بازگشت به آغوش جامعه در مركز نگهداري معتادان انگشت نما

تبريز - ايرنا - اقدام مديريت ارشد آذربايجان شرقي در ايجاد مركز ويژه نگهداري معتادان انگشت نما موسوم به 'ماده 16' گام مهي در راستاي زيباسازي اجتماعي چهره تبريز و تلاش براي بازگشت اين افراد به آغوش جامعه است.

اهميت تلاش براي راه اندازي مركز ماده 16 در تبريز زماني آشكار مي شود كه بدانيم بنا بر آمار منتشر شده بخش عمده اي از سرقت ها در اين كلان شهر توسط معتادان انگشت نما(متجاهر) صورت مي گيرد و ايجاد اين مركز گام ارزشمندي براي كاستن از اين پديده شوم اجتماعي است.
كارشناسان مسائل اجتماعي مي گويند ايجاد مركز ماده 16 علاوه بر ساماندهي معتادان انگشت نما در زير يك سقف با متولي مشخص، از منظر زيباسازي چهره شهري، ارتقاي سطح امنيت شهر و شهروندان و تلاش براي بازگردان اين قشر آسيب ديده به آغوش جامعه نيز مفيد است.
از اين منظر، ايجاد مركز ماده 16 در تبريز مامني براي معتادان انگشت نما و نيز مركزي براي مسئولان امر براي مديريت اعتياد به عنوان يك پديده اجتماعي است كه مي تواند اين كلان شهر را كه در سطح كشور به عنوان 'شهر بدون گدا' شناخته مي شود، از لحاظ نداشتن معتاد متجاهر در سطح شهر نيز در مقياس كشوري برجسته كند.
نگاهي به روند راه اندازي مركز ماده 16 نشان مي دهد كه تاسيس اين مركز از اولويت هاي مديريت ارشد آذربايجان شرقي در دولت يازدهم بوده و شخص استاندار پيگير ايجاد فضاي مناسبي براي معتادان متجاهر در تبريز به عنوان مركز و قلب تپنده استان بوده است.
با اين نگاه بود كه اسماعيل جبارزاده در نخستين جلسه شوراي مبارزه با مواد مخدر استان در فروردين ماه امسال با بيان اينكه در سال ۹۳ و با همكاري تمامي دستگاه هاي ذيربط در موضوع مواد مخدر، موفقيت هاي بسيار خوبي براي استان به دست آورديم، ضرب الاجل 10 روزه اي را براي افتتاح مركز نگهداري معتادان انگشت نما(متجاهر) تعيين كرد.
جبارزاده با اشاره به اجراي موفق طرح جمع آوري معتادان متجاهر در سال 1393 گفت: بر اساس گزارش نيروي انتظامي و دستگاه قضايي، ميزان جرايم در مدت زمان نگهداري معتادان در مركز ماده 16 كه از 15اسفند 93 تا 15 فروردين 94 ادامه داشت، به صورت بسيار چشمگيري كاهش يافت.
تامل در سياست هاي اجتماعي مديريت ارشد استان بيانگر آن است كه تشديد مبارزه با مواد مخدر به عنوان علت بسياري از ناهنجاري هاي اجتماعي و اخلاقي از رويكرد هاي اصلي اداره آذربايجان شرقي در دولت تدبير و اميد است.
بررسي هاي خبرنگار ايرنا نشان مي دهد كه پيگيري هاي شخص استاندار آذربابجان شرقي براي تسريع در راه اندازي مركز ماده 16 در تبريز موجب شد اين طرح مهم اجتماعي در زميني به وسعت حدود 4 هكتار با 44 ميليارد ريال اعتبار با حضور عبدالرحمان فضلي رحماني، وزير كشور بيست و نهم مرداد ماه امسال افتتاح شود.
ظرفيت اوليه مركز نگهداري و درمان معتادان انگشت نماي تبريز 600 نفر است و تمامي امكانات لازم براي ساكنان اين مكان ويژه از جمله 100 حلقه سرويس بهداشتي و حمام متناسب با استانداردهاي ماده 16 پيش بيني شده است.
البته بنا بر برنامه ريزي هاي صورت گفته قرار است ظرفيت اين مركز به يك هزار نفر افزايش يابد.
يادآوري اين نكته نيز ضروري است كه آذربايجان شرقي با افزون بر سه ميليون و 800 هزار نفر جمعيت در ابتداي فعاليت دولت تدبير و اميد، تنها استاني بود كه فاقد مركز ويژه نگهداري معتادان انگشت نما(متجاهر) بود و همين امر موجب شد مديريت ارشد استان اهتمام ويژه اي را براي تحقق اين نياز مهم به كار بندد.
اهميت تاكيد بر راه اندازي مركز نگهداري و درمان معتادان متجاهر در تبريز و برنامه ريزي براي توسعه آن به ساير شهرستان هاي آذربايجان شرقي زمان دو چندان مي شود كه بدانيم در اين استان حدود 50 هزار معتاد شناسايي شده اند.
محمدعلي نصرتي، رئيس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربايجان‌شرقي مي گويد: طبق آمار 70 درصد از سرقت‌ها در جامعه توسط معتادان روي مي‌دهد و علت 55 درصد از طلاق‌ها نيز مربوط به اعتياد است.
نصرتي اضافه كرد: با فعاليت مراكز ماده 16 پذيرش و درمان معتادان به صورت نظام مند، علمي و طبق مقررات انجام مي‌شود و طبق دستورالعمل، معتاداني كه توسط پليس جمع‌آوري مي‌شوند اگر سابقه دستگيري نداشته باشند، تنها برايشان پرونده‌اي تشكيل شده و به مراكز درماني ارجاع داده مي‌شوند، اما معتاداني كه قبلا هم دستگير شده‌اند در مراكز ماده 16 پذيرش مي‌شوند.
وي، نگهداري، درمان، حرفه‌آموزي و اشتغال‌زايي معتادان را از برنامه‌هاي مراكز ماده 16 برشمرد و با بيان اينكه ارائه اين خدمات به صورت رايگان خواهد بود، اظهار داشت: اقدامات مبارزه با موادمخدر بايد تبديل به جريان شود.
جديت نهادهاي دولتي در ايجاد مركز نگهداري و درمان معتادان انگشت نما در آذربايجان شرقي موجب شده است كه موسسه هاي خيريه و حمايتي نيز به قافله فعالان اين حوزه مهم اجتماعي بپيوندند، به طوري كه هم اكنون يكي از موسسه هاي خيريه تبريز غذاي روزانه اين مركز را تامين و خدمات ديگري به آن ارائه دهد.
همچنين پيگيري نهادهاي دولتي در اين مسير، آستانه حساسيت توجه به پديده اعتياد در تبريز و ديگر شهرهاي استان را در ميان نهادهاي غيردولتي و دولتي را تحريك كرده است ، به طوري كه رئيس شوراي اسلامي كلانشهر تبريز نيز از تصويب لايحه اي براي حمايت از مركز ماده ۱۶ تبريز در شوراي شهر خبر داده است.
شهرام دبيري به تازگي اعلام كرده است كه بر اساس تصويب لايحه اي در شوراي شهر، دو ميليارد ريال در سال جاري به مركز ماده ۱۶ اختصاص يافته است و در بودجه سال آتي نيز مبلغ 10 ميليارد ريال به اين مركز پرداخت خواهد شد.
البته برنامه مديريت ارشد آذربايجان شرقي در حوزه مبارزه با پديده خانمان سوز اعتياد به راه اندازي مراكز ماده 16 محدود نيست، بلكه تلاش مي شود اداره اين مراكز به موسسه هاي غيردولتي واسپاري شود.
در همين راستا نيز مقرر شده است مديريت مركز ماده 16 تبريز به موسسه خيريه 'نجات' واگذار شود كه اقدامي ارزشمند در ارتقاي روحيه مشاركت نهادهاي غيردولتي در اين حوزه حياتي تلقي مي شود.
رئيس شوراي اسلامي كلان شهر تبريز از واگذاري مركز ماده ۱۶ به موسسه خيريه 'نجات' به عنوان يكي از تصميم هاي مهم مسئولان استان ياد كرد.
دبيري همچنين بر لزوم افزايش حمايت هاي مردمي و استفاده از توان مالي خيرين در تامين نيازهاي موجود در مركز ماده ۱۶ تاكيد كرد.
بديهي است كه تلاش براي ساماندهي، درمان و بازگرداندن معتادان انگشت نما به آغوش خانواده در چارچوب مركز ماده 16 اقدام نوپا و مهمي است كه نيازمند حمايت همگاني براي توسعه اين گونه مراكز در سطح استان مي باشد.
در نهايت مي توان گفت كه اهتمام ويژه براي ايجاد مركز نگهداري و درمان معتادان انگشت نما از جمله اقدامات ارزنده دولت تدبير و اميد براي اميدآفريني در ميان مردم آذربايجان شرقي و تلاش براي مبارزه با معضل اعتياد داست كه ادامه آن مي تواند بارقه هاي جديدي براي مشاركت بيشتر در اين حوزه بزند.
گزارش از: محمد عزيزي راد
518/1352