پوزخند شكارچیان غیرمجاز پرندگان به فهرست جریمه های میلیونی

ساری- ایرنا- وجود دهها دام هوایی برای صید پرندگان مهاجر در حاشیه تالاب های مازندران و فروش آزاد لاشه این پرندگان در بازارهای محلی نشان می دهد افزایش میزان جریمه هم حاشیه امنی برای خسته بالان مهاجر فراهم نكرده است .

بازدیدهای میدانی خبرنگاران ایرنا حاكیست هم اكنون علاوه بر عرضه لاشه پرندگان شكار شده در بعضی از بازارهای محلی، بخش عمده ای از آن به خاطر گران شدن جریمه ها در قالب شبكه های داخلی شكارچی - خریدار به فروش می رسد .
كم تعداد بودن نیروهای یگان های حفاظت محیط زیست، حمایت برخی نیروهای محلی از شكارچیان متخلف و ناهماهنگی دستگاه های نظارتی در برخورد با متخلفان و ترس آنها از ایجاد تنش های اجتماعی و امنیتی ناشی از برخورد های ضربتی باعث شده تا همچنان شكار و صید غیر مجاز پرندگان مهاجر در مازندران ادامه داشته باشد.
شورای عالی حفاظت محیط زیست تعرفه جدید شكار انواع حیوانات و پرندگان را اوایل امسال مصوب و به ادارات كل محیط زیست سراسر كشور برای اعمال و اجرا اعلام كرده است .
بر اساس بند (چ) قانون شكار و صید مصوب ۱۳۴۶/۳/۱۶ (با اصلاحات مصوب ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ و ۱۳۷۵/۹/۲۵) تعیین بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان از وظایف و اختیارات شورای عالی حفاظت محیط زیست است.
بر اساس ماده ۱۸ همین قانون در مورد جرایم مذكور، سازمان محیط زیست از حیث مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم، به عنوان شاكی خصوصی شناخته می شود.
شورای عالی حفاظت محیط زیست در مصوبه جدید خود جریمه شكار غیرمجاز حیوانات و پرندگان مختلف را بر اساس میزان كمیابی بین دو میلیون تا یك میلیارد ریال تعیین كرده است.
جریمه شكار و صید غیرمجاز هر قطعه پرنده هم در این جدول از یك میلیون ریال برای پرندگانی مانند بلدرچین ، انواغ مرغابی ها ، غاز خاكستری و غیره تا 600 میلیون ریال برای شاهین ، بالابان ، بحری و غیره تعیین شده است .
هدف شورای عالی حفاظت و تلاش چندین ساله دوستداران محیط زیست برای افزایش جریمه ها، بالابردن ریسك شكار و صید غیرمجاز و حفاظت از حیوانات و پرندگان بی پناه بویژه از نوع مهاجر بوده است.
رئیس اداره حفاظت از حیات وحش اداره كل محیط زیست مازندران با تایید وجود دهها دام هوایی شبانه غیر مجاز برای صید پرندگان مهاجر زمستان زیست و فعالیت كم و بیش شكارچیان غیرمجاز گفت: حفاظت محیط زیست مازندران با توجه به كمبود نیروی انسانی حفاظتی به تنهایی قادر به برخورد با شكارچیان و جمع آوری دام های غیر مجاز نیست .
كوروش ربیعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حمایت برخی از نیروهای محلی از دام گذاران و شكارچیان غیرمجاز پرندگان مهاجر هم موضوع دیگری است كه كار را برای مقابله با این پدیده دامنگستر در مازندران مشكل تر كرده است .
وی گفت : اگرچه محیط زیست مازندران با همكاری برخی دستگاه های نظارتی به دنبال ساماندهی دام های غیر مجاز هوایی و شكارچیان غیرمجاز است، ولی به دلیل برخی ناهماهنگی ها این طرح ها نیز نمی تواند پاسخگو باشد.
او اضافه كرد : محیط زیست استان نیازمند همكاری تمام دستگاه های مرتبط بویژه دستگاه های نظارتی است تا بتواند از ظرفیت تعرفه های بالای جریمه برای برخورد با این پدیده نامیمون و كاهش شكار پرندگان و حیوانات استفاده كند .
ربیعی فرهنگ سازی را از دیگر برنامه ها برای كاهش تخلف در حوزه محیط زیست بخصوص شكار چند صد هزار قطعه پرنده زمستان زیست و بومی در مازندران دانست.
استان مازندران به خاطر وضعیت آب و هوایی معتدل و برخورداری از طبیعت مناسب بسته به فصول سال مامن میلیون ها قطعه پرنده از نقاط مختلف آب و هوایی است .
وجود تالاب های مختلف ، مزارع ماندابی از جمله شالیزارهای برداشت شده مملو از آب و دانه و جنگل و مراتع پوشیده از درختان دارای میوه های وحشی رسیده در فصل پائیز و زمستان سبب شده است تا بر اساس آمار اداره كل محیط زیست هر ساله بیش از یك میلیون قطعه پرنده این استان را برای زمستان گذرانی انتخاب كنند .
آمارهای رسمی حاكی از شكار حداقل 250 تا 300 هزار قطعه پرنده مهاجر و غیر مهاجر در مازندران توسط شكارچیان مجاز و غیرمجاز در طول سال است .
هم اكنون بنا بر گزارش های رسمی افزون بر 20 هزار قبضه اسلحه دارای پروانه در مازندران وجود دارد و گمانه زنی های غیر رسمی نیز حاكی از وجود سه تا چهار برابری سلاح غیرمجاز شكار در این استان است .
6982/1654/1042