موفقیت پیوند كبد در ایران معادل آمریكا و اروپاست

تهران - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران گفت: موفقیت پیوند كبد در ایران معادل آمریكا و اروپاست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علی جعفریان روز
چهارشنبه در حاشیه سومین كنگره پیوند كبد و مجاری صفراوی در جمع خبرنگاران افزود: اعمال جراحی پیوند كبد در كشور از سال 1372 شروع شده است و بیمارستان امام خمینی(ره) تهران بزرگ‌ترین بخش پیوند كبد در كشور است.
وی، ادامه داد: در زمان حاضر ، بیمارستان های نمازی شیراز و امام خمینی(ره) تهران، جزو پنج مركز پیوند كبد در منطقه مطرح به شمار می آیند.
جعفریان، خاطرنشان كرد: هم اكنون ، بیماری كه برای پیوند كبد به بیمارستان امام خمینی(ره) معرفی می‌شود، طی كمتر از سه ماه برای وی، پیوند انجام می شود.
وی، تاكید كرد: از زمانی كه فرهنگ اهدای عضو در جامعه ما به سمت نهادینه شدن پیش می رود در خصوص اهدای كبد و پیوند آن نیز موفق‌تر و با سرعت بیشتری عمل كرده‌ایم.
رییس بخش پیوند كبد بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: خود ایمنی، كبد چرب و هپاتیت B و C از بیماری ‌هایی به شمار می آیند كه منجر به ابتلا به بیماری كبد مزمن می‌شوند.
وی، ادامه داد: هپاتیت B (بی ) به دلیل انجام واكسیناسیون، كمتر شده است؛ اما هپاتیت C (سی ) به دلیل استفاده از سرنگ‌های مشترك رو به افزایش است. كبد چرب نیز به صورت عمومی در جامعه به دلیل استفاده از غذاهای پرچرب و فست‌فودها و همچنین كم‌تحركی رو به افزایش است.
رییس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران گفت: سالانه یكهزار تا یكهزار و 500 بیمار، نیازمند پیوند كبد در كشور هستند.
وی، اعلام كرد: تمام هزینه‌های پیوند كبد از طریق وزارت بهداشت پرداخت می‌شود و بیمار هیچ هزینه‌ای برای پیوند پرداخت نمی‌كند؛ ضمن اینكه بیمه‌ها نیز تاكنون برای پوشش هزینه پیوند كبد وارد نشده‌اند.
جعفریان گفت: داروهای پیوند كبد در دسترس و تحت پوشش بیمه نیز است؛ البته گاهی هم به صورت مقطعی كمبود داریم.
سومین كنگره سه روزه پیوند كبد و مجاری صفراوی امروز (چهارشنبه) در تالار امام خمینی(ره) بیمارستان امام خمینی(ره) تهران آغاز شد.
اجتمام ** 2188** 3053**1776