رييس ميراث فرهنگي دره شهر: بناهاي تاريخي آسيب ديده از سيل نيازمند مرمت فوري هستند

ايلام - ايرنا - رييس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان دره شهر در شرق استان ايلام گفت: بناهاي تاريخي اين شهرستان كه در سيل هفته گذشته آسيب ديده است، نيازمند مرمت فوري هستند.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايلام، سيد مجتبي فرهادي افزود: در اثر بارش شديد باران و جاري شدن سيلاب به برخي از آثار و بناهاي تاريخي اين شهرستان آسيب هاي جدي وارد شده است.
وي ادامه داد: ديوارها و برج و باروي قلعه ميرغلام و پوراشرف خسارت هاي زيادي ديده است كه بايد در سريع ترين زمان به منظور پيشگيري از خسارت هاي بعدي، مرمت و بازسازي شود.
وي شهر تاريخي سيمره را از ديگر آثار تاريخي اين شهرستان عنوان كرد كه دچار خسارت شده است و اظهار كرد: اين اثر تاريخي ارزش جهاني دارد و در فهرست موقت ثبت در ميراث بشري قرار دارد.
رييس ميراث فرهنگي دره شهر گفت: دو گروه كارشناسي در حال بررسي و برآورد خسارت وارد شده به آثار تاريخي اين شهرستان است كه گزارش تكميلي آن در اختيار ستاد بحران استانداري ايلام قرار مي گيرد.
شهرستان دره شهر با 140 اثر تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي قطب گردشگري استان ايلام محسوب مي شود.
بر پايه برآوردهاي نخستين، در اثر بارش شديد باران و جاري شدن سيل در چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته در ايلام، در مجموع 45 ميليارد ريال خسارت به بناهاي تاريخي و تاسيسات گردشگري استان وارد شده است.
سيلاب ايلام همچنين چهار كشته بر جاي گذاشت و به بيش از 20 هزار واحد مسكوني و تجاري برابر با 40 درصد از مكان هاي عمومي شهر 250 هزار نفري ايلام خسارت و آسيب عمده وارد كرده است.
6032/6033

سرخط اخبار استان‌ها