سالانه 90هزار ایرانی مبتلا به سرطان می شوند

شیراز- ایرنا- رئیس انجمن سرطان شناسی ایران بر لزوم بكارگیری روش های پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سرطان در كشور تاكید كرد و گفت: طبق آمار وزارت بهداشت تا سال 93، سالانه 90 هزار نفر در كشور به بیماری سرطان مبتلا شده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا محمدرضا قوام نصیری، روز چهارشنبه در آیین گشایش دهمین كنگره سالانه كلینیكال آنكولوژی در شیراز نسبت به تاثیر استرس در ابتلا به سرطان در جوامع امروزی، هشدار داد.
وی، از استرس به عنوان مهمترین عامل ابتلا به سرطان نام برد و بیان داشت: در سال های گذشته به دلیل تغییر در نحوه زندگی و ایجاد علائم محیطی، استرس در جوامع به میزان چشمگیری افزایش یافته و همین امر موجب به وجود آمدن تغییرهای جهشی و آزاد شدن سموم مخرب در بدن می شود.
رئیس انجمن سرطان شناسی ایران گفت: جذب این سموم در اندام داخلی، باعث ضعف در سیستم ایمنی و سرعت در ابتلا به انواع سرطان می شود.
وی با اشاره به سرطان سینه به عنوان شایع ترین نوع سرطان در زنان، افزود: سن ابتلا به این بیماری در كشور ما بین 40 تا 50 سالگی و از متوسط آمار جهانی، یك دهه جوان تر است.
وی با بیان اینكه برخی انواع سرطان درمان قطعی ندارد، ادامه داد: بیشترین آمار مبتلایان به سرطان دستگاه گوارش و معده نیز در مردان به ویژه جوانان است كه به دلیل شباهت علائم اولیه این بیماری با سوء هاضمه در اكثر مواقع، بیمار در مراحل پیشرفته به متخصص مراجعه می كند و در این موارد درمان بسیار مشكل می شود.
وی بدون توضیح بیشتری در مورد این كمیته اظهار كرد: در شش ماه دوم امسال كمیته ملی سرطان با هدف بررسی و برطرف كردن عوامل مختلف ابتلا به انواع سرطان در كشور راه اندازی خواهد شد.
قوام نصیری گفت: درمان سرطان، علاوه بر هزینه سنگین، برنامه ریزی دقیق و زمان مناسبی را هم می طلبد كه متاسفانه همه بیماران و خانواده هایشان قادر به تامین آن نیستند و این موضوع فشار سنگینی را متوجه بیماران سرطانی می كند.
رئیس دهمین كنگره سرطان شناسی نیز دراین كنگره گفت: سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در دنیاست و در مرحله بعد سرطان پستان و سرطان دستگاه گوارش قرار دارد.
خسرو مجیر شیبانی، با تاكید بر عدم مصرف غذاهای فست فود و نیمه آماده، گفت: تغییر در نحوه زندگی و آلودگی هوا، آلودگی برخی از محصول های كشاورزی، آلودگی های محیطی، تغذیه نامناسب، نداشتن تحرك كافی، مصرف دخانیات و استفاده نكردن از میوه و سبزی های تازه، از دیگر عوامل اصلی ابتلا به سرطان است.
دبیر اجرایی كنگره سرطان شناسی نیز اظهار كرد: محورهای اصلی این كنگره در زمینه تومورهای سر و گردن، تومور سینه، سرطان پستان، تومورهای زنان و سرطان های دستگاه گوارش است.
منصور انصاری همچنین با اشاره به برگزاری جلسه پرسش و پاسخ در مورد انواع سرطان برای افزایش و ارتقا دانش پزشكان در طول روزهای برگزاری این كنگره گفت: تعداد مقاله های ارسالی به گنگره كلینیكال آنكولوژی 100 مقاله بوده كه از این تعداد 30 مقاله به صورت سخنرانی و 60 مقاله در قالب پوستر ارائه می شود.
در این كنگره كه تا روز 22 آبان ماه جاری در شیراز ادامه دارد از دكتر محمدجواد ثعلبیان و دكتر عبدالرسول طالعی به عنوان استادان پیشكسوت مبارزه با بیماری سرطان در استان فارس، تجلیل می شود.
6113 /6118/1772