رییس موسسه سرم سازی رازی: 10 واكسن جدید دام و طیور در سال جاری عرضه می شود

تهران - ایرنا - رئیس موسسه واكسن و سرم سازی رازی با اشاره به تلاش محققان داخلی گفت: 10 قلم واكسن وارداتی طی سال جاری توسط موسسه واكسن و سرم سازی رازی تولید و به بازارعرضه شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حمید كهرام روز جمعه در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران افزود: از این تعداد واكسن، واكسن نیوفلو رازی از یكی از واكسن های روغنی طیور است كه از گذشته به صورت نیم سی سی به جوجه های یك روزه تزریق می شد اما هم اكنون با تولید داخل به صورت دو دهم سی سی قابل تزریق است.
وی از تولید واكسن گامبورو دركشور خبر داد و تصریح كرد: از دیگر واكسن های جدید معرفی شده واكسن گامبرو است كه در گذشته به میزان یك میلیارد دوز به كشور وارد می شد اما هم اكنون این واكسن در داخل تولید می شود و امیدواریم امسال بیش از 30 درصد بازار را در اختیار بگیرد.
وی اضافه كرد: از دیگر واكسن های جدید مربوط به دام و طیور واكسن كلون است كه قبلا وارد می شد و خوشبختانه هم اكنون به تولید داخلی رسیده ایم و امیدواریم تا سالیان سال این واكسن نیز وارد بازار شود.
رئیس موسسه سرم سازی رازی یكی دیگر از این واكسن ها را واكسن روغنی سه گانه تب برفكی نام برد، گفت: این واكسن بیش از20 سال است كه در كشور تولید می شده اما با عرضه واكسن جدید توانسته ایم واكسن كیفی تری را نسبت به واكسن های خارجی به بازار عرضه كنیم.
وی تاكید كرد: واكسن جدید تب برفكی از لحاظ كیفیت با تمامی واكسن های وارداتی برابری می كند.
كهرام اضافه كرد: در ابتدای كار برای تولید واكسن جدید با مشكلاتی مواجه شدیم كه هم اكنون این مشكلات رفع شده و این واكسن در حال تولید است تا نیاز كشور را تامین كند.

**ایجاد اتاق تمیز كلاس 3 نیازمند 10 میلیارد تومان اعتبار
رئیس موسسه واكسن و سرم سازیرازی، در مورد اتاق كلاس 3 تمیز افزود: یكی از مسایل و مشكلات ما برای شناسایی و كنترل بیماری آنفلوآنزای طیور نبود اتاق تمیز كلاس 3 است.
كهرام اظهارداشت: برخی آزمایشگاه های ما برای تشخیص و كنترل به موقع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیازمند اتاق تمیز كلاس 3 است كه ایجاد آن هزینه های بالایی را برای كشور دربردارد.
وی اعتبار مورد نیاز ایجاد اتاق تمیز كلاس 3 را حدود 8 تا 10 میلیارد تومان عنوان كرد و گفت: در نظر داریم اعتبار مورد نیاز این بخش از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی تامین شود تا این آزمایشگاه ها را در كشورمان داشته باشیم.
وی اضافه كرد: همچنین در نظر داریم این اتاق تمیز كلاس 3 مراحل احداثش از سال آینده و در برنامه ششم توسعه ایجاد شود.
وی درباره آنفلوآنزای مرغی گفت: طی سه ماه گذشته در مازندران بیماری آنفلوآنزا توسط پرندگان مهاجر از روسیه وارد كشور شد اما خوشبختانه با تلاش های سازمان دامپزشكی و موسسه سرم سازی رازی این بیماری به طور كامل كنترل شده است.
وی اضافه كرد: اخیرا یك مورد جدید از بیماری آنفلوآنزای مرغی در قزوین دیده شده بود كه این نیز كنترل شده و مشكلی را برای واحدهای صنعتی و سنتی ایجاد نمی كند.
مؤسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی با قریب به 90 سال سابقه فعالیت یكی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراكز علمی و تحقیقاتی كشور شناخته می‌شود.
این مؤسسه فعالیت خود را در سال 1303 تحت نظارت وزارت فلاحت و فوائد عامه (وزارت كشاورزی وقت) با تحقیقات پیرامون راههای مبارزه با بیماری خانمانسوز طاعون گاوی كه با تلف كردن صدها هزار راس گاو حیات دامی كشور را مورد تهدید قرار داده بود آغاز كرد و پس از مدت كوتاهی با تولید و عرضه واكسن موثر علیه بیماری مزبور دوره نوینی از مبارزه علیه بیماریها در كشور پایه گذاری كرد.
اقتصام**9186**9132