بيابان لوت بعنوان نخستين ميراث طبيعي كشور ثبت جهاني مي شود

رشت - ايرنا - معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بيان كرد: بيابان لوت (دشتي بياباني در منطقه جنوب شرقي ايران) بعنوان نخستين ميراث طبيعي كشور براي ثبت جهاني آماده شده است.

محمدحسن طالبيان عصر جمعه در حاشيه همايش ظرفيت سازي در مديريت پايگاه هاي ميراث فرهنگي ملي و جهاني درگفت و گو با خبرنگار ايرنا در ماسوله گيلان بيان داشت: پرونده يادشده به همراه پرونده زنجيره اي 11 قنات ايراني، براي ثبت جهاني ارسال شده است.
وي تصريح كرد: تاكنون 19 اثر ملي از كشور به ثبت جهاني رسيده است.
معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در ارتباط با وضعيت ثبت جهاني شهرك تاريخي ماسوله نيز گفت: مطالعات ثبت جهاني ماسوله در حال انجام است اما مي بايد تعادل بخشي بين توريسم و زندگي در اين شهرك وجود داشته باشد.
طالبيان با تاكيد بر اين موضوع كه مي بايست همه مردم متقاضي اين اقدام باشند، افزود: براي ثبت جهاني ماسوله، بايد ساخت و سازهاي ناهمگون حاشيه كنار رودخانه با برنامه ريزي برداشته شود و برخي از آنها مناسب سازي و اصلاح شوند.
وي برگزاري همايش ظرفيت سازي در مديريت پايگاه هاي ميراث فرهنگي ملي و جهاني را در راستاي ارتقاي آموزش در سطوح مختلف عنوان كرد.
وي ادامه داد: در اين همايش بيش از 50 نفر از مديران پايگاه هاي ملي، كارشناسان و استادان داخلي و خارجي به كمك يونسكو در ارتباط با معرفي و چگونگي ارتباط با مردم و جامعه محلي ، چگونگي معرفي آثار تاريخي در سطح وسيع و استفاده از سرمايه اجتماعي براي حفاظت و مرمت و همينطور بهره گيري از تجربيات و تبادل نظر برگزار شده است.
آگاهي رساني و معرفي، تجربه مرمت در ماسوله ، آموزش و ظرفيت سازي ، ضرورت قابليت و جلب مشاركت در ارتقاء كيفيت حفاظت در پايگاه هاي ميراث فرهنگي از جمله موارد قابل بحث در همايش ظرفيت سازي در مديريت پايگاه هاي ميراث فرهنگي ملي و جهاني است.
اين همايش از سوي كميسون منطقه اي يونسكو و معاونت ميراث فرهنگي كشور به ميزباني گيلان در شهرك تاريخي ماسوله در حال برگزاري است و اين همايش، تا دهم آبانماه جاري ادامه خواهد داشت.
استر كوئيش لاروش رئيس منطقه اي يونسكو در ايران و محمدحسن طالبيان معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ميهمانان ويژه همايش يادشده بودند.
شهرك تاريخي ماسوله داراي 350 خانه تاريخي با قدمتي 800 تا هزار ساله است كه در سال 1354 با شماره 1090 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
فرآيند جهاني شدن ماسوله از سال 89 آغاز شد و 10 معيار در ثبت جهاني نقش دارند كه اصالت و مديريت از مهمترين اين معيارهاست.
اين شهرك تاريخي و منحصر بفرد داراي جلوه هاي خاص طبيعي است و با توجه به ويژگي هاي تاريخي ، جغرافياي ظاهري و اقليم خزري توأم با كوهستاني يكي از مهمترين سايت هاي ايرانگردي و جهانگردي در استان و حتي در ميان كشورهاي خاورميانه است.
ماسوله در 25 كيلومتري جنوب غربي شهرستان فومن و در 62 كيلومتري غرب مركز استان گيلان واقع است.ك/3
2007/1881