۱۸ آبان ۱۳۹۴،‏ ۲۰:۰۸
کد خبر: 81831877
۰ نفر
تهران ركورددار تخریب باغ‌ها در كشور

تهران- ایرنا- معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: كلانشهر تهران با فاصله زیادی از سایر شهرها در رتبه نخست تخریب باغ ها قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پیروز حناچی روز دوشنبه در نشست علل تخریب باغ ها و درختان شهر تهران و نسبت آن با جنبش دانشجویی افزود: تجربه نشان داده هنگامی كه باغ‌ها به ویژه فضاهای سبز همگانی تحت مالكیت عمومی درآیند كمتر مورد تعرض قرار می‌گیرند.
وی تصریح كرد: در دهه گذشته به دلیل مشكلات تثبیت مالكیت این فضاهای سبز، بخش عمده ای از باغ‌ها تخریب شده اند.
حناچی افزایش سرعت تخریب باغ‌ها و فضاهای سبز در سال های گذشته را مرتبط با نحوه اداره و مدیریت شهری دانست و خاطر نشان كرد: عمده درآمد شهرداری ها از محل فروش فضاهای شهر تامین می شود كه این عامل باعث شده تا بسیاری از ارزش های شهری و حتی میرات تاریخی آن نابود شود.
وی كاهش كیفیت زندگی را نتیجه چرخه معیوب اداره شهرها از طریق فروش فضاهای سبز دانست و افزود: هرچه قوانین و مصوبات مربوط به فضاهای سبز انقباضی تر می شود نرخ این فضاها افزایش پیدا می كند و در این امر شورای عالی شهرسازی و معماری برای تصویب و اجرای طرح جامع تفصیلی نهایت سعی خود را صرف كرد تا بتواند مشكلات پیش آمده را جبران كند.
*مصوبه برج باغ‌ها به تخریب باغ های تهران كمك كرد
معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی به مصوبه برج باغ‌ها اشاره كرد و گفت: این مصوبه كه در ابتدا به نظر می رسید از تخریب باغ ها جلوگیری كند، امروزه به دلیل اجرای اشتباه آن به تخریب باغ‌ها و فضاهای سبز كمك می كند به گونه ای كه به جای سطح اشتغال 30 درصدی در برخی موارد سطح اشتغال 100 درصدی را شاهد هستیم.
وی گفت: شهرداری ها با وجود اینكه سهم ویژه ای در تخریب باغ ها داشتند اما تنها متهم در این زمینه نیستند.
حناچی خاطر نشان كرد: دولت های گذشته در بحث تخریب باغ ها به وظایف حاكمیتی خود واقف نبودند و رسانه ها نیز اطلاعات زیادی در این رابطه نداشتند به همین دلیل در سال های اخیر به طور جدی به موضوع تخریب فضاهای سبز و باغ ها پرداخته نشد.
*تخریب باغ‌ها برای تامین درآمد شهرداری
محسن كافی استاد دانشگاه و متخصص در حوزه فضای سبز پیش از آغاز پنل «علل تخریب باغ ها و درختان كمپین حفاظت از باغ های تهران» به مشكلات زیست محیطی پایتخت اشاره كرد و گفت: تامین درآمدزایی شهرداری از محل فروش تراكم را نمی توان كتمان كرد، همچنین از ابهامات و عدم تناسب جرم با مجازات در حوزه تخریب درختان و باغات نمی توان چشم پوشی كرد و این در حالی است كه متاسفانه نگاه به فضای سبز تهران نگاه كاربری است.
كافی به بحران های آبی و محدودیت های زیست محیطی كه تهران را تهدید می‌كند، اشاره كرد و گفت: متاسفانه در مدیریت شهری فعلی تهران از كارشناسان متخصص حوزه خاك شناسی، مهندسی آبیاری، علوم باغبانی و گیاه پزشكی كه لازمه مدیریت محیط زیست شهری است، استفاده نمی‌شود.
*محاسبه سرانه فضای سبز تهران بدون در نظر گرفتن باغ ها
وی به وضعیت سرانه فضای سبز در تهران نیز اشاره كرد و گفت: محاسبات اشتباه برای تعیین سرانه فضای سبز پایتخت در حالی كاملا محرز است كه شاهد كاهش تعداد درختان و باغ‌ها شهر اما افزایش سرانه فضای سبز هستیم و این تنها به دلیل عدم محاسبه باغات شهر در محاسبات سرانه فضای سبز است.
این استاد دانشگاه دو محور توسعه پایدار در شهرها را منابع انرژی و منابع انسانی دانست و گفت: متاسفانه بی توجهی به محورهای توسعه پایدار سبب شده تا تهران تنها محل زیست و نه زندگی كردن باشد، این در حالی است كه به دلیل نامشخص بودن ظرفیت جمعیتی در پرورش نسل ها برای حفاظت از محیط زیست نتوانسته ایم به موفقیت دست یابیم.
* قوانین محیط زیستی موثر واقع نشده است
در ادامه پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و وشهرسازی در پنل «علل تخریب باغ ها و درختان كمپین حفاظت از باغ های تهران»، گفت: با نگاهی گذرا به قوانین و مصوبات كشور در می یابیم كه در حوزه محیط زیست قوانین و مصوبات بسیاری وجود دارد، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و حتی تشكیل مجلس شورای اسلامی مصوباتی در حوزه حفاظت و صیانت از فضاهای سبز و درختان در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده اما متاسفانه این قوانین به نظر می رسد موثر واقع نشده است.
* لزوم تخصصی تر شدن نظام مدیریت شهری
وی معتقد است: بدنه شهرداری ها و در كل نظام مدیریت شهری باید تخصصی تر شود و از واگذاری كارها و امور به خصوص در حوزه فضای سبز و شهرسازی به افراد غیرمتخصص جلوگیری كرد، شورای عالی شهرسازی و معماری نیز با بازبینی در طرح تفصیلی تا حدود بسیار چرخه معیوب اداره شهر را اصلاح كرده و علاوه بر تهران كه بیشترین كارها در آن صورت گرفته در سایر كلانشهرها هم توانسته حساسیت هایی را در میان مسئولان و مدیران شهر به وجود آورد.
معاون وزیر راه و شهرسازی به مشكلات اقتصادی كشور و دولت نیز اشاره كرد و گفت: زمینه صیانت از باغ‌ها و درختان باقی مانده شهر به لحاظ حقوقی فراهم شده است و با بهبود شرایط اقتصادی دولت و كشور به طور عملیاتی نیز اداره شهرها و توجه به فضاهای سبز بهبود خواهد یافت.
*نبود مدیریت شهری نظام مند سبب تخریب 80 درصد باغ‌ها تهران شد
محمد حقانی رئیس كمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران نیز به اشتباهات مدیریت شهری و توجه صرف به كسب منابع اشاره كرد و گفت: در تهران بیش از 15درصد آلاینده های كل كشور وجود دارد لذا در شرایطی كه مصوبات و قانون های مناسبی در این حوزه داریم با ریشه یابی مشكلات، نحوه مدیریت و اداره شهرها مسئله ساز شناخته می شود.
وی با اشاره به مصوبه برج باغ‌ها و قانون حفظ و توسعه فضای سبز و درختان، گفت: با وجود مواضع قانونی در طول سال های گذشته تنها در جهت تخریب باغ‌ها گام برداشته شده است، به گونه ای كه جمعیت سرازیر شده به تهران در شرایط نبود مدیریت شهری نظام مند، علاوه بر تمام شدن منابع زیستی، 80 درصد باغات هم تخریب شده است.
حقانی معتقد است: منابع پایدار نباید بیش از نیاز حاصل شود چراكه صرف اموری خواهد شد كه نباید بشود، در حالی پروژه بودجه شهر حدودا 50 هزار میلیارد بسته می شود كه آقای شهردار مدعی است شهر را با 5 هزار میلیارد می تواند اداره كند.
*مترو اولویت مدیریت شهری نیست
حقانی از كاهش قدرت انتقاد از مدیریت شهری گلایه كرد و گفت: پروژه های اولویت دار و ضروری شهری در حالی در نظر گرفته نمی شود كه دغدغه اصلی مردم آلودگی هوا است اما مدیریت شهری به جای توسعه خطوط مترو، پروژه صدر را تمام می كند، متاسفانه مترو كه زیرساخت حمل و نقل عمومی است اما چون در منظر عمومی مردم قرار ندارد مورد نظر مدیریت شهری قرار نمی گیرد.
رئیس كمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران از نحوه مدیریت شهر انتقاد كرد و گفت: بحران های زیادی چون كم آبی و آلودگی هوا و تخریب باغ‌ها شهر را تهدید می كند و متاسفانه مسئولان مربوطه بدان ها توجهی ندارند.
مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران و سعید متصدی معاون منابع انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر دعوت شدگان به این نشست بودند كه در جلسه حاضر نشدند.
نشست تخصصی علل تخریب باغ ها و درختان شهر تهران و نسبت آن با جنبش دانشجویی در حالی برگزار شد كه موضوعات حقوقی، مدیریتی و برنامه‌ریزی در حوزه محیط زیست مورد واكاوی قرار گرفت.
تهرام/7244/281//1348 /1596