كاشمر در سالروز شهادت شهيد مدرس ميزبان مسئولان كشوري است

مشهد- ايرنا- فرماندار كاشمرگفت: مردم اين شهر در سالروز شهادت شهيد مدرس ميزبان مسئولان كشوري و مجلس شوراي اسلامي خواهند بود.

مهدي فروزان روز پنجشنبه در نشست ستاد برگزاري هفتاد و هشتمين سالگرد شهادت آيت الله سيدحسن مدرس افزود: وجود زيارتگاه اين بزرگمرد عرصه ديانت و سياست براي مردم كاشمر افتخار بزرگ و ارزشمندي است.
وي گفت: امروز به بركت وجود امامزادگان واجب‌التعظيم سيد حمزه(ع) و سيد مرتضي(ع) و زيارتگاه شهيد دين و سياست خاك كاشمر متبرك شده است.
فرماندار كاشمر با تاكيد بر توجه ويژه در نوع برگزاري مراسم بزرگداشت سالگرد و توجه ويژه به پرداختن به جنبه‌هاي مختلف شخصيتي شهيد مدرس افزود: بايد تلاش نمود ابعاد شخصيتي اين شهيد والامقام با استفاده از زبان تئاتر و هنر معرفي‌ شود.
وي ادامه داد: تمامي ادارات و نهادهاي كاشمر همواره براي بزرگداشت سالروز شهادت آيت‌الله مدرس با مجموعه ستاد و مجتمع فرهنگي زيارتگاه شهيد مدرس همكاري و مساعدت دارند.
فروزان گفت: ديدار با توليت آستان قدس رضوي، امام جمعه مشهد و استاندار خراسان رضوي از درخواستهاي اعضاي اين ستاد است تا در نشستي موضوعات و مباحث شهرستان مطرح و پيگيري شود.
امام جمعه كاشمر نيز در اين نشست شخصيت‌ شهيد مدرس را الگويي مناسب در عرصه سياست و ديانت توصيف و بيان كرد: آيت‌الله مدرس داراي شخصيت جهاني است و مردم اين شهرستان همواره به وجود زيارتگاه شهيد در اين منطقه افتخار مي‌كنند.
حجت‌الاسلام سيدقاسم يعقوبي افزود: بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران به خوبي با استفاده از اين عنصر بزرگ و بهره‌گيري از منويات شهيد مدرس، انقلاب را پيش بردند.
مديرعامل آستان حضرت حسين بن موسي الكاظم طبس و زيارتگاه شهيد مدرس كاشمر نيز گفت: مجموعه زيارتگاه شهيد مدرس با وجود بزرگترين كتابخانه عمومي در منطقه، موزه، مهدالرضا و برگزاري مناسبتها و مراسم‌ ملي و مذهبي در ايام مختلف پذيراي خيل عظيم مجاوران و زائران است.
حمزه سپهريان افزود: وجود اين امكانات و خدمات تنها كافي نيست بلكه بايد در زمينه شناسايي و شناساندن ابعاد شخصيتي شهيد مدرس تلاش كنيم.
مطابق معمول همه ساله روز دهم آذر ماه سالروز شهادت آيت‌الله سيد حسن مدرس كه 'روز مجلس' نامگذاري شده مراسم ويژه اي با حضور نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، مسئولان كشوري و استاني در جوار زيارتگاه اين بزرگمرد عرصه ديانت و سياست در كاشمر برگزار مي‌شود.
سيد حسن مدرس سال 1287 هجري قمري در خانواده متدين و تنگدست بدنيا آمد. در سن شش سالگي به قمشه كوچ كرد تا سن 14 سالگي مقدمات عربي و فارسي را فرا گرفت و در سن 16 سالگي طبق وصيت جدش به اصفهان رفته و طي پنج سال با جديت و پشتكار صرف و نحو و منطق و بيان را نزد اساتيد فراگرفت. مدرس پس از پايان تحصيلات مقدماتي در اصفهان به نجف اشرف رفت تا به كسب علوم عاليه بپردازد و تحصيلات خود را نزد علماي بزرگي چون آيت الله خراساني و آيت الله يزدي به پايان رساند و به وطن بازگشت.
وي دوره سوم مجلس از سوي مردم تهران به نمايندگي برگزيده شد. مدرس از نادر كساني بود كه در آن زمان نماينده واقعي مردم در مجلس بود و در برابر هر حركتي كه به ضرر مردم بود سرسختانه مقاومت مي كرد .
سيد حسن مدرس پس از 80 سال مبارزه و تحمل زندان و تبعيد به توسط عمال پليد رضاخان به فيض شهادت نايل آمد.
كاشمر در فاصله 228 كيلومتري جنوب غرب مشهد قرار دارد.ك/3
7497/1858

سرخط اخبار استان‌ها