زنگ خطر كاهش تولید شیر خام به صدا درآمد

تهران - ایرنا - عضو كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: پس از گذشت 1.5 سال از اجرایی نشدن مصوبه 1440 تومانی خرید شیر خام دامداران همچنان متضررند به طوری كه زنگ خطر كاهش تولید این محصول به صدا درآمده است.

محمدسادات ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره اجرایی نشدن مصوبه 1440 تومانی شیر خام پس از 1.5 سال گذشته، افزود: شیر خام یكی از فاكتورهای اصلی تضمین كننده سلامت جامعه است كه باید بیش از پیش به آن توجه داشت.
وی اظهار داشت: یكی از گلایه های دامداران و تولیدكنندگان شیر خام تفاوت قیمت های بین خرید شیر خام و عرضه فرآورده های لبنی است.
وی گفت: گرچه دولت در یك دوره زمانی توجه نسبی به دامداران داشته اما اخیرا این موضوع به دست فراموشی سپرده شده به طوری كه دامداران به دلیل ضرر و زیان پی در پی سردرگم هستند.
وی تصریح كرد: در حال حاضر دامداران ما با مشكلات جدی مواجهند و روز به روز آمار تولید شیر خام كاهش می یابد كه اثرات نامطلوب آن در آینده نه چندان دور مشخص می شود.
وی تاكید كرد: مجلس شورای اسلامی قوانین مربوط به بخش كشاورزی از جمله مصوبات نرخ خرید شیرخام را تصویب و برای اجرا ابلاغ می كند و دولت موظف به اجرای این قوانین است كه امیدواریم دولت بیش از این اجرای این مصوبه را به تعویق نیندازد و آن را عملیاتی كند.
نماینده مردم شوشتر در مجلس با بیان آنكه مردم توان خرید فرآورده های لبنی با قیمت هایی بیش از نرخ های فعلی را ندارند، گفت: در حال حاضر بودجه سلامت حجم وسیعی از نقدینگی را در خود جای داده و از لحاظ ردیف مالی و اعتباری از جایگاه خوبی برخوردار است كه با تخصیص بخشی از این بودجه به تولید شیرخام و پرداخت مابه التفاوت از این بخش به طور حتم مشكل نقدینگی دامداران نیز حل می شود.
وی بر این باور است كه مسئولان اجرایی كشور به ویژه وزارت جهادكشاورزی باید در دریافت بودجه سلامت برای حمایت از تولید شیر خام فعال تر عمل كنند تا اعتبارات مورد نظر تامین و تخصیص یابد.
اقتصام(4)9186**1558