۱۲ آبان ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۲۷
کد خبر: 81823922
۰ نفر
عكس داستان يك پرچم رونمايي شد

تهران - ايرنا - عكس داستان يك پرچم، در آستانه يوم الله 13 آبان در ميدان ولي عصر(عج) رونمايي شد.

عكاس و كارگردان اين اثر عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا اظهار كرد: اين عكس صحنه پردازي شده، نشانگر جنايت هاي دولتمردان آمريكايي از آغاز تاكنون است.
سيد احسان باقري افزود: كشتار و برده داري بوميان آمريكا تا سركوب كارگران شيكاگو، بمباران هيروشيما و گرفتن جان ۲۲۰ هزار انسان، قتل عام ويتنام و بيش از ۱،۵ ميليون كشته، حمايت از رژيم اسرائيل و بزرگترين نسل كشي تاريخ در فلسطين ازجمله جنايات ترسيم شده در اين تابلو است.
وي ادامه داد: طراحي كودتاي ۲۸ مرداد و حمايت از كودتاي نوژه، حمايت از صدام، حمله مستقيم به هواپيماي مسافربري با ۲۹۰ مسافر، ترور دانشمندان هسته اي، اعمال تحريم هاي ظالمانه، كشته شدن ۴۰ هزار غير نظامي در جنگ افغانستان و بيش از يك و نيم ميليون كشته در عراق بدين معناست كه هيچكس از شر آمريكا در امان نيست.
عكاس و كارگردان عكس داستان يك پرچم گفت: عكاسي صحنه پردازي شده (staged photography) يكي از شيوه‌هاي عكاسي است كه تفاوت آن با عكاسي مستند، مانند تفاوت فيلم داستاني و فيلم مستند است، در اين شيوه عكاسي همه چيز از قبل كارگرداني شده و در يك قاب به تصوير كشيده مي‌شود.
باقري افزود: در اين عكس هيچ چيز تصادفي نيست و همه اجزاء تصوير خلق مي شود.
وي گفت: عكس نصب شده در ميدان ولي عصر (عج) برگرفته از برافراشتن پرچم عكس تاريخي درايوو جيما است كه در ۲۳ فوريه ۱۹۴۵ توسط جو روزنتال گرفته شده است. عكس پنج سرباز و يك پزشك جنگي شاغل در نيروي دريايي ايالات متحده آمريكا را بر فراز تپه سوريباچي در نبرد ايوو جيما در جنگ جهاني دوم نشان مي‌دهد. نمايندگاني از نظاميان آمريكايي كه اين جزيره ژاپني را اشغال كرده و پرچم آمريكا را در آن برافراشته اند.
باقري با بيان اينكه اين عكس در مدت 2 ماه و با مشاركت 60 نفر و در ابعاد 22 متر در 47 متر خلق شده است، افزود: افراد حاضر در عكس داستان يك پرچم از اقوام و مليت‌هاي مختلف هستند. كساني كه با نگاه به جنايات آمريكا و ايادي آن در نقاط مختلف دنيا در عكس جاي گذاري شده اند.
كارگردان داستان يك پرچم در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا علت برگزار نشدن مراسم رونمايي را نداشتن مجوز برپايي مراسم در ميدان ولي عصر (ع) اعلام كرد.
اين عكس توليد حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، به كارگرداني سيد احسان باقري و با حمايت خانه طراحان انقلاب اسلامي است كه در ضلع شمال غربي ميدان وليعصر (عج) نصب شده است.
فراهنگ**1293**1027