استاندار مركزی: بدون تعارف با قانون شكنی در انتخابات برخورد می شود

اراك - ایرنا - استاندار استان مركزی گفت: انتخابات، رخدادی مهم برای رقم زدن تصمیم مردمی در امور كلان كشور است و مجریان انتخاباتی باید بدانند كه هرگونه قانون شكنی جرم است و با متخلفان بدون تعارف و با قاطعیت برخورد می شود.

محمود زمانی قمی روز یكشنبه در نشست شورای اداری استان مركزی افزود: مجریان انتخابات مسئولیت خطیری را در اعتماد سازی مردم و صیانت از آرا برعهده دارند و باید مطابق تقویم انتخابات و قوانین جاری حركت كرده و در برابر هر قانون شكنی مقتدرانه بایستند.
وی گفت: ملاك عمل مجریان انتخاباتی در روند امور، نظرات مراجع چندگانه قانونی است و توصیه پذیری و یا فضا سازی له یا علیه نامزد و یا جریانی در اركان انتخاباتی محلی از اعراب ندارد.
استاندار استان مركزی اظهار كرد: فلسفه انتخابات این است كه نشان دهد مردم تعیین كننده هستند و نتیجه آن هرآنچه باشد تشخیص خرد جمعی است و تمكین و احترام به آن واجب است.
زمانی قمی بیان كرد: آرای مردم از مصادیق حق الناس است و باید نهایت درایت و دقت در صیانت از رای و نظر مردم در انتخابات انجام شود.
وی عنوان كرد: هر گروه سیاسی شناسنامه دار طیفی از نظام جمهوری اسلامی است كه خارج از نظرگاه خاص آن باید در دایره شور انتخاباتی حضور یابد و تكلیف مجریان انتخاباتی امنیت كامل برای برگزاری نشست های قانونی آن هاست.
استاندار استان مركزی بیان كرد: تضارب آرا و اندیشه ها و باز كردن میدان برای حضور نمایندگان تمامی طیف ها در رقابت های سالم انتخاباتی تكلیفی مهم است اما مجریان انتخابات باید عرصه را بر افرادی كه در پی توهین و تخریب هستند تنگ كنند.
زمانی قمی بیان كرد: برابر قانون هر فرد حقیقی كه حقش ضایع شده باشد فارغ از نگاه سیاسی و فكری محترم است و پیگیری امور او اهمیت دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینكه مقوله برجام با موفقیت وارد مرحله اجرایی شده است، گفت: مذاكرات برجام با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری به انجام رسید و برای اجرای مفاد آن باید همه اركان نظام مطیع و گوش به فرمان رهبری باشند.
استاندار استان مركزی خاطرنشان كرد: دولت با تدبیر و تعهد در پیشبرد اهداف برجام در صحنه است و می داند كه یك گام جلوتر یا عقب تر از خواست رهبری صدمه به كل نظام است و اجرای فرامین معظم له را با دقت و حساسیت پی خواهد گرفت.
زمانی قمی عنوان كرد: فصل مشترك همه طیف ها و گروه ها در كشور منافع ملی و عمران و آبادانی است و در مقوله برجام همه اركان نظام در قالب یك تیم همگرا و واحد با راهبری مقام عظمای ولایت كوشیدند و به نتیجه رسیدند.
وی ادامه داد: امید است كه با اجرایی كردن مسئولانه اقتصاد مقاومتی، شاهد ترمیم جراحات و رونق در تولید و سازندگی باشیم.
استاندار استان مركزی در بخش دیگری از سخنانش با گزارش جامع از سفر مدیران استان مركزی به ایلام برای برنامه ریزی اربعین حسینی گفت: ستاد اربعین در كل كشور شكل گرفته و استان مركزی علاوه بر آمادگی در دو حوزه مردمی و دولتی برای پذیرایی از زائران حسینی در مسیر تردد، با حضور در ایلام ، اقدام به برپایی بیمارستان سرپایی و استقرار شهردار مقیم در مرز مهران می كند.
زمانی قمی خاطرنشان كرد: مردم در اربعین پارسال اجتماع بی نظیری از وحدت شیعه در كربلای معلی به نمایش گذاشتند و امسال نیز پیش بینی می شود خیل بزرگی از زائران حسینی در این ایام برای زیارت عتبات عالیات اقدام كنند.
وی با بیان اینكه تاسیسات و زیرساخت های استان ایلام در سیل اخیر خسارت دیده ، گفت: وظیفه استان های دیگر است كه در اجتماع اربعین با حضور فعالانه در مرز مهران و استان های خود بهترین خدمات را برای زائران تدارك ببینند.
استاندار استان مركزی در بخش دیگری از سخنانش با تشكر از تلاش های نیروی انتظامی در برقراری امنیت گفت: این نیرو ماموریت های متنوع و سنگینی برعهده داردكه به شایستگی در سایه افزایش بهره از توان مردمی و سایر دستگاه های اجرایی توانسته كارنامه درخشانی داشته باشد.
زمانی قمی عنوان كرد: بیكاری به عنوان یك آسیب ریشه ای و چالش مهم مسئولان مطرح است و برای حل این مشكل باید همه امكانات كشور بسیج شود.
وی توضیح داد: تحریم ها و شرایط نابسامان سالهای قبل سبب شده كه چالش های حوزه تولید عمیق شود و وجود برخی تجمع های كارگری و راكد ماندن ظرفیت های تولید، بخشی از این بیماری است كه درمان آن صبر، تدبیر و همت همه جانبه می طلبد.
استاندار استان مركزی در خصوص اهمیت اقدامات پدافند غیرعامل نیز گفت: پدافند غیرعامل راهبردی هنرمندانه به منظور پیشگیری از حوادث ناگوار است و همه بخش ها باید با حساسیت و اولویت این مهم را سرلوحه امور خود قرار دهند.

*** كشف سرقت در استان مركزی 83 درصد افزایش یافت
فرمانده انتظامی استان مركزی نیز گفت: كشف سرقت در این استان در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه قبل 83 درصد افزایش دارد و از پنج هزار و 787فقره در سال قبل به شش هزار و 989 مورد در سال جاری رسیده است و دراین رابطه دو هزار و 720 سارق نیز دستگیر شده اند.
سرهنگ كیومرث عزیزی افزود: در سال جاری سه تن و 298 كیلوگرم انواع مواد مخدر در استان مركزی كشف شده كه نسبت به مدت مشابه پارسال كشف مواد افیونی 41 درصد رشد دارد و علاوه بر دستگیری و ساماندهی هفت هزار و 103 معتاد، 21 باند قاچاق در استان متلاشی شده و 373 قاچاقچی نیز به چنگال قانون گرفتار آمده اند.
وی توضیح داد: ساماندهی افزایش ظرفیت اردوگاه و كمپ دولتی ترك اعتیاد اراك به منظور مبارزه قاطع با اعتیاد و جمع آوری معتادان خیابانی در اراك ضروری است چرا كه طبق آمار 75 درصد سرقت های استان مركزی را دزدی های خرد شامل می شود كه 90 درصد عاملان این سرقت ها معتادان ولگرد هستند.
سرهنگ عزیزی خاطرنشان كرد: نبود مركز ویژه برای نگهداری و ساماندهی معتادان اچ آی وی مثبت معضلی است كه باید به همت مسئولان استانی برای آن چاره اندیشی شود.
وی عنوان كرد: وضعیت استان مركزی در آمار تصادف ها رضایت بخش نیست و با وجود تلاش های متعدد در سال جاری در حوزه تصادف درون شهری 68 فوتی و در تصادف های برون شهری 270 جان باخته، ثبت شده كه نسبت به مدت مشابه پارسال چهار درصد بیشتر شده است.
فرمانده انتظامی استان مركزی یادآور شد: معضل جدی كه نیاز به پژوهش دارد مقوله افزایش فوت مجروحان تصادف ها در مراكز درمانی است كه باید كار میدانی و عمیقی بر روی آن انجام شود.
سرهنگ عزیزی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینكه ساماندهی فضای مجازی در حوزه امنیتی متولی مشخص دارد، گفت: این حوزه در بخش رصد فرهنگی متولی مشخصی ندارد و باید این معضل هرچه سریعتر در سطح كلان و استان برطرف شود.
وی عنوان كرد: جرایم سایبری و مجازی در سال های 85 و 86 در مجموع دو درصد جرایم را شامل می شد اما اینك عامل 30 درصد از جرایم است.
فرمانده انتظامی استان مركزی خاطرنشان كرد: مقوله عفاف و حجاب پیش از انكه در حوزه برخورد با ناهنجاری ها قرار گیرد یك معضل فرهنگی است و نیاز است با اقدامات نرم فرهنگی و راهكارهای سازنده اصلاحات لازم در این عرصه دنبال شود.
سرهنگ عزیزی گفت: درسال جاری 126 هزار و 626 تماس مردمی با پلیس در استان مركزی ثبت شده كه 83 درصد این تماس ها زیر 10 دقیقه و 10 درصد تا 15 دقیقه از سوی پلیس عملیاتی شده است.
وی عنوان كرد: در مجموع امسال 16 هزار و 981 مورد دستگیری در جرایم مختلف در استان انجام شده كه 16 هزار و 331 مورد آن مرد و بقیه زن بوده اند.
وی یادآور شد: 53 درصد از كل دستگیرشدگان استان مركزی در سال جاری بیكار بودند كه این مساله تكلیف دستگاه های بسترساز شغل را سنگین می كند.
فرمانده انتظامی استان مركزی عنوان كرد: پلیس با حساسیت ویژه روند انتخابات و ایجاد فضای امن برای فعالیت های انتخاباتی را در دستور كار دارد.

***پیشگیری و خود حفاظتی در فضای مجازی
مدیركل پدافند غیرعامل استانداری مركزی نیز گفت: پیشگیری و خودحفاظتی در فضای مجازی و ماموریت های حساس ، تكلیف مهم دستگاه ها در راهبردهای پدافند غیرعامل است.
سردار نورخدا قاسمی افزود: در هفته پدافند غیرعامل همایش های آموزشی و توجیهی در حوزه تهدیدهای زیستی ، سایبری ،فرهنگی و نظیر آن برگزار شد و چندین رزمایش نیز به اجرا درآمد.
وی توضیح داد: در ارزیابی نیمه اول امسال آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، ثبت اسناد و املاك ، امور مالیاتی و دانشگاه علوم پزشكی به عنوان دستگاه برتر در اقدامات پدافند غیرعامل شناخته شده اند و این ارزیابی ها با محوریت اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی در نیمه دوم سال نیز انجام می شود.

***تقدیم به موقع لایجه بودجه به مجلس ضروری است
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تحویل به موقع لایحه بودجه سال 95 در آذرماه به مجلس موجب می شود كه فرصت كافی برای ارزیابی كمی و كیفی بودجه فراهم باشد.
عباس صلاحی افزود: بودجه امسال به دلیل شرایط اقتصادی و تحریم ها آنگونه كه باید در حوزه عمرانی نتوانست اثرگذار باشد و امید است با به انجام رسیدن برجام ، در سال آینده روند اقدامات عمرانی شتاب بگیرد.
وی با تاكید بر اهمیت راهبردهای برنامه ششم توسعه عنوان كرد: در استان مركزی نیاز است كه تدوین این برنامه مهم با برش شهرستانی با دقت و برمبنای نیازها و اولویت ها پی گرفته شود.
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان گفت: انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی مصداقی از مردم سالاری دینی است و ناظران و مجریان انتخابات باید با دقت و وسواس در اجرای قانون وصیانت از آرای مردم بكوشند.
صلاحی، اشتغالزایی را مهمترین مطالبه مردم استان مركزی دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی امسال از محل یارانه ها چهار هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی تصویب كرده كه امید است در مسیر خود بتواند برای گره گشایی از بیكاری اثرگذار باشد.
وی ، تامین آب آشامیدنی سالم و آب كشاورزی، اصلاح محورهای مواصلاتی ، ساماندهی و توسعه مشاغل خرد و خانگی و اصلاح بافت فرسوده مدارس و مراكز بهداشتی و درمانی را از دیگر مطالبات مهم مردمی در استان مركزی عنوان كرد.

*** ستاد برگزاری هفته پژوهش در استان مركزی تشكیل شد
رئیس دانشگاه اراك هم گفت: ستاد برگزاری هفته پژوهش در استان تشكیل شده و كمیته های هفت گانه زیرمجموعه آن شكل گرفته است.
دكتر سعید حمیدی افزود: پژوهش راهبری پایه و اساس توسعه است و برای این هفته برنامه های متنوعی در فناوری اطلاعات، حوزه صنعت و تعامل با دانشگاه، مقوله كشاورزی، پژوهش دانشجویی و دانش آموزی ، ظرفیت فنی و مهندسی و برپایی نمایشگاه تدارك شده است.
در این نشست عزیز فیلی به عنوان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مركزی معرفی و از خدمات مهدی زندیه وكیلی معاون قبلی تقدیر شد.
هم چنین حجت الاسلام حسین بكتاش به عنوان مشاور استاندار مركزی در امور روحانیت معرفی و از خدمات حجت الاسلام نعمت الله سرلكیان مشاور قبلی تقدیر شد.
رونمایی از كتاب پدافند غیرعامل در حوزه زیستی، تقدیر از دستگاه های برتر حوزه پدافند غیرعامل و معرفی مدیران جدید ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، شركت شهركهای صنعتی، بانك صادرات ، اداره كل منابع انسانی و اداری و مالی استانداری از دیگر بخش های این نشست بود.ك/2
6013/6012