۲۱ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۵۶
کد خبر: 81836093
T T
۰ نفر
دیابت هر 6 ثانیه یك قربانی در جهان می گیرد

تهران - ایرنا - بنیاد بین المللی دیابت آماری ارائه كرده است كه براساس آن این بیماری خاموش در هر شش ثانیه یك قربانی می گیرد و تعداد مرگ های ناشی از آن بیش از مجموع ایدز، سل و مالاریا است.

دیابت بیماری خاموشی است كه به تدریج فرد را مبتلا می سازد به گونه ای كه افراد تا مدت ها از بیماری خود بی خبرند و زمانی متوجه می شوند كه بیماری تا حدود زیادی پیشرفت كرده است.
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، دیابت نوع 2 با شیوه زندگی ناسالم و كم تحرك مرتبط است و با توجه به گسترش رژیم غذایی پركالری غربی، دیابت به یك نگرانی عمومی در حوزه بهداشت بدل شده است.
دیابت نه تنها سلامت افراد و كیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بلكه تاثیر قابل ملاحظه ای در اقتصاد دارد.
بنیاد بین المللی دیابت تخمین می زند كه اكثر كشورها بین پنج تا 20 درصد از بودجه مراقبت های بهداشتی را صرف دیابت می كنند.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.
بنیاد بین المللی دیابت پیش بینی می كند كه تا سال 2040 میلادی، از هر 10 فرد بالغ، یك تن به دیابت مبتلا خواهد بود و تعداد مبتلایان از 415 میلیون نفر در سال 2015 به 642 میلیون نفر می رسد؛ همچنین هزینه مراقبت های بهداشتی 673 میلیارد دلاری در سال 2015، به 802 میلیارد دلار خواهد رسید.
برخی از كارشناسان براین باورند كه افزایش مالیات شكر شاید بتواند راهكاری برای كنترل دیابت باشد.
علمی (6) ** 9259**1440