آمادگی بزرگترین شركت تولیدكننده نفت ایران برای افزایش تولید پس از لغو تحریم ها

تهران - ایرنا - همزمان با نزدیك شدن به موعد لغو تحریم ها بزرگترین شركت تولیدكننده نفت ایران اعلام كرد كه آماده لغو تحریم ها و افزایش تولید نفت خام است.

به گزارش ایرنا، ایران قصد دارد بلافاصله پس از لغو تحریم ها، میزان تولید و صادرات نفت خام خود را 500 هزار بشكه در روز افزایش دهد و بر این اساس، همه شركت های تولیدكننده نفت موظف شده اند كه زیرساخت ها و تاسیسات خود را برای این افزایش تولید آماده كنند.
در این راستا، شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز كه با تولید حدود 83 درصد نفت خام و 16 درصد گاز كشور به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین شركت تولیدكننده نفت خام ایران به شمار می رود، نیز اعلام كرده كه برای افزایش تولید و لغو تحریم ها آماده است.
براین اساس، بیژن عالیپور مدیرعامل شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب از آمادگی این شركت برای افزایش تولید نفت خام بعد از لغو تحریم ها خبر داد و گفت: وضع خطوط لوله و سایر تاسیسات نفتی برای تحقق این هدف مطلوب است.
وی بابیان آنكه وضع خطوط لوله نفت در مناطق نفتخیز جنوب مطلوب است، درباره ضرورت بازسازی و نوسازی تاسیسات مستهلك این مناطق، اظهار داشت: یكی از برنامه های مهم بعد از لغو تحریمها بازسازی تاسیسات مناطق نفتخیز جنوب است كه سال هاست از عمر آنها می گذرد و به تكنولوژی جدید نیاز دارد.
مدیرعامل شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیان اینكه در صورت بوجود آمدن هرگونه مشكلی در خطوط لوله تعمیر آن به سرعت انجام و مشكلی در تحقق برنامه افزایش تولید ایجاد نخواهد شد، تصریح كرد: شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب آماده افزایش تولید نفت به میزانی كه كشور به آن نیاز داشته باشد، است.
عالیپور از تعمیر چاهها، خطوط لوله و ماشین آلات دوار در این منطقه خبر داد و درباره سفر اخیر وزیر نفت به این منطقه نیز گفت: وزیر نفت از آمادگی این شركت برای افزایش تولید نفت ابراز رضایت كرد.
بیژن زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در سفر به استان خوزستان به صورت رسمی سه پروژه نمكزدایی را افتتاح و همچنین از میدانهای غرب كارون بازدید كرد.
زنگنه پس از این دیدار اظهار داشت: نتایج ركوردگیری كه در مناطق نفتخیز جنوب، فلات قاره، اروندان و مركزی انجام شده خوشبختانه بیش از انتظار و بالاتر از رقمهای قبلی است؛ در نتیجه، همانگونه كه گفته شد بلافاصله بعد از لغو تحریمها ٥٠٠ هزار بشكه به تولید نفت ایران افزوده خواهد شد.
همزمان با شركت های تولیدكننده، پایانه های صادراتی نیز برای افزایش بارگیری و صادرات نفت خام خود را آماده كرده اند.
اقتصام(2)2022**1558