امضای تفاهمنامه همكاری بین سازمان بسیج بادانشكده فنی چمران رشت

رشت- ایرنا- در آستانه هفته پژوهش ؛تفاهم نامه همكاری بین سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه قدس گیلان با دانشكده فنی و حرفه ای شهید چمران رشت با حضور سردار قدیانی معاون این سازمان منعقد شد.

رئیس منطقه 9 دانشگاه فنی و حرفه ای كشور و رئیس دانشكده فنی و حرفه ای شهید چمران رشت ، عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم امضای این تفاهم نامه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: این تفاهم نامه به منظور ایجاد و گسترش همكاری های مشترك و بهره مندی از توان علمی محققان و متخصصان و بهره برداری از پتانسیل های موجود طرفین و ایجاد ارتباط مستقیم علوم دانش بنیان و نوگرای خلاق محور با اقشار جامعه و پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در طرح راهبردی ( ایده تا پدیده) انجام شده است.
دكتر آرش بهار افزود: با امضای این تفام نامه طرفین بیشترین تلاش خود را برای شناسایی و حل مشكلات، معضلات علمی، پژوهشی و تحقیقاتی جهت نیل به خودكفایی ملی با نگاه ویژه به نخبه های علمی در سطوح اساتید و دانشجو و غیره به كار می بندند.
وی اجرای پروژه های علمی ، پژوهشی و تحقیقاتی با نگاهی نو به علوم داشته یا خلاق محور، تشكیل شورای علمی بسیج ، جهت ارتقا سطح علوم در تمامی طرحها ، ارائه كنفرانس ها، سمینارها ، همایشها و جشنواره ها بصورت مشترك و برگزاری دوره های آموزشی كوتاه مدت و بلند مدت به منظور ارتقاء توان علمی كارشناسان و محققین توسط سازمان بسیج و ارائه پایان دوره آموزشی توسط دانشگاه را از جمله موضوع های این تفاهم نامه عنوان كرد.
بهار اضافه كرد: همچنین هدایت و حمایت از پایان نامه های تحصیلی به ویژه در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری در راستای برنامه های سازمان بسیج، انجام بازدیدهای متقابل علمی برای دانشجویان و انجام پروژه های مشترك علمی ، پژوهشی و فناوری با نگاه خلاقانه و دانش بنیان از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
وی مدت این تفاهم نامه را سه سال عنوان و تصریح كرد: این تفاهم نامه با اعلام رسمی یكی از طرفین قابل فسخ و در صورت رضایت طرفین قابل تمدید می باشد.
معاون علمی ، پژوهشی و فناوری بسیج مستضعفین كشور نیز با اشاره به نقش علم در خودكفایی و اقتدار كشورها گفت: شورای نخبگان مركز مناسبی برای تولیدعلم با اتكا به توان داخلی است.
سردار حسین قدیانی در آیین امضای تفاهم نامه همكاری بین سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری سپاه قدس استان گیلان با دانشكده فنی شهید چمران رشت افزود: برای احیای تمدن اسلامی باید به طور جدی بحث های علمی را دنبال كنیم و شاید در برخی جاها نیازمند بازنگری هم باشیم.
وی با اشاره به شعارهای انقلاب ( استقلال آزادی... ، نه شرقی ، نه غربی...) در جهت استقلال و احیای تمدن اسلامی ، اظهار كرد: آنچه كه امروز باعث شده تا دنیای غرب تعدی كند، و ابزاری كه قرار بود، در راستای سعادت بشزی قرار گیرد ، اكنون به عنوان نظام سلطه استفاده می شود ، برخورداری آنها از تكنولوژی برتر است.
وی تصریح كرد: برای سربلندی و سرافرازی كشور باید به بحث های علمی بپردازیم.
سردار قدیانی استفاده غرب با جمهوری اسلامی را در به كارگیری علم متفاوت دانست و گفت: غرب از علم در جهت سلطه بر دنیا استفاده می كند.
وی با بیان این كه یك بحث جدی به نام جهاد علمی داریم ، اظهار كرد: نام جهاد وقتی به كار می رود كه جنگ و نیرویی در كار باشد كه در بحث های علمی شركت های دانش بنیان، مراكز آموزش عالی و تحقیقاتی نیروهای درگیر جبهه علمی هستند.
وی در ادامه بر لزوم پیوند مراكز علمی دانشگاهی با صنعت تاكید و بیان كرد: شورای نخبگان در خانه نخبگان كه همان دانشگاه ها و مراكز علمی هستند، می تواند فرماندهی جبهه علمی را برعهده بگیرند.
سردار قدیانی گفت: باید یك حركت جهت دار و هدفمند در حوزه علم اتفاق بیفتد كه باعث پیشرفت انقلاب اسلامی شود و آنجا تولید علم به روش بومی و اتكا به توان داخلی اتفاق بیفتد.
در این مراسم تفاهم نامه همكاری بین سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری سپاه قدس استان گیلان با دانشكده فنی شهید چمران رشت به امضا رسید.ك/2
/6070/7296