ظرف سنگي روغن گيري باستاني در يك روستاي اراك كشف شد

اراك - ايرنا - مدير پژوهش و باستان‌‌‌شناسي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي از كشف ظرف سنگي روغن گيري باستاني در يكي از روستاهاي شهرستان اراك خبر داد و گفت: اين ظرف سند رونق صنعت روغن گيري در سده هاي پنجم تا يازدهم هجري است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي، اسماعيل شراهي افزود: اين ظرف سنگي به تازگي و در عمليات كند و كاو محوطه امامزاده روستاي ابراهيم‌آباد كهنه كشف شده است.
وي اظهار كرد: اين ظرف سنگي در مراحل خاكبرداري توسط لودر از دل خاك بيرون آمده و بر روي آن تزئينات ستاره شكلي وجود دارد و پيدا شدن آن در اين منطقه حاكي از آن است كه در سده هاي قبل در اين خطه مردمان صنعتگر زيست مي كرده اند و كارگاه‌هاي روغن‌گيري در اين حوزه رونق داشته است.
مدير پژوهش و باستان‌‌‌شناسي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي ادامه داد: اين ظرف شامل يك شئي سنگي هاون مانند و يك ظرف بزرگ است كه امكان جا به جايي و انتقال آن وجود ندارد.
شراهي توضيح داد: تاكنون در هيچ نقطه از استان مركزي چنين ظرفي مشاهده نشده و مطالعات عميق تر در خصوص ويژگي و كاربري آن در صنعت روغن‌كشي در دست بررسي است.
وي افزود: حجيم بودن اين تجهيز روغن كشي باعث شده كه امكان جابه جايي آن وجود نداشته باشد و دهياري روستاي ابراهيم‌آباد در صدد است با تهيه سكويي در اطراف آن، امكان بازديد را براي عمومي مهيا كند.
استان مركزي بيش از هفت هزار سال قدمت تاريخي دارد و اسناد و آثار گوناگوني از دوره هاي گذشته به ويژه زمان مادها در اين منطقه به يادگار است.
هم اينك دو هزار و 200 اثر تاريخي در استان مركزي شناسايي شده كه بيش از 810 اثر آن در فهرست آثار ملي ثبت شده است.
17 ميراث معنوي و پنج اثر طبيعي استان مركزي نيز در فهرست آثار ملي كشور ثبت شده است.ك/1
6991/6013/6012

سرخط اخبار استان‌ها