كلاهبرداری شركت های هرمی از ایرانیان مقیم مالزی/ فرار متهمان ایرانی دو شركت

كوالالامپور - ایرنا - عاملان ایرانی دو شركت هرمی موسوم به 'ادرویز' و 'یونی فاندز' در مالزی كه مدعی فعالیت برای كسب درآمد از طریق تبلیغات شركت های بزرگ جهانی بودند، پس از كلاهبرداری از بیش از دو هزار نفر از جمله صدها ایرانی متواری شدند.

به گزارش ایرنا، این شركت از سال گذشته فعالیت خود را در مالزی آغاز كرده بود و دفتر ایرنا در كوالالامپور در مورد فعالیت آن به ایرانیان هشدار داد. عاملان این شركت ها كه مدعی كسب درآمد از طریق تبلیغ برای شركت های بزرگ جهانی بودند، میلیون ها دلار كلاهبرداری كرده و مالزی را ترك كرده اند.
در پایگاه اطلاع رسانی این شركت در سال گذشته آدرسی در كشور 'بلیز' ذكر شده بود. بلیز كشوری در آمریكای مركزی است كه سال 1981 با پایتختی 'بلمویان' شكل گرفته است. جمیت این كشور 333 هزار نفر و زبان رسمی آن انگلیسی است.
اما علاملان این شركت برای قانونی نشان دادن فعالیت خود امسال با ثبت شركتی تحت عنوان 'كریتور آكادمی' با سرمایه دو رینگیتی و سرمایه اسمی 10 میلیون رینگیتی (حدود دو میلیون و 400 هزار دلاری) دو شركت 'ادرویز' و 'یونی فاندز' را در آن قرار داده و تلاش كردند فعالیت خود را قانونی جلوه دهند.
یك رینگیت از سهام این شركت ثبت شده مربوط به فرد مالایی و یك رینگیت دیگر نیز مربوط به یك راننده تاكسی از نژادی هندی در مالزی است.
اطلاعات دریافتی نشان می دهد این شركت با شراكت 51 درصدی فردی مالایی كه سال 2008 ورشكست شده و در لیست سیاه قرار گرفته و دو سهم 24.5 درصدی برای دو ایرانی به نام های 'ج.ج' و 'س.ت' در مالزی ثبت شده است.
این اطلاعات و گفت وگو با ایرانیانی كه مورد كلاهبرداری قرار گرفته اند، نشان می دهد سه ایرانی عامل این كلاهبرداری از حدود دو هزار نفر شهروندان كشورمان و اتباع دیگر كشورها، پس از كلاهبرداری برای اقامت در ونزوئلا از مالزی متواری شده اند.
براساس سیستم این شركت هرمی، افرادی كه تحت تاثیر تبلیغات سوء این شركت قرار گرفته اند، در ابتدا با سرمایه دستكم پنج هزار دلاری، وارد سیستم شده و سپس در كمپین 45 روزه نسبت به خرید بسته های ادعایی تبلیغات شركت های بزرگ جهانی اقدام می كردند تا از این طریق بتوانند سود بیشتری كسب كنند.
سرمایه گذاران تا چند ماه سود بالای خود را از این دو شركت هرمی دریافت كرده اند، اما اكنون از افراد شركت خبری نیست.
سرحلقه های اصلی این شركت هرمی برای كسب سود بیشتر نیز ادعا می كردند میزان سرمایه گذاری در تبلیغات جهانی به دلار است و برای تبدیل پول ملی مالزی به دلار نیز مبالغی دریافت كرده اند.
شركت ادرویز كه ظاهرا از سال گذشته میلادی كار خود را شروع كرده، حدود دو هزار عضو دارد كه بیش از نیمی از این اعضا دانشجویان ایرانی مقیم مالزی هستند كه با هدف كسب درآمد فریب اعضای بالادستی را خورده اند.
برخی از ایرانیان تا بیش از 200 هزار دلار در این شركت سرمایه گذاری كرده و تنها كمتر از 10 درصد از سرمایه اصلی خود را به عنوان حق كمیسیون دریافت كردند و بقیه سرمایه را كلاهبرداران این شركت برداشته و متواری شدند.
از جمله عاملان اصلی این شركت هرمی می توان به 'ب.ك'، 'ج.ج' و 'س.ی' اشاره كرد كه هر سه اكنون از مالزی فرار كرده و به گفته برخی افراد مطلع، این افراد با در اختیار داشتن گذرنامه كشور ونزوئلا قصد دارند به این كشور سفر كنند و یا اینكه اكنون در ونزوئلا به سر می برند.
این افراد مطلع همچنین مدعی شدند این سه تن به همراه برخی دیگر از سرشاخه های اصلی 'ادرویز' طی ماه های گذشته با سفر به ونزوئلا توانستند به ازای پرداخت 70 هزار دلار گذرنامه این كشور را دریافت كنند.
به گفته برخی منابع مطلع، 'ب.ك' از سرشاخه های ادرویز پیش از این به دلیل اقدام غیرقانونی و فروش گذرنامه ونزوئلا با هماهنگی سفارت این كشور در مالزی دستگیر شده است.
با گشتی در شبكه اینترنت و جستجوی نام یكی از این افراد به سابقه گذشته وی و كلاهبرداری های گذشته در شركت های هرمی می رسیم.
این فرد از سال 2011 در شركت هرمی به نام 'وی جی ام سی' فعالیت می كرد كه توسط عوامل و اعضای شركت هرمی 'سی نت' راه اندازی شده بود.
سرشاخه های اصلی اردویز و 'یونی فاندز' با تجربه قبلی طی ماه های گذشته با برگزاری مراسم در 'برج العرب' دبی، از پول مردم برای معرفی خود هزینه كردند تا افراد بیشتری را برای عضویت در این گروه فریب دهند.
این سرشاخه ها همچنین در مالزی با برگزاری مراسم مختلف در هتل های مجلل تلاش كردند افراد ساده لوح را با این عنوان كه ثروت زیادی را از طریق این شركت به دست آورده اند و افراد بین المللی معروفی در بین آن ها، دیگران را جذب كنند.
از جمله اقداماتی كه این سرشاخه ها برای جلب مشتری انجام دادند دعوت از برخی شخصیت های معروف مالزی و حضور خواننده های معروف غربی است.
سرشاخه های این شركت همچنین با اجاره خودروهای لوكس قصد داشتند به سایر اعضای تازه وارد نشان دهند در ماه های آینده زندگی اشان تغییر كرده و ثروتمند می شوند.
عاملان ادرویز اخیرا با برگزاری مراسم در برج العرب، سیستم هرمی خود را به طرح جدیدی به نام 'یونی فاندز' تغییر دادند و از اعضا خواستند با این سیستم وارد شبكه شوند.
سیستم این شركت جدید نیازمند پرداخت دستكم یكهزار دلار بود. ظاهرا، سرشاخه های ادرویز قصد داشتند كسانی را كه توان پرداخت پنجهزار دلار نداشته اند را به این سیستم جدید وارد كنند و از ثبت نام آنها نیز مبالغی كلاهبرداری كنند.
این افراد برای جذب اعضای جدید عمدتا به سراغ كسانی رفته اند كه پیش از این با مشكلات عاطفی و یا مالی در زندگی اشان روبرو بودند و به آنها وعده داده شده است از نخستین ماه ورود به سیستم زندگی اشان تغییر كند.
یكی از این سرشاخه ها، مالك خانه ای سه طبقه در یكی از مناطق مرفه نشین كوالالامپور بوده و این خانه را به پایگاهی برای شستشوی مغزی اعضا تبدیل كرده بود. اعضا جدید باید در دوره ای زمانی از ساعت شش صبح در این خانه جمع می شدند و با كتاب ها و نوشته های مختلف تا شب در آنجا می ماندند.
عاملان این شركت هرمی حتی به این افراد اجازه خوردن برخی غذاها را نمی دانند و با روش های مختلفی از قبیل 'مدیتیشن' و ارائه غذاهای حاوی سبزیجات در تلاش بودند افراد را شستشوی مغزی داده و با هر قیمتی پول را از دست آن ها خارج كرده و به عضویت ادرویز و یا 'یونی فاندز' در آورند.
سرشاخه های این شركت با هدف تداوم درآمدهای خود همچنین به اعضای این شركت ها اعلام كردند اگر علیه آنها 'تبلیغات سیاه' شود و یا شكایتی صورت گیرد، حق كمیسیون های ناچیزی را نیز كه تاكنون دریافت می كردند، متوقف و حساب كاربری آنها نیز مسدود می شود و علاوه بر این از طریق وكیل حقوقی شركت ادعای حیثیت می كنند.
با وجود این تهدیدات، برخی از اعضای این شركت های هرمی در گفتگو با ایرنا اعلام كردند، پیگیری های قانونی و حقوقی در خصوص این شركت های هرمی را از طریق پلیس مالزی و یا دیگر ارگان ها آغاز كرده اند.
آساق**241**1611