تلاش عمار حكیم برای حل بحران خطرناك كردستان عراق

بغداد- ایرنا- وساطت رییس مجلس اعلای اسلامی عراق برای آشتی بین گروه های سیاسی متخاصم در منطقه اقلیم كردستان عراق كه از روز دوشنبه آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد با خرسندی افكار عمومی و احزاب كرد همراه بوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «سید عمار حكیم» رییس مجلس اعلای اسلامی عراق به عنوان شخصیت سیاسی مورد قبول گروه های سیاسی در عراق، بویژه احزاب كردستان عراق، از بعد از ظهر دیروز (دوشنبه) وساطت های خود را با ملاقات با رهبران دو حزب عمده كرد در سلیمانیه آغاز كرده است.
وی در بدو ورود به فرودگاه سلیمانیه، مورد استقبال اعضای دفتر سیاسی اتحادیه میهنی كردستان قرار گرفت و بعد از آن با «جلال طالبانی» رهبر اتحادیه میهنی كه درحال حاضر دوره نقاهت از بیماری را سپری می كند ، دیدار كرد.
حكیم در این دیدار با اشاره به جایگاه جلال طالبانی دربین گروه های سیاسی، این كهنه كار سیاسی عراق را به پادرمیانی برای حل مشكل پیش آمده در اقلیم كردستان فراخواند.
وی با ابراز خرسندی از سلامت جسمی طالبانی گفت كه جلال طالبانی با توجه به شان و احترامی كه بین همه گروه های سیاسی عراقی دارد می تواند از این جایگاه خود در تلطیف اوضاع بین جریان های سیاسی نقش ایفا كند.
عمار حكیم در ادامه همچنین با اعضای شورای رهبری جنبش تغییر مهمترین طرف متخاصم با حزب دمكرات كردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی دیدار و گفت وگو كرد.
در این دیدار كه جلال جوهر، شورش حاجی و عدنان عثمان اعضای شورای رهبری جنبش تغییر حضور داشتند، عمار حكیم در خصوص ریشه ها و علل بروز اختلافات بین احزاب كرد بحث و گفت وگو كرد.
براساس گزارش ها، وی در این دیدار برای نزدیك كردن دیدگاه ها و كنارگذاشتن اختلاف ها، چالش ها و تهدیدهایی كه عموم عراق و منطقه كردستان عراق را بطور ویژه تهدید می كند، تلاش كرد و حساسیت اوضاع را به آنان یادآور شد.
عمار حكیم در ادامه امروز عازم اربیل شد تا با دیگر احزاب كرد مستقر در اربیل بویژه رهبران حزب دمكرات كردستان عراق دیدار و در خصوص نزدیك كردن دیدگاه ها با آنها بحث و گفت و گو كند.
در حال حاضر تلاش های گسترده ای برای آشتی بین احزاب كردستان عراق وجود دارد و شخصیت های متعددی برای نزدیك كردن دیدگاه ها بین احزاب متخاصم كرد تلاش می كنند.
سید عمار حكیم به دلیل سوابق تاریخی مجلس اعلای اسلامی عراق در نزدیك كردن دیدگاه های احزاب متخاصم چه در دوره معارضه و بعد از آن و نیز مقبولیت عمومی كه مجلس اعلای اسلامی و خانواده حكیم در بین جریان های سیاسی عراق دارند، به اعتقاد كارشناسان، گزینه اثرگذاری در این راستا محسوب می شود.
پیشتر «محمد بازیانی» از حزب اصلاح و توسعه گفته بود كه بیش از 150 شخصیت سیاسی، دانشگاهی و فعال اجتماعی در سطح منطقه و داخل عراق برای آشتی بین گروههای سیاسی كرد عراق تلاش می كنند.
«سلیم الجبوری» رییس پارلمان ملی عراق نیز قرار است روز چهارشنبه آینده برای آشتی بین كردهای متخاصم عازم شمال عراق شود.
اختلافات اقلیم كردستان كه با اعتراض های مردمی بر سر تاخیر در پرداخت حقوق كاركنان دولتی آغاز شد به سرعت به اختلافات بین جریان های سیاسی بویژه دو گروه حزب دمكرات كردستان و جنبش تغییر كشیده شد.
هواداران جنبش تغییر اصرار مسعود بارزانی بر ریاست اقلیم كردستان را عامل تنش در منطقه كردستان عراق دانسته و در اعتراض به این امر ، اقدام به آتش كشیدن دفاتر این حزب در استان سلیمانیه كردند.
رهبران حزب دمكرات كردستان در دولت و پارلمان كردستان عراق نیز در تصمیمی ، تمامی مسوولان و وزیران جنبش تغییر را از پست های دولتی و پارلمانی و امنیتی در اقلیم كردستان عراق كنار گذاشته و ورود اعضای جنبش تغییر را به اربیل ممنوع اعلام كردند.
با اصرار دو طرف بر مواضع خود، نگرانی ها از دامنه پیدا كردن این اختلافات و به زد و خورد كشیده شدن و احتمال بازگشت جنگ داخلی به كردستان عراق بالاگرفت امری كه سیاسیون
و دولت مركزی عراق در بغداد را ناچار كرد كه طرف های متخاصم كرد را به خویشتداری و حفظ آرامش فرابخواند.
سید عمار حكیم رییس مجلس اعلای اسلامی عراق در این راستا عازم اقلیم كردستان عراق شده شاید بتواند براساس جایگاه و شانی كه مجلس در بین كردها دارد، آنها را به همدیگر نزدیك كرده و از بار تنش ها بكاهد و آرامش به شمال عراق باز گردد.
خاورم *1*1770**1010