9 سال بلاتكلیفی برای ساخت پیست سواركاری خراسان شمالی

بجنورد - ایرنا - استان خراسان شمالی، به عنوان خاستگاه اصیل ترین نژاد اسب تركمن در جهان، از 9 سال پیش اجرای طرحی را برای ایجاد پیست سواركاری مصوب و آغاز كرد كه این طرح همچنان نیمه كاره مانده است.

به گزارش ایرنا عملیات ساخت پیست سواركاری این استان از سال 85 در زمینی به مساحت 16 هكتار در منطقه موسوم به تخته 'باغلق' از توابع شهرستان راز و جرگلان آغاز شده كه علی رغم هزینه كرد اعتباری حدود پنج میلیارد ریال همچنان ناتمام است.
اكنون اسبداران این استان كه عمدتا در شهرستان تركمن نشین راز و جرگلان سكونت دارند به علت تعطیلی كورس پاییزه و بهاره اسبدوانی و نیز جشنواره زیبایی اسب تركمن، بناگزیر برای نمایش اسب های خود به دیگر استان ها، از جمله گلستان می روند كه این امر هزینه های زیادی را به آنان تحمیل می كند.
این در حالی است كه اصلی ترین خاستگاه اصلی اسب اصیل تركمن شهرستان راز و جرگلان است و اكنون حدود یكهزار راس اسب در این منطقه وجود دارد كه طبق موافقت سازمان گمرك قرار شده با همكاری سازمان دامپزشكی و احداث قرنطینه زمینه صدور این گونه منحصر به فرد استان به خارج از كشور نیز فراهم شود.
یكی از پرورش دهندگان اسب تركمن در استان خراسان شمالی می گوید: نبود پیست سواركاری در این استان موجب شده تا پرورش دهندگان و سواركاران منطقه به منظور نمایش اسب های خود، برای حضور در مسابقات سواركاری به استان های همجوار عزیمت كنند.
حمید صالحی می افزاید: این در حالی است كه فراهم كردن بستری برای برگزاری مسابقات اسبدوانی در استان می تواند علاوه بر ایجاد انگیزه در سواركاران، معرف اسب اصیل تركمن به سایر مناطق كشور و حتی خارج از كشور باشد.
وی همچنین با انتقاد از آنچه كه عدم حمایت از پرورش دهندگان اسب در این استان خواند، گفت: دیگر مشكل این بخش عدم ایجاد قرنطینه اسب در گمرك استان، با وجود موافقت سازمان گمرك و دامپزشكی برای صادرات اسب است.
فرماندار شهرستان راز و جرگلان می گوید: ساخت پیست سواركاری در این شهرستان با مصوبه سال 85 شورای برنامه ریزی استان در منطقه 'باغلق' راز و جرگلان اجرایی شده كه با گذشت 9 سال همچنان نیمه كاره است.
احمد ریواده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: تاكنون برای اجرای این پیست سواركاری پنج میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و برای تكمیل آن نیز به 13 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.
به گفته وی با پیگیری شهرستان در دولت تدبیر و امید، پنج میلیارد ریال اعتبار دیگر برای ساخت میدان اصلی پیست مصوب شده كه با هزینه كرد آن نیز همچنان نیز این پروژه ناتمام خواهد ماند.
وی مهمترین مشكل این پیست را نداشتن راه دسترسی، انشعاب آب و جایگاه تماشاگران عنوان كرد و خواهان تخصیص اعتبار برای ساخت سایر بخش های پروژه پیست سواركاری شد.
ریواده افزود: با ساخت میدان اصلی پیست سواری كاری باغلق می توان به فراهم شدن زمینه حداقلی برای برگزاری مسابقات كورس اسبدوانی و جشنواره زیبایی اسب اصیل تركمن در این شهرستان امیدوار بود.
فرماندار راز و جرگلان اظهار كرد: این شهرستان خاستگاه و پرورشگاه اصلی اسب تركمن در سطح استان و كشور است و محوریت طرح توسعه این منطقه در حوزه دام با اولویت اسب اصیل تركمن مصوب شده است.
ریواده نبود تعامل بین دستگاه های اجرایی متولی اسب و ناهماهنگی بین تشكل های خصوصی را مهمترین مشكل در راستای توسعه فعالیت های مرتبط با اسب در این استان برشمرد.
وی همچنین برخورد قهری برخی دستگاه های متولی بویژه منابع طبیعی با سرمایه گذاران و پرورش دهندگان اسب را دیگر مشكل پیش روی توسعه پرورش اسب تركمن در این منطقه دانست.
شهرستان مرزی راز و جرگلان در 150 كیلومتری شمال بجنورد، مركز استان خراسان شمالی واقع است و افزون بر 50 واحد خصوصی تولید و پرورش اسب در این شهرستان فعالیت دارند. ك/3
5132/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها