۱۴ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۰۷
کد خبر: 81826675
۰ نفر
شواهد نشان می دهد ركن آبادی زنده است

سبزوار - ایرنا - عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: شواهدی داریم كه نشان می دهد ركن آبادی سفیر سابق ایران در لبنان زنده است.

محمد رضا محسنی ثانی روز پنجشنبه در حاشیه آیین اربعین جانباختگان حادثه منا در سبزوار طی گفت و گو با خبرنگاران اظهار كرد: یكی از مهمترین مسائلی كه در مورد این فاجعه مطرح و از سوی وزارت امور خارجه و مجلس مورد پیگیری جدی است، موضوع روشن شدن تكلیف ركن آبادی سقیر سابق ایران در لبنان است.
وی با اشاره به اینكه ركن آبادی در روز فاجعه منا زنده به بیمارستان منتقل شده است، افزود: شواهدی در دست داریم كه نشان می دهد او زنده با آمبولانس به بیمارستان منتقل شده است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع زنده بودن آقای ركن آبادی و شناسایی او از مهمترین مسائلی است كه مورد توجه قرار دارد و دولت عربستان بایستی نسبت به سرنوشت این فرد پاسخگو باشد.
وی اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران براساس شواهد و مداركی كه دارد، زنده ایشان را از دولت عربستان مطالبه كرده است.
محسنی ثانی با اشاره به مطالبه ملت ایران در خصوص پیگیری حقوقی حادثه منا اضافه كرد: دولت ،وزارت امور خارجه و مجلس شورای اسلامی بر اساس وظیفه خود با محوریت كمیسیون قضایی و حقوقی پیگیری های خود را آغاز كرده و به طور قطع این پیگیری ها تا روشن شدن ابعاد مختلف حادثه و احقاق حق حادثه دیدگان ادامه دارد.
وی افزود: روند پیگیری حادثه منا دارای ابعاد مختلفی است كه بایستی از هر نظر مورد بررسی باشد و امت اسلامی نباید از كنار این حادثه به راحتی عبور كند.
معاون امور هماهنگی زائران استانداری خراسان رضوی نیز در حاشیه آیین اربعین جانباختگان حادثه منا در سبزوار طی گفت و گو با خبرنگاران گفت: پیگیر وضعیت زائران مفقود این استان هستیم .
حسن واحدی با اشاره به اینكه در زمان حاضر تعداد 84 تن از جانباختگان حادثه منا در گلزار شهدای سطح استان یا بنا درخواست خانواده معظم آنها در محل زادگاهشان دفن شده اند، افزود: متاسفانه هنوز تكلیف 13 زائر استان روشن نشده و این عزیزان مفقود هستند.
واحدی با اشاره به پیگیری های سازمان حج و زیارت كشور برای شناسایی مفقودان این فاجعه گفت: براساس اعلام این سازمان تعدادی از جانباختگان اهل تسنن در مكه مكرمه دفن شده اند كه ما در حال بررسی وضعیت آنان هستیم.
امسال 64 هزار زائر ایرانی برای انجام مناسك حج راهی عربستان سعودی شدند كه در فاجعه منا 464 تن از حجاج ایرانی جان خود را از دست دادند.
با گذشت بیش از 40 روز از فاجعه منا هنوز از سرنوشت 28 زائر ایرانی از جمله غضنفر ركن آبادی سفیر سابق جمهوری اسلامی در لبنان اطلاعی در دست نیست.
سبزوار در 237 كیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
2077/8144/7499