توليد نانو پوشش هاي هيدروفوب براي اصلاح سطح مصالح عمراني دركشور

كرج-ايرنا-عضو هيات علمي پژوهشكده فناوري نانو و مواد پيشرفته پژوهشگاه مواد و انرژي، گفت: محققان پژوهشگاه مواد و انرژي موفق به توليد نيمه صنعتي نانو پوشش هاي هيدروفوب به روش سل ژل شده اند كه قابليت اعمال بر روي كليه سطوح از جمله مصالح ساختماني را دارد.

محمدرضا واعظي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: نظر به توليد موفقيت آميز آزمايشگاهي نانو پوشش هاي آب گريز و بررسي پارامترهاي موثربركيفيت پوشش، توليد نيمه صنعتي آن آغاز شده و هم اكنون آماده توليد اين ماده با كيفيتي بسيار بالاتر از مشابه خارجي و قيمتي معادل نصف آنها هستيم.
وي با تاكيد بر اينكه مطالعات بر روي خواص ترﺷوندگي سطوح جامد در هر يك از زمينه ﻫاي علمي و صنعتي بسيار حائز اهميت ميﺑاشند، افزود: يكي از خواص مواد ساختماني، جذب آب است كه دوام و مقاومت آن ﻫا را تحت تأثير قرار ﻣﻲدهد.
وي ادامه داد: آب جذب شده يكي از عوامل اصلي در هوازدگي و تخريب سنگ ها و مواد پايه سنگ است بارش باران، برف، گرد و خاك موجب كاهش عمر، دوام و همچنين تغيير ظاهر سنگ ها، شيشه و ساير مصالح ساختماني مي گردند كه منجر مي شود تا صدمات متعدد و جبران ناپذيري به ساختمان وارد شود و هزينه هاي گزافي جهت بازسازي، تعويض و نظافت آن ها صرف شود.
واعظي گفت: با جلوگيري از نفوذ آب به داخل مصالح ساختماني، مي توان از كاهش عمر آن ها، تغيير ظاهر و زيبايي اوليۀ سنگ و ساير سطوح جلوگيري كرد.
عضو هيات علمي پژوهشكده فناوري نانو و مواد پيشرفته گفت: پيشرفت ﻫاي اخير در علم و فناوري، عملاً امكان استفاده از فناوري نانو را در توليد محصولات ارگانوسيلان و سازگار با محيط زيست براي آبگريز كردن انواع مختلف مصالح ساختماني را فراهم ساخته ﺍست.
واعظي افزود: مطالعات بر روي خواص ترﺷوندگي سطوح جامد در هر يك از زمينه ﻫاي علمي و صنعتي بسيار حائز اهميت ميﺑاشند.
وي يادآور شد: در سال ﻫاي اخير، سنتز سطوح جامد آبگريز به ﺩليل كاربردهاي فراوان در صنعت از جمله پوشش ﻫاي خود تميز شونده، ضد خوردگي، بيو تكنولوژي، پوشش ﻫايي با اصطكاك پايين و همچنين سيستم ﻫاي حمل دارو مورد توجه قرار گرفته ﺍند.
اين پژوهشگر گفت: در اين پروژه، نانو پوشش آبگريز زيست سازگار به روش سل-ژل ساخته شده است كه به واسطه اندازه كوچك خود (زير50 نانومتر) داراي خواص و كاربردهاي منحصر به فردي همچون آبگريز نمودن مصالح ساختماني (سنگ- شيشه- آجر- كاشي- سراميك- كف پوش)، آبگريز نمودن نماي بيروني ساختمان و جلوگيري از تغيير شكل و رنگ سنگ نما، قابل استفاده جهت جداول خيابان ها و بزرگراه ها، محوطه داخل تونل ها جهت جلوگيري از نشت آب به داخل تونل و كاستن عمر جداره آن، صنايع خودروسازي شامل آبگريز نمودن قطعات اتومبيل (شيشه- بدنه اتومبيل) و كاربرد در صنايع شيشه (توليد انواع شيشه هاي آبگريز مخصوص پنجره و ساختمان با نما هاي شيشه اي) مي باشند.
وي افزود: تفاوت اصلي اين فناوري با فناوري هاي متداول ديگر در نوع روش سنتز (سل-ژل) و مواد اوليه واكنش (اورگانوسيلان) مي باشد، كه اين تكنولوژي سبب مي شود راندمان، سرعت، فرآيند توليد و كيفيت محصول نهايي، نسبت به ساير روش ها به شدت افزايش يابد.
دكتر واعظي با اشاره به ويژگي هاي اين محصول،گفت: توليد پوشش هايي با دوام و ماندگاري طولاني مدت از مهمترين ويژگي هاي اين محصول مي باشد كه از نحوه اتصال اين نانوذرات با سطوح نشأت مي گيرد.
مجري اين طرح گفت: در اين پروژه، پوشش هاي سيليكا بوسيلة ميكروسكوپ نيروي اتمي (AFM)، ميكروسكوپ روبشي گسيل ميداني (FE-SEM)، طيف سنجي مادون قرمز تبديل فوريه (FT-IR) و اندازهﮔيري زاويه تماس قطره آب (CA) شناسايي شدند.
اين طرح با همكاري دكتر اصغر كاظم زاده عضو هيأت علمي پژوهشگاه مواد و انرژي و مائده رمضاني دانشجوي دكتراي مهندسي مواد انجام شده است.
پژوهشگاه مواد وانرژي وابسته به وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري در مشكين دشت شهرستان فرديس استان البرز مستقر است.ك/3
7413/1535