استاندار آذربایجان غربی از برنامه فیتیله شبكه دو انتقاد كرد

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان غربی با ارسال نامه ای به وزیر كشور و رییس شورای امنیت كشور نسبت به محتوای پخش شده برنامه فیتیله در روز جمعه از شبكه دو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گذشته اعتراض و انتقاد كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، قربانعلی سعادت در این نامه خود خطاب به رحمانی فضلی وزیر كشور آورده است: 'ایران رنگین كمانی از اقوام ایرانی است ولی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از شبكه های مختلف صدا و سیما برنامه هایی را در زمینه های مختلف تهیه و پخش می كند كه موجب اعتراض اقوام مختلف ایرانی بوده است و چند روز پیش هم از شبكه 2 برنامه ای پخش شده كه موجب به استهزاء گرقتن آذری زبان های كشور شده است.
سعادت در ادامه نامه خود بیان كرده است: این اولین بار نیست كه از رسانه ملی چنین برنامه هایی تهیه و پخش می شود و از آنجایی كه حساسیت موضوع در مقاطع مختلف كه موجب آزردگی خاطر و اعتراض مردم را در پی داشته و هزینه هایی را برای نظام به وجود آورده بود، كاملا برای مسئولان صدا و سیما محرز است.
در نامه استاندار آذربایجان غربی آمده است: به نظر می رسد جریانی احتمالا با نفوذ دشمن هدایت، نسبت به این مسایل در شرایطی كه كشور احتیاج به آرامش و همدلی و همزبانی دارد، دامن می زند.
در ادامه این نامه همچنین آمده است: چنین رفتارهایی قطع و یقین مورد تائید نظام و مسئولان نیست و ایجاد اختلال در آرامش كشور نظر دشمن است.
استاندار آذربایجان غربی در نامه خود خطاب به وزیر كشور همچنین بیان كرده است: صدا و سیما كنترل لازم را به این مسایل اعمال نمی كند و به همین علت درخواست داریم حضرتعالی به عنوان رئیس شورای امنیت كشور دستور فرمائید با حساسیت ویژه موضوع را رسیدگی و برخورد جدی به عمل آورند.
همچنین معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی نیز در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: توهین صدا و سیما به مردم آذربایجان در برنامه روز جمعه فیتیله عمد و یا غیرعمد با هر منطق و دلیلی غیرقابل قبول و غیرقابل بخشش است.
علیرضا رادفر با محكوم كردن توهین و بی احترامی آشكار تولیدكنندگان برنامه پخش شده از شبكه دو سیما (فیتیله) به مردم آذربایجان افزود: استاندار آذربایجان غربی طی نامه ای به وزیر كشور و رییس شورای امنیت خواستار پیگیری و برخورد با عوامل این برنامه تلویزیونی و عذرخواهی صدا و سیما از مردم آذربایجان شده است.
وی با تاكید بر ضرورت برنامه ریزی و انجام تمهیدات لازم صدا و سیما در جهت جلوگیری از حركات تفرقه‌انگیز و تنش زا در بین اقوام ایرانی بیان كرد: بدون شك مسئولان صدا و سیما باید با نظارت دقیق بر روند برنامه سازی، اجازه تولید و پخش برنامه هایی با محوریت توهین به اقوام و ادیان مختلف را نداده و همواره در راستای ایجاد وحدت و همدلی میان اقوام و ادیان حركت كنند.
به گزارش ایرنا، در جریان پخش برنامه فتیله كه توسط گروه كودك و نوجوان شبكه دو سیما صبح روز جمعه به صورت زنده پخش می شد، یكی از مجریان برنامه با لحن و به كار بردن كلماتی ناشایست به زبان آذری موجب بروز ناراحتی در بین مردم به ویژه آذری زبانان شده است.
این امر واكنش مجلسی ها را نیز در پی داشت طوری كه كمال الدین پیرموذن، منصور حقیقت پور نمایندگان مردم اردبیل و مسعود پزشكیان نماینده مردم تبریز و نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی اعتراض كرده و خواستار برخورد جدی با عوامل این بی احترامی و عذرخواهی رسمی از سوی سازمان صدا و سیما شدند.
به دنبال اعتراض ها صدا و سیما در اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی قول مساعدی مبنی بر توبیخ دست اندركاران و توقف پخش این برنامه را داد.ك3
1905