند كه با حرارت دادن برگه ای از این كاغذ هوشمند می توان كاری كرد كه كاغذ به طور خودكار تا شود و به جلو و عقب حركت كند. در این آزمایش برای اولین بار، یك ماده اصطلاحا خودتاشو توانست مسیر حركت خود را تغییر دهد.
نتیجه این تحقیقات می تواند محققان را در تولید تجهیزات و ساختارهای خودتاشو برای كاربردهای مدرن، از جمله میكروروبات هایی با قابلیت كنترل بی سیم، عضلات مصنوعی و ابزارهای مورد استفاده در مهندسی بافت، یاری كند.
جیوك مو، یكی از محققان دانشگاه دانگوا با ارایه مثالی از تولید لباس های هوشمند با استفاده از این فناوری گفت: «این فناوری می تواند زندگی مردم را تغییر دهد. برای مثال می توان لباس هایی را تولید كرد كه بر اساس تغییرات دمای بدن شخص، تغییرات محیط یا سایر محرك های محیطی، شكل و مدل خود را تغییر دهند»
بخش هایی از كاغذ گرافینی به گونه ای ساخته می شود كه بخار آب را از محیط جذب می كند و زمانی كه آن را حرارت می دهیم، بخار آب مجددا بخار شده و این بخش ها جمع می شوند و در نتیجه كاغذ تا می شود. با توقف حرارت دهی، این فرآیند نیز معكوس شده و كاغذ مجددا تغییر شكل می دهد.
محققان با جانمایی صحیح و تغییر اندازه این بخش های كاغذ می توانند انواع مختلفی از اشیای خودتاشو از جمله تجهیزات راه رونده و یك دست مصنوعی با توانایی گرفتن و نگه داشتن اجسامی با پنج برابر وزن خود را تولید كنند.
محققان در آزمایشی، با استفاده از یك كاغذ گرافینی كه دارای سه بخش آبدوست است، روباتی شبیه به عنكبوت ساختند و با استفاده از پرتوهای نور نزدیك به مادون قرمز آن را حرارت دادند تا به صورت یك كمان تغییر شكل دهد. با قطع تابش نور، كاغذ به شكل قبل بازگشت. بدین ترتیب با قطع و تابش نور، كاغذ شروع به حركت كرد و تنها ظرف 2 ثانیه توانست پنج گام به جلو بردارد. همچنین با حرارت دادن قسمت های جانبی كاغذ، امكان كنترل مسیر حركت آن فراهم شد.
در سال های اخیر، مواد خودتاشو به موضوع مهمی برای تحقیقات بدل شده اند. تمركز اصلی این تحقیقات بر پلیمرهای فعال است كه قادرند اشكال مختلف انرژی را به انرژی مكانیكی تبدیل كنند؛ با وجود این اغلب تحقیقات بر مبنای مدارهای الكتریكی، شرایط آب و هوایی غیرمتعارف یا تركیبات پیچیده مواد به انجام رسیده اند و در عمل كاربرد چندانی ندارند.
علمی (6) ** 9259**1440