ابتلای سالانه 90 هزار ایرانی به سرطان

خرم آباد - ایرنا - قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور مشاركت‌های اجتماعی گفت: سالانه 90 هزار نفر به بیماران سرطانی كشور افزوده می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدمحمد هادی ایازی روز دوشنبه در همایش خیرین و سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت استان لرستان اظهار داشت: حدود سه هزار و 400 نفر از این تعداد كودك هستند.
وی همچنین با بیان اینكه در سال 1356 فقط 26 بیمار مبتلا به ام اس در كشور شناسایی شده، افزود: در حال حاضر 60 هزار نفر در كشور مبتلا به ام اس هستند.
ایازی با تاكید بر جلب مشاركت خیران در حوزه سلامت و نیاز حوزه سلامت به حضور خیران گفت: چهار هزار و 700 لرستانی مقیم خارج از كشور هستند كه با توجه به شرایط عالی بسیاری از این افراد، مسئولان استان باید نسبت به شناسایی و جذب این افراد در امور خیریه بهداشت و درمان اقدام كنند.
وی ادامه داد: مشكلات زیرساختی و كمبود امكانات در حوزه سلامت بسیار بوده و حل آن نیز طی سالهای آینده برطرف خواهد شد اما بدون شك با خدمات ارائه شده در نظام جمهوری اسلامی، تمامی شهرها و روستاهای كشور طی سالهای آینده بیمارستان و خانه بهداشت خواهند داشت.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور مشاركت‌های اجتماعی با بیان اینكه 48 درصد مرگ و میر با بیماری‌های قلبی و عروقی ارتباط دارد، گفت: اقدامات پیشگیرانه و آگاه سازی مردم عامل بسیاری مهمی در جلوگیری از این میزان مرگ ومیر و ابتلا به بیماری های مختلف است.
ایازی با تاكید بر نقش سازمانهای مردم نهاد در این امور افزود: فرهنگ‌سازی در حوزه امور خیریه سلامت بسیار مهم است و این فرهنگ‌سازی باید در كودكان و نوجوانان نهادینه شود.
به گفته وی، 60 هزار خیر حوزه سلامت كشور طی دوره گذشته 30 هزار میلیارد ریال به این بخش اهدا كرده اند.
7269//1352/6001

سرخط اخبار جامعه