۱۳ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۲۲
کد خبر: 81825349
۰ نفر
سالانه 500 هزار نفر وارد زندان‌های كشور می‌شوند

نوشهر- ایرنا- رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: سالانه حدود 500 هزار نفر وارد زندان‌های كشور می‌شوند كه 70 درصد آنان شغل ثابت ندارند و دچار مشكلات شدید اقتصادی هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی اصغر جهانگیر روز چهارشنبه در نهمین جلسه شورای اداری شهرستان نوشهر در فرمانداری این شهرستان افزود: بیشتر زندانیان ما بی سواد و كم سواد و دارای تحصیلات پایین هستند.
وی ادامه داد: هر سال حدود 15 میلیون پرونده در دستگاه قضائی تشكیل می‌شود كه برای رسیدگی به این مقدار پرونده، نیرو و امكانات كافی نداریم.
جهانگیر یادآور شد: با توجه به تاكید رهبر معظم انقلاب، تلاش می‌كنیم تعداد زندانیان كشور كاهش یابد و زندانیان موجود نیز با آمادگی و وضعیت بهتری به جامعه برگردند.
رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی كشور اظهار داشت: هم اكنون بیش از 130 حرفه در زندان‌های كشور به زندانیان آموزش داده می‌شود و 10 تا 15 درصد آنان مولد هستند و حقوق می‌گیرند.
وی تاكید كرد: زندان جای بدهكاران و كسانی كه در پرداخت نفقه و مهریه ناتوان هستند نیست بلكه افراد ناامن كننده جامعه و متجاوزان به نوامیس و مانند آن باید زندانی شوند.
نماینده رئیس قوه قضاییه در سفر به استان مازندران تصریح كرد: در حدود یك چهارم زندانیان كشور بلاتكلیف و تحت قرار هستند.
به گفته جهانگیر، آمار بالای پرونده‌های خانوادگی همچون ضرب و جرح و مسائل مربوط به نفقه و مهریه نشان می‌دهد كه امنیت فرهنگی خانواده‌ها به خطر افتاده است.
رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی كشور یادآور شد: امروز دشمن نه در پشت در، بلكه در داخل خانه‌هاست و با شبكه‌های ماهواره‌های و اینترنت كارهای خود را انجام می‌دهد.
وی تاكید كرد: امنیت مقوله‌ای چند دستگاهی است و احساس امنیت از خود امنیت مهم‌تر است و یكی از ملزومات آن، بهبود وضع اقتصادی و رفاهی و اشتغال مردم است.
جهانگیر با اشاره به درخواست مسئولان شهرستان نوشهر مبنی بر انتقال زندان این شهرستان به خارج از شهر گفت: از نظر قانونی مكلف هستیم زندان‌ها را به خارج شهرها منتقل كنیم ولی محدودیت‌های اعتباری اجازه نداده است این امر تا كنون محقق شود.
نماینده رئیس قوه قضاییه در سفر به استان مازندران ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور برای تامین اعتبارات عمرانی ما قول مساعد داده است كه در صورت عملی شدن این قول، انتقال زندان نوشهر به خارج شهر در اولویت خواهد بود.
آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، از روز سه‌شنبه برای بررسی مشكلات قضایی استان مازندران وارد این استان شده است و نمایندگان وی با حضور در شهرستان‌های مختلف، از مسائل و معضلات هر شهرستان از نزدیك اطلاع می‌یابند. ك/2.
7517/ 1602/6097/1042