مدیرعامل سازمان اموال تملیكی: یك سوم كالاهای وارداتی قاچاق است

بوشهر - ایرنا - مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی گفت: یك سوم از مجموع كالاهای وارداتی به كشور، قاچاق است.

به گزارش ایرنا، امین دلیری روز چهارشنبه در نشست كمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق كالا و ارز در بوشهر افزود: به منظور كاهش قاچاق، طرح شناسایی كالاهای قاچاق به صورت آزمایشی به زودی در استان تهران اجرا می شود و براساس این طرح ترانزیت كالاها با كد و مجوزهایی واحد، ساماندهی خواهد شد.
وی بیان كرد: با اجرای موفق این طرح و تعمیم آن به سایر استان ها ریسك قاچاق كالا افزایش می یابد و قاچاقچیان كمتر به آن خواهند پرداخت.
مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی ادامه داد: 500 میلیارد ریال اعتبار به این سازمان اختصاص یافته كه از این میزان 30 درصد آن تخصیص یافته است.
دلیری ادامه داد: با این میزان اعتبار در آینده انبارهای این سازمان در استان هایی كه با ازدحام كالا روبرو هستند، تجهیز خواهد شد.
وی گفت: تفاهم نامه ای در حال تنظیم است كه براساس آن كالاهایی كه سازمان غذا و دارو و دانشگاه های علوم پزشكی به هر دلیلی در ظرف مدت یك ماه نتوانند مجوز لازم برای آن صادر كنند به منزله كالای بدون مشكل در انبارهای سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی نگهداری می شود.
دلیری افزود: در این ارتباط كارگروهی تشكیل شده است تا این تفاهم نامه را تنظیم و نتیجه آن را به استان ها ابلاغ كنند.
وی در ارتباط با كالاهای نیازمند به معدوم سازی گفت: با توجه به مشكل زا بودن نگهداری برخی از كالاهای فاسد شدنی در سطح انبارها باید روند انهدام سازی آنها تسریع شود.
دلیری با اشاره به اجرای طرح پلمب الكترونیكی بیان كرد: با اجرای این طرح واحدهای پلمب شده در یك مركز كنترل می شود تا نظارت بیشتری روی واحدها صورت گیرد و خطر دستكاری آنها كاهش یابد.
استاندار بوشهر نیز در این نشست گفت: این استان به عنوان یكی از مبادی اصلی واردات مواد غذایی به كشور است كه باید انبارهای نگهداری كالای آن به سیستم سرمایشی تجهیز شوند.
مصطفی سالاری با تاكید بر سرعت گرفتن در روند تعیین تكلیف قضایی در زمینه كالاهای قاچاق گفت: با توجه به اینكه برخی از اموال تملیكی باید پس از تعیین تكلیف قضایی به مالكان بازگردانده شود، این كالاها باید به نحو مطلوب نگهداری شود.
وی درباره مواد غذایی و كالاهای فاسد شدنی بیان كرد: با ایجاد یك مكانیزم صحیح و در چارچوب قانون می توان آنها را به تعاونی مصرف كاركنان واگذار كرد.
سالاری یادآور شد: این اقدام علاوه بر جلوگیری از اتلاف سرمایه، حمایت از كاركنان دستگاه های دارای تعاونی های مصرف است. ك/2
2077/7212/6043